به گزارش شمس آباد، محمدجواد آذری جهرمی در آیین افتتاحیه هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که در برج میلاد برگزار شد، با تأکید بر اینکه با برگزاری چنین همایش‌هایی فرصت را برای بهره‌گیری از دیدگاه های مختلف در راستای بهبود نظام نوین بانکداری فراهم می‌کند، گفت: باید از زحماتی که فعالان عرصه بانکداری برای ایجاد شبکه پایدار باتوجه به موضوع ممنوعیت‌ها با استفاده از دانش بومی کشیده‌اند تشکر کنم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شبکه نوین بانکداری زمانی در کشور ایجاد شده که جامعه بین المللی دسترسی‌های ما را محدود کرده بود، افزود: دانشمندان و کارشناسان ایرانی با تکیه بر توان داخلی توانستند در عرصه نظام بانکی موفقیت های بسیاری را ایجاد کنند که نمونه آن در منطقه وجود ندارد.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه نظام بانکداری ما در سالیانه نه چندان دور وضعیت مطلوبی نداشته است، تصریح کرد: در گذشته، نظام بانکداری ما مبتنی بر چارچوب هایی بود که اطمینانی به آن نبوده و بسیاری از فرایندها در درون آنها غیرممکن بوده است.

وی ادامه داد: برخی مشکلات پیش روی نظام بانکی در گذشته باعث ایجاد موانع و رونق کسب و کار در کشور شده بود از اینرو توسعه شبکه بانکی در حال موجود توانسته بسیاری از دغدغه ها در این زمینه را مرتفع کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در گذشته در شبکه مخابراتی کشور توزیع شارژ کارت های اپراتورهای موبایل با شبکه های فیزیکی انجام می شد، گفت: امروز با استفاده از فناوری های نوین بیش از ۸۰ درصد تراکنش های بانکی اپراتورها با شبکه بانکی صورت می گیرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه نباید به توفیقات حاصل شده در شبکه بانکی اکتفا کنیم، ادامه داد: وقتی فرمولی را برای حل مساله یاد می گیریم پس از مدتی به اشباع می رسیم، اما باید بدانیم برای توسعه بسترها و شبکه باید دست به نوآوری زده و از یکنواختی به دور باشیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مقایسه گلکسی اس ۸ پلاس با آیفون ۷ پلاس

بیش از یک میلیون دستگاه کارت‌خوان غیرفعال در کشور وجود دارد
وی تصریح کرد: در حال موجود بیش از یک میلیون دستگاه کارت‌خوان غیرفعال در کشور وجود دارد.

آذری جهرمی با تأکید بر اینکه اگر کسانی که فناوری نوین بانکی فعلی را ایجاد کرده‌اند با پایداری آن بدون پیشرفت پا فشاری کنند کشور را با وقفه مواجه خواهند کرد، افزود: مدل اقتصادی کشورهای مختلف در زمینه اقتصاد دیجیتال باید مد نظر ما نیز قرار بگیرد تا از توسعه دور نمانیم.

وی با اشاره به اینکه حرکت به سمت تغییر و تحول برای مجموعه ها به ویژه شبکه بانکی مفید است، افزود: شبکه بانکی ما باید از یک نقطه پایدار برای تحولات خود استفاده کند و در این مسیر طراحی مسیر بسیار اهمیت دارد.
آذری جهرمی ادامه داد: یکی از مسئولیت‌های اجتماع موجود این است که نقشه راه توسعه شبکه بانکی را به سمت بلاک چین طراحی کند.

وزیر ارتباطات با اشاره به وضعیت بانکداری الکترونیک و همچنین تبادلات ارزی مبتنی بر رمز و بیت کوین، گفت: متاسفانه این موضوع و عدم آینده نگری در آن ضررهای بسیاری را متوجه مردم کرده و باعث خروج ارز از کشور شد.

وی اظهار داشت: لازم است در حوزه پول های رمزی به مردم آگاهی بدهیم، حتی بسیاری از مسئولان نیز با این مفهوم آشنا نیستند که باید مسوولان مربوطه به گاهی پردازی در این حوزه بپردازند.

وی با اشاره به حضور بازیگران جدید در کسب و کارهای نوین، افزود: این کسب و کارها مانع بزرگی در نظام پرداخت دارند، به این دلیل که انحصارات این بخش، مانعی برای کسب و کارهای نوپاست.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آنفلوآنزای طیور محدود شده است/ اعلام خطرهای بهداشتی را مشتاق بگیرید

وزیر ارتباطات در همین ارتباط به جلسه یکی دو روز قبل خود با کسب و کارهای نوظهور در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در این جلسه، کسب و کارها گفتند سهمی که به ما از این حوزه می رسد بیش از ۱۵ درصد نیست. البته ما منتظر نظام بانکی نماندیم و شیوه نامه ای برای پرداخت از طریق اپراتورها تدوین و ابلاغ کردیم تا هم‌راستا با نظام بانکی کار پیش رود، ولی هیچ چیزی اندازه نظام بانکی در این مهم اثرگذار نیست.

وی با بیان اینکه درآمدزایی از این محل باعث افزایش تراکنش های بانکی می شود، تصریح کرد: تبدیل هزینه‌های دیجتال هنر نیست، بلکه افزایش بهره وری هنر است.

آذری جهرمی گفت: انحصار در این بخش باعث عدم بزرگ شدن بازار می شود که ضرر بزرگی است که بر پیکره و رشد اقتصادی کشور وارد می شود. همه باید یاد بگیریم وقتی یک فناوری را ایجاد کردیم که زمانش رو به اتمام است در حوزه های جدید سرمایه گذاری کنیم.

آذری جهرمی با تأکید براینکه شبکه بانکی نقش بسزایی در تامین مالی کسب و کارهای نوپا دارد، گفت: آنطور که من شنیده‌ام، به تازگی دستورالعملی برای جلوگیری از حضور بانک ها در سرمایه گذاری‌های خطر پذیر ابلاغ شده، ولی حاصل آن این است که بانک‌ها در این سرمایه گذاری ها حضور نداشته باشند که این مهم ما را از اهداف مان عقب می اندازد. این یک مساله مهمی است که خواهش می‌کنم اندیشمندان این حوزه در نظام بانکی برای آن راهکار پیشنهاد دهند.

۶۰ درصد ورودی‌های فتا مربوط به برداشت‌های غیرمجاز بانکی است
وزیر ارتباطات در همین ارتباط از تصویب بخشی از طرح رفع انحصار از نظام های پرداخت در جلسه دیروز یکی از کمیسیون های دولت خبر داد و گفت: امروز شاهد این هستیم که دستگاه انتظامی ما که ماموریت باقی امنیت را در فضای مجازی با پلیس فتا دارد، آمارهای بسیار بالایی از کلاهبرداری ها در حوزه بانکی خبر میدهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - کاهش ناگهانی تعرفه کارخانه ایرانی را تعطیل کرد

وی گفت: طبق آماری که پلیس فتا داده بیش از ۶۰ درصد ورودی های فتا مربوط به برداشت های غیرمجاز بانکی است، همچنین پلیس فتا اعلام کرده که با توجه به اینکه هزینه ها زیاد بود، پرونده های این بخش را برای رسیدگی به آگاهی ارجاع دادیم.

آذری جهری تصریح کرد: اما آمار دیگری نشان می دهد که ۴۲ میلیارد تومان کلاهبرداری و تراکنش غیرمجاز در ۶ ماهه اول سال انجام شده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه با تکنولوژی کلاهبرداری‌های نوین هم می آید، گفت: یکی از دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می کند در همین ارتباط به بنده پیامی داد که گفته بود قبل از من به مدیران بانکی هم این پیشنهادات را مطرح کرده بود.

وی پیشنهاد کرده که بیش از ۹۰ درصد این کلاهبرداری ها قبل از اینکه سوژه خود را به خودپرداز ببرند می‌گویند انگلیسی را انتخاب کنید، به همین دلیل بهتر است که بانک ها در این حالت و بعد از آنکه فرد کارتش را داخل دستگاه قرار داد عددی را به انگلیسی نمایش دهد تا آن فرد باز نویسی کند اگر نتوانست کارت را برگردانید.

وی همچنین گفت: این دانشجو البته این را هم در انتها نوشته بود که تمام موضوع این است که در نظام بانکی غیراعتباری بانک‌ها در قبال مردم مسئولند.

منبع:شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :