گروه اقتصادی شمس آباد: تابلوهای خاموش و صف‌های طولانی؛ این تصویر تکراری صبح سه‌شنبه در مقابل صرافی‌های فردوسی است. درست ساعاتی پس از آن که معاون اول رییس‌جمهوری، از تصمیم دولت برای عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر داد و اعلام کرد عرضه دلار بالاتر از این قیمت، در حکم قاچاق ارز محسوب شده و به‌شدت با متخلفان برخورد خواهد شد. حالا خبر عرضه دلار ۴۲۰۰‌تومانی خیلی‌ها را به فردوسی کشانده تا شاید بتوانند چند هزار دلاری را با این نرخ خریداری کنند؛ دلاری که تا دیروز به ۶‌هزار تومان رسید، قرار است با قیمت متفاوت و البته ناگهانی توزیع شود، ولی همه‌چیز به همین سادگی نیست.

تابلوی خاموش نخستین صرافی بعد از میدان فردوسی با زبان بی‌زبانی می‌گوید که اوضاع در بازار ارز غیر طبیعی‌تر از روزهای قبل است؛ روزهای قبل تابلو قیمت صرافی‌ها هر چند دقیقه تغییر می‌کرد ولی این‌بار تابلوها یا خاموش است یا عدد صفر را نشان می‌دهد.

چند صرافی هم عدد ۴۲۰۰‌تومان را مقابل قیمت دلار ثبت کرده‌اند؛ تابلوهایی که حاضران در مقابل صرافی هرازچندگاهی با نگاه تمسخر‌آمیز به آن نگاه می‌کنند چون خبری از عرضه دلار نیست.

حالا حرف گعده‌های چندین نفره افرادی که در مقابل صرافی‌ها تجمع کرده‌اند یک‌چیز است. حرفی که کمی نزدیک شوی می‌فهمی: «تا ساعت ۱۱ صبح خبری از توزیع دلار ۴۲۰۰ تومانی در صرافی‌ها نیست.»

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - پول هواپیماهای پسابرجامی ازکجاپرداخت می‌شود؟

عده‌ای به امید بردن دلار با نرخ اعلام شده از معاون اول رییس‌جمهوری، نام خود را به کارکنان صرافی‌ها می‌دهند تا شاید در زمان عرضه دلار، چیزی هم به آنها برسد.

جوانی که اسم‌ها را می‌نویسد هر چند دقیقه یک‌بار تاکید می‌کند که «آقا هیچ‌چیز معلوم نیست‌ها، نه قیمتش معلومه نه اینکه چقدر به هر نفر می‌دهیم.» برخی هم بی‌تفاوت فقط به تابلوها نگاه می‌کنند و رد می‌شوند، چون نه پولی برای خرید دلار و انبار کردن برای سودآوری دارند و نه دلاری برای فروختن؛ البته در این بازار خریدار چندانی هم برای فروشندگان دلار پیدا نمی‌شود.

دولت اعلام کرده است که هرکس دلار را با نرخی بالاتر از ۴۲۰۰ خرید و فروش کند مشمول قاچاق می‌شود؛ اما یکی از صرافی‌های فردوسی که تابلواش قیمت هر دلار ۴۹۵۰ را نشان می‌دهد؛ بالاخره در را باز می‌کند و عرضه دلار را شروع می‌کند؛ در این صرافی همه می‌توانند تا سقف پنج هزار دلار خرید کنند آن‌هم با همان قیمت پشت شیشه! تعداد خریداران در کمترین زمان آنقدر می‌شوند که داخل صرافی جا نیست؛ مامورهای نیروی انتظامی هم که در طول خیابان حرکت می‌کنند فقط از مقابل صرافی مذکور عبور می‌کنند؛ اتفاقی که تا چند دقیقه بعد کاملاً برعکس شده و جلوی عرضه دلار بوسیله این صرافی هم گرفته می‌شود و خریداران از مقابل صرافی متفرق می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سند ۲۰۳۰ یونسکو؛ کتاب‌های درسی و افشای اطلاعات آموزشی ایران

اما آن‌سوی خیابان قصه با این‌سو تفاوت دارد؛ برخی مسافران که معمولاً دلارهای خود را از صرافی بانک ملی یا ملت دریافت می‌کنند پاسپورت و بلیت به‌دست در برابر این دو صرافی صف کشیده‌اند؛ صرافی ملت که ظاهراً آب پاکی را روی دست مشتریان ریخته و عرضه‌ای ندارد ولی صرافی بانک ملت که چند مأمور ناجا در مقابل آن ایستاده‌اند، از متقاضیان اسم‌نویسی می‌کند تا شاید با شروع عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی، دلار مورد نیاز افراد به آنها داده شود.

«از ساعت پنج صبح اینجا هستم و نفر ۳۸ و …» مرد جوان این را می‌گوید و خودش هم با خنده از وقتی که برای خرید دلار گذاشته سری تکان می‌دهد؛ اینجا اکثراً یا مسافر هستند یا برای درمان و تحصیل عازم خارج از کشور هستند؛ حالا نه دلار ۴۲۰۰ تومانی گیرشان می‌آید نه دلار با نرخ بالای پنج هزار تومان.

نگرانی از نزدیک بودن زمان سفر در چشم‌هایش موج می‌زند؛ مرد جوان که مستأصل است، می‌گوید: «نمی‌دانم چه‌کار کنم؟ شاید مجبور شوم دلار را از دلال آن‌طرف خیابان با قیمت ۵۶۰۰ بخرم!»

دلال مورد نظر آرام گوشه خیابان ایستاده و زیر لب «دلار… دلار» می‌‌گوید؛ کمی که در اطرافش چرخ می‌زنی قیمت را اعلام می‌کند؛ «دلار را ۴۴۵۰ خریدارم» وقتی بحث فروش دلار می‌شود، قیمت هم متفاوت می‌شود؛ «فروش نداریم ولی اگر بخواهی ۵۴۰۰ هست! چون تو این بازار دلار گیرت نمیاد.» سردرگمی، اینجا حرف اول را می‌زند آنهایی که دلار را در روزهای قبل با قیمتی بالا خریده‌اند، بیشتر از دیگران نگران از بین رفتن سرمایه‌شان هستند ولی برخی دیگر در گعده‌های مقابل صرافی‌ها به آنها امید می‌دهند: «اگر احتیاج نداری نفروش، قیمتش بالا میره!» این یعنی نزدیکً هیچ‌کس تغییر قیمت دلار از نزدیک ۶ هزار تومان را به نرخ جدید اعلام شده از سوی دولت باور نکرده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : بیانیه سازمان بسیج مستضعفین ایران آباد تنها کشوری است که یک تنه مقابل دنیای استکبار ایستاده است

سیف در نیمه‌های روز راهی مجلس شده است و برخی گوشی‌هایشان را چک می‌کنند تا ببینند رییس کل بانک مرکزی چه حرف جدیدی می‌زند؛ خبرها چندان رضایت‌بخش نیست. سیف تقصیر را به گردن شبکه‌های اجتماعی و دلال‌های ارز انداخته و فقط گفته است که وضعیت این‌گونه نمی‌ماند؛ نه توضیحی درباره عدم عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی داده و نه زمان احتمالی عرضه‌اش را گفته.

آفتاب کم‌کم در حال غروب کردن است و خیابان فردوسی هم از خریداران خالی می‌شود؛ صرافی‌ها هم زودتر از روزهای قبل کرکره‌شان را پست می‌کشند. اینجا در حوالی میدان فردوسی هنوز خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی نیست!
 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :