به گزارش شمس آباد، اولین جلسه کمیته پایش روابط اقتصادی ایران و عراق در سال ۹۷ در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ، با حضور رایزن بازرگانی و کارشناسان ذی‌ربط، در سفارت ایران در عراق برگزار شد.

ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: در این جلسه بر برنامه‌ریزی برای تحقق شعار سال بر انجام اقدامات لازم به منظور بسترسازی حضور کالاهای ایرانی در بازار عراق تأکید شد و ضمن ارائه تحلیل در خصوص برنامه‌های اجرایی حوزه اقتصادی، مقرر شد پیگیری‌های مستمر درباره تصمیمات اتخاذ شده در جلسه صورت گیرد.

وی ادامه داد: در این جلسه موضوعاتی همچون مشکلات مربوط به مرز مهران و زرباطیه و لزوم افزایش معابر ورود کالاهای صادراتی از سمت ایران مورد بحث قرار گرفت که بر این اساس مقرر شد گزارش وضع موجود به ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق ارسال شود. همچنین پیگیری نشست ویژه با رئیس کل گمرکات عراق، مذاکره در خصوص دلایل تعلل در موافقت با ورود سیب ایرانی، باوجود موافقت وزارت کشاورزی عراق و برنامه‌ریزی به منظور اطلاع رسانی برای برگزاری همایش بازسازی عراق در ۶ اردیبهشت از دیگر محورهای مورد گفتگو بود.

بهزاد یادآور شد: در ادامه این جلسه نیز در خصوص نشست استانداران مرزی ایران و عراق برای رسیدگی به مشکلات مرزی، سوآپ نفت خام کرکوک به ایران، پیگیری مسائل حوزه حمل و نقل و آخرین هماهنگی ها برای اعزام مدیران کل حمل و نقل شهری و جاده ای عراق که طی روزهای آینده با مسئولان وزارت راه و شهرسازی ایران ملاقات خواهند داشت و نیز موضوع برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در بعد از انتخابات عراق مطرح و مقرر شد، هماهنگی‌های اولیه صورت گیرد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - سواستفاده ۴ درصدی‌ها از مطالبات ۹۶ درصدی‌ها

 

درسال ۹۶ در مجموع ۱۸ جلسه کمیته پایش روابط اقتصادی ایران و عراق در بغداد برگزار شد که از نظر مقام‌های سازمان توسعه تجارت اثرگذاری مناسبی در همگرایی و تصمیم‌سازی‌های به موقع برای ارتقای مناسبات تجاری ایران و عراق داشته است.

معاون اول رئیس جمهور نیز در ابتدای سال ۹۷ به منظور رایزنی با مقامات عراقی به این کشور سفر کرد. در سفر معاون اول رئیس جمهور و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت به عراق، گفتگوهای مفصلی با مقامات بانکی عراقی به منظور بدرد خوردن در روابط بانکی دو کشور صورت گرفت.
با وجود نظارت شدید آمریکا بر سیستم بانکی عراق، این کشور در مجاهدت برای برقراری هرچه بیشتر ارتباطات بانکی با ایران است. اکنون فعالان اقتصادی در بازار عراق از طریق سامانه نیما مبادلات مالی و بانکی خود را خود را انجام می دهند.
در راستای بررسی بیشتر تحولات اخیر کشور عراق درحوزه تجارت و واردات و همچنین وضع قوانین تعرفه ای، با ابراهیم محمدرضا زاده مدیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت و رایزن اسبق ایران در عراق به گفتگو پرداخته ایم که در ادامه گزارش متن کامل آن را می خوانید:
روند کاهش واردات به بازار عراق در یک سال گذشته
ابراهیم محمدرضا زاده، مدیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت و رایزن اسبق ایران در عراق در رابطه با فضای ایجاد شده در روابط تجاری بین ایران و عراق، اظهار کرد: واقعیت این است که بازار عراق یک روند کاهشی در واردات داشته است اما این موضوع به معنای کاهش صادرات ما به این کشور نیست، بطوریکه بر اساس آمار، صادرات ایران به عراق، رشد ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - قنادباشی: سیاستمداری دولت یازدهم در شمال آفریقا و جهان اسلام تعطیل بود

وی با بیان اینکه بازار عراق، بازار ساده‌ای نیست، گفت: مشکلات متعددی در این بازار وجود دارد ولی نباید نگران سهم ایران از این بازار بود.
مدیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت ، تأکید کرد: عراق در سال گذشته ۴۰ درصد کاهش واردات داشت و این به دلیل کاهش قیمت نفت، جنگ با داعش و بالتبع کسری بودجه ۳۰میلیون دلاری بود. با این وجود ایران توانست جایگاه خود را در کشور عراق باقی کرده و حتی سهم خود را در این بازار بیشتر کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اینکه ایران در جنگ داخلی به عراق همدستی‌های زیادی کرد، اما عراق به راحتی تعرفه‌های واردات خود را برای کالاهای ایرانی بالا برد، افزود: مسائل اقتصادی و سیاسی در عراق، قابل تفکیک است و بیشتر اقلام صادراتی ما مورد مصرف مردم عراق است و نه دولت این کشور.

بازار عراق، یک بازار رقابتی است
محمدرضا زاده اضافه کرد: نمی‌توانیم بگوییم دولت عراق واردات کالای ایرانی را کم کرده است، بلکه باید توجه داشت بازار عراق یک بازار رقابتی است و اگر ما بتوانیم با توجه به سلیقه بازار این کشور به کیفیت و کمیت و همچنین خدمات پس از فروش کالاهای خود توجه کنیم، می‌توانیم در رقابت با رقبا پیروز شویم.

وی تصریح کرد: طبق قانون، تعرفه‌های گمرکی مدتی در عراق اعمال شد و قوانین جدید به ساده‌تر شدن تعرفه‌های گمرکی همدستی کرد، در نهایت این تعرفه‌ها  به سه طبقه ۱۰، ۱۵ و ۳۰ درصد تقسیم شد.

مدیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت، گفت: بر اساس بررسی‌های کارشناسان ما، تعرفه‌های جدید در مجموع رو به کاهش بوده و نگرانی‌هایی که صادرکنندگان ما در این حوزه داشتند و همچنین نابسامانی‌های گمرک بین ایران و عراق، مرتفع شده است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : انفجار مرگبار در چین دست‌کم دو کشته و ۳۰ مصدوم داشت

وی افزود: کشور عراق به دنبال کاهش وابستگی خارجی و کسب استقلال در حوزه صنعتی بوده و در این جهت به دنبال پشتیبانی از تولید داخلی است ، در نتیجه در محصولاتی که توانایی تولید در داخل عراق را دارند، تعرفه‌های خود را افزایش داده است.

محمدرضازاده یادآور شد: اکنون حدود ۹۵ درصد از کالاهای عراقی، وارداتی است ولی بدون شک در آینده شاهد تنش‌هایی در حوزه صادرات به این کشور خواهیم بود.

وی تأکید کرد: در سفر معاون اول رئیس جمهور به کشور عراق مسائل عمده بین دو کشور بررسی شد و موضوعاتی از قبیل شرکت‌های خصوصی و دولتی عنوان شد و در واقع راه‌حل‌ها و راهکارهایی برای مسائل اقتصادی دو طرف به بحث گذاشته شد.
رایزن اسبق ایران در عراق با اشاره به اهمیت این جلسه در بدرد خوردن روابط تجاری بین دو کشور گفت: در اولین جلسه شورای عالی توسعه اقتصاد غیرنفتی، بحث عراق مطرح شد و اعضا به این نتیجه رسیدند که بیشتر مشکلات در رابطه با تجارت عراق در داخل کشور قابل حل بوده و ربطی به مسائل و مشکلات کشور عراق ندارد.

محمدرضا زاده اضافه کرد: برای مثال ما با خیلی از کشورها مشکل بانکی داریم و عراق هم یکی از این کشورهاست اما می‌توانیم به وسیله پیمان بانکی، مشکلات پولی و مالی بین دو کشور را به راحتی حل کنیم.

وی در پایان تأکید کرد: در این ماه (اردیبهشت)، انتخابات پارلمانی عراق انجام می‌شود و امیدواریم بعد از انتخابات، روابط تجاری تازه‌ای را با این کشور آغاز کنیم.

منبع:شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :