به گزارش شمس آباد، سید حمید کلانتری در نشست خبری با اشاره به ایام دهه مبارک فجر، گرامیداشت یاد امام خمینی (ره) و عملکرد ۱۰ ماهه بخش تعاون در سال ۹۶، اظهار داشت: در ۱۰ ماهه اول امسال ۳ هزار و ۸۶ تعاونی تشکیل شد و به ثبت رسید و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که نزدیک به ۶۱ درصد این تعاونی‌ها در حوزه تعاونی‌های تولیدی و خدمات فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه ۸۱۸ تعاونی در حوزه کشاورزی، ۵۸۴ تعاونی در بخش صنعتی و ۳۱۶ تعاونی چند منظوره در سال جاری تاسیس شده‌اند درباره تعاونی‌های تأمین نیاز تولیدکنندگان گفت: این تعاونی‌ها برای تولید یک رشته از محصولات همسان یا متناسب تشکیل می‌شوند به طوری که بین ۴۰ تا ۵۰ تعاونی با تولیدات همسان می‌توانند یک تعاونی تامین نیاز تشکیل دهند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: در حال اماده یک هزار و ۴۰۷ عضو در قالب ۴۵ تعاونی بزرگ فعالیت می‌کنند که برای ۹۲۳ نفر اشتغال ایجاد شده است.

کلانتری ادامه داد: در حوزه تعاونی‌های دانش بنیان نیز، ۱۴۸ شرکت تعاونی دانش‌بنیان با عضویت ۲ هزار و ۱۷۶ نفر و فرصت شغلی ۲ هزار و ۲۵ نفر ایجاد شد.

پوشش ۱۵۳۷ تعاونی در قالب طرح روستا – تعاون

وی همچنین از پوشش یک هزار و ۵۳۷ تعاونی در قالب طرح روستا – تعاون در ۱۰ ماهه اول امسال خبر داد و افزود: نزدیک به ۵۰۰ تعاونی در قالب این طرح تأسیس شدند و یک هزار و ۳۷ تعاونی که از گذشته وجود داشتند، برای توسعه و تأمین سرمایه در گردش تسهیلات دریافت کردند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ۹۰۵ میلیون تومان به صورت میانگین به ازای هر تعاونی تسهیلات دریافت کردند که این میزان به ازای هر نفر ۴۱ میلیون تومان است که در هر تعاونی به طور متوسط ۳۲ نفر شاغل شدند.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - نارضایتی کشاورزان از ثبات نرخ خرید تضمینی گندم

کلانتری عنوان کرد: به همه جوانان تحصیلکرده روستایی توصیه می‌کنم در صورت بهره‌مندی از مزایای روستایی از جمله امکانات کشاورزی، در حوزه صنایع دستی، فرش و سایر امکانات برای استفاده و بهره‌مندی تسهیلات اشتغال اقدام کنند.

وی با بیان اینکه جلوگیری از مهاجرت و ایجاد شغل در کانون روستاها از اهداف تسهیلات اشتغال روستایی است، گفت: ما از طریق توانمندسازی و آموزش‌هایی فنی و حرفه‌ای آمادگی داریم از جوانان پشتیبانی کنیم و جوانان می‌توانند از تسهیلات اشتغال با نرخ ۶ درصد استفاده کنند.

کلانتری تصریح کرد: این تسهیلات در سال آینده هم ادامه پیدا می‌کند و ۴ بانک عامل توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید و بانک کشاورزی در این زمینه فعال خواهند بود.

تخصیص ۱۴۳۳ میلیارد برای تامین سرمایه در گردش تعاونی‌ها

وی ادامه داد: یک هزار و ۵۰۰ تعاونی مشکل‌دار داریم که یک هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان برای تأمین سرمایه در گردش در اختیار این تعاونی‌ها قرار دادیم.
کلانتری با تأکید بر این که تعاونی‌ها امروز می توانند به محلی برای ایجاد کسب و کارهای اجتماعی تبدیل شوند، گفت: در سال ۹۷ در نظر داریم تعاونی‌های اجتماعی را با تمرکز بر تقویت تعاونی‌های زنان به ویژه تعاونی‌های مشاغل خرد و خانگی را تحت پوشش قرار دهیم.

وی تصریح کرد: ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور داریم که ۱۲۶ هزار نفر عضو دارند و ۱۱۷ هزار نفر نیز اشتغال ایجاد شده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت تعاونی‌های دانشجویی، گفت: در دانشگاه‌ها این تعاونی‌ها می‌توانند بوسیله دانشجویان محصل در یک رشته تحصیلی تشکیل شوند و با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه در حین تحصیل به فعالیت‌های تولیدی و خدماتی مرتبط با رشته تحصیلی خود بپردازند که این موضوع باعث می‌شود فارغ‌التحصیلان بعد از پایان دوره تحصیل، وارد کسب‌وکار شوند. در این زمینه از همه مدیریت دانشگاه‌ها انتظار داریم به طرح تأسیس تعاونی‌های دانشجویی همت گمارند.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - بخشنامه بودجه سال ۹۷ ابلاغ شد

کلانتری درباره ساماندهی دستفروشان در قالب تعاونی خاطرنشان کرد: این اقدام باید با همکاری چند نهاد از جمله شهرداری، وزارت کشور و وزارت تعاون صورت گیرد، در این زمینه مذاکرات قابل قبولی با معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی شهرداری صورت گرفته است.

وی در پاسخ به این سؤال که تکلیف تعاونی‌های سهام عدالت در لایحه جدید دولت چه می‌شود، گفت: در این لایحه که طبق اصلاحیه قانون اصل ۴۴ در مواد ۳۴ تا ۳۸ برای مجلس ارسال شده مدیریت منابع سهام عدالت که بوسیله ۶۰ شرکت سرمایه‌پذیر انجام می‌شد تغییر کرده است اما تعاونی‌های سهام عدالت تا تعیین تکلیف لایحه آزادسازی باید منتظر بمانند.

معاون وزیر تعاون، گفت: دولت مکلف شده تا برای تعاونی‌های مسکن مهر اقداماتی را انجام دهد که از چرخه سهام عدالت به طور کامل حذف نشود، پیش از این تعاونی‌های سهام عدالت بابت انجام امور از وزارت امور اقتصادی و دارایی حق‌الزحمه دریافت می‌کردند که اکنون با توجه به اتمام کارشان در شرایط اصطلاحاً برزخ به سر می‌برند اما امیدواریم به زودی تکلیف این تعاونی‌ها هم مشخص شود. 

وی در پاسخ به سؤال دیگر پارس درباره حذف تعاونی‌های فرش دستباف و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی این حوزه خاطرنشان کرد: قالیبافانی که در روستاهای زیر ۱۰ هزار نفر فعالیت می‌کنند مشمول تسهیلات صندوق توسعه ملی هستند چرا که از ابتدا صراحت قانون در توسعه مشاغل روستایی و عشایری بود و در این باره منعی وجود ندارد. 

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - کاشت سرطان محیط زیست در اراضی جنوب کشور

در ادامه نشست خبری علیرضا ناطقی مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی در پاسخ به این سؤال پارس که آخرین اخبار مربوط به ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه چیست، خاطرنشان کرد: ۱۵ تعاونی سهامی عام در مجموع در کشور وجود دارند که هم اکنون سه شرکت شامل بیمه تعاون، شرکت تعاونی کویر پرشیا و فولاد یزد در تابلوی فرابورس پذیرش شدند.

وی افزود: این شرکت‌ها باید الزامات خاصی را برای ورود به تابلوهای بالاتر بورس رعایت کنند و در این باره منعی وجود ندارد.

ناطقی درباره موضوع مالکیت تعاونی‌های سهامی عام نیز گفت: شرکت‌های تعاونی سهام عدالت به لحاظ مالکیت از قانون تجارت تبعیت می‌کنند با این تفاوت که اشخاص حقیقی نیم درصد و اشخاص حقوقی ۵ درصد و دولت و نهادهای عمومی تا ۴۹ درصد امکان خرید سهام شرکت‌های تعاونی را دارد. 

در ادامه این نشست کلانتری در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت مسکن مهر مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، گفت: سه روز بعد از حادثه به محل واحدهای مسکونی مسکن مهر رفتم و مشخص شد در فضای مجازی بیش از اندازه درباره حادثه مناطق زلزله‌زده مسکن مهر بزرگ‌نمایی شده است.

وی افزود: در این مناطق چند نوع واحدهای مسکونی وجود دارد که یکی از آنان تعاونی‌ها‌ی مسکن و دیگری در قالب پروژه‌های مسکن مهر احداث شده‌اند اما با آخرین بررسی‌هایی که انجام دادیم تنها دیوارهای مسکن مهر فرو ریخته بود که البته با توجه به نوع ساخت و هزینه‌ای که در آنجا شد طبیعی بود. 

منبع:پارس
 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :