مدیر کل محیط زیست استان ۲۰ توصیه حفاظت محیط زیست برای روز انس با طبیعت عنوان کرد.

به گزارش شمس آباد استان چهارمحال و بختیاری؛ شهرام احمدی در گفت وگو یا خبرنگار ما با بیان اینکه زندگی هر انسان به طبیعت گره خورده است اظهار کرد:احترام به طبیعت احترام به زندگیست و احترام به زندگی احترام به خالق هستی است.

وی با تاکید براینکه با رعایت اخلاق طبیعت گردی و با بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی در نگه داشتن طبیعت و محیط زیست کوشا باشیم، عنوان داشت: بیاییم دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم و برای نگه داشتن محیط زیست سرزمین پهناور ایران، احساس مسوولیت کنیم و به دیگران نیز آموزش و تذکر دهیم .

این مقام مسئول تصریح کرد: یه جای رها سازی سبزه های نوروزی در طبیعت، آنها را به مراکز اجتماع آوری درنظرگرفته شده تحویل دهید و ماهی های قرمز را هرگز در رودخانه ها و محیط های آبی طبیعی رهاسازی نکنیم.

احمدی بیان کرد: با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنید که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری کنید.

مدیر کل محیط زیست استان با بیان اینکه در زمان حضور در طبیعت، تاحد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشید و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنید و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری کنید، گفت: از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و حتماً خاکستر آتش را با آب و خاک خاموش کنید. بهترین کار همراه چسبیدن گاز پیک نیکی است.

احمدی با تاکید بر اینکه کیسه مخصوص اجتماع آوری زباله را همراه خود ببرید و در پایان زباله های خود را به محل های اجتماع آوری زباله منتقل کنید افزود: از حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی پرهیز کنید و به جای شکار یا زنده گیری حیوانات و چیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس بگیرید و سالها از دیدن آن عکس لذت ببرید.

این مقام مسئول با بیان اینکه فروردین ماه آسیب پذیرترین زمان برای گیاهان است، حتی الامکان از رفتن به مراتع و پارک خودرو روی گیاهان خودداری کنید و سعی کنید کمترین ردپا را در طبیعت به جای بگذارید عنوان داشت: در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی نمائید و مراقب حیوانات بی پناه باشید.

وی اظهار کرد: در صورت مواجه شدن با آتش سوزی در محیط های طبیعی، نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس بگیرید.

احمدی گفت: به هیچ وجه به حاشیه یا حریم مناطق چهارگانه حفاظت شده سازمان محیط زیست وارد نشوید ولی اگر به هر دلیلی این اتفاق افتاد باید بدانید رعایت قوانین مربوط به آن الزامی است.

مدیر کل محیط زیست استان با تاکید بر اینکه با مأموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و سایر دستگاه های مسئول همکاری کنید افزود: از آلوده کردن حاشیه رودخانه ها، مظهر چشمه ها و قنوات قطعً خودداری کنید. برای جلو گیری از آلودگی آب های روان در هنگام شستن ظروف از مصرف مواد شوینده خودداری کنید و در صورت امکان ظروف استفاده شده را برای شست و شو به منزل باز گردانید

احمدی بیان داشت: از قرار دادن مواد غذایی اضافه خود برای جانوران و پرندگانی که در دامنه طبیعت زندگی می کنند قطع خوداری کنید، زیرا نه تنها باعث بیماری حیوانات می شود بلکه و دیگر آنکه با این کار، حیوانات برای بدست آوردن غذا مجاهدت نخواهند کرد و باعث تلف شدن زود هنگام آنان می شود.

وی با بیان اینکه بیایید با پیوستن به چالش های بی زباله و از خودمان شروع  کنیم ، رفتار درست با محیط زیست را فرهنگ سازی کنیم عنوان داشت: این روز بهترین زمان برای آموزش نگه داشتن طبیعت به کودکان است.

این مقام مسئول تصریج کرد: گشت ویژه یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مختلف برقرار است، درصورت مشاهده تخلفات شکار و صید حیات وحش، خریدد و فروش حیوانات غیرمجاز و هرگونه تخریب و آلودگی محیط های طبیعی از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ یا تلفن های ۳ و ۰۳۸۳۲۲۲۳۵۷۲ یا نزدیکترین پاسگاه یا گشت محیط زیست مراتب را اطلاع دهید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : برگ تعرفه‌های رای از جنس کاغذ تراول است/میزان تخلفات ۶۳ درصد نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است

این خبر را به اشتراک بگذارید :