مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در اطلاعیه ای، ۲۰ توصیه محیط زیستی به گردشگران طبیعی را ارائه کرد.

چهارمحال و بختیاری برای روز انس با طبیعت" />
به گزارش  بام ایران خبر ، شهرام احمدی مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری  توصیه های زیست محیطی را در قالب جملات کوتاه برای این روز ارائه کرد:

   ۱ احترام به طبیعت احترام به زندگیست و احترام به زندگی احترام به خالق هستی است.

   ۲- با رعایت اخلاق طبیعت گردی و با بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی در باقی طبیعت و محیط زیست کوشا باشیم.
 
۳-   بیاییم دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم و برای باقی محیط زیست سرزمین پهناور ایران، احساس مسوولیت کنیم و به دیگران نیز آموزش و تذکر دهیم .

۴-     به جای رها سازی سبزه های نوروزی در طبیعت، آنها را به مراکز اجتماع آوری درنظرگرفته شده تحویل دهید.
 
۵-   ماهی های قرمز را هرگز در رودخانه ها و محیط های آبی طبیعی رهاسازی نکنیم.
  
۶-  با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنید که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری کنید.
 
۷-   در زمان حضور در طبیعت، تاحد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشید و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده کنید و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری کنید.
 
۸-   از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و حتماً خاکستر آتش را با آب و خاک خاموش کنید. بهترین کار همراه زدودن گاز پیک نیکی است.
    کیسه مخصوص اجتماع آوری زباله را همراه خود ببرید و در پایان زباله های خود را به محل های اجتماع آوری زباله منتقل کنید.
 
۹-   از حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی پرهیز کنید و به جای شکار یا زنده گیری حیوانات و چیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس بگیرید و سالها از دیدن آن عکس لذت ببرید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : استارت آپ ویکند یا دلالی برای دزدی ایده

۱۰-    فروردین ماه آسیب پذیرترین زمان برای گیاهان است، حتی الامکان از رفتن به مراتع و پارک خودرو روی گیاهان خودداری کنید و سعی کنید کمترین ردپا را در طبیعت به جای بگذارید.
   
۱۱-در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی نمائید و مراقب حیوانات بی پناه باشید.

۱۲-    آلودگی صوتی تاثیر منفی بروری حیوانات دارد، در هنگام حضور در طبیعت این موضوع را رعایت کنید.
 
۱۳-   در صورت مواجه شدن با آتش سوزی در محیط های طبیعی، نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس بگیرید.

   ۱۴- به هیچ وجه به حاشیه یا حریم مناطق چهارگانه حفاظت شده سازمان محیط زیست وارد نشوید ولی اگر به هر دلیلی این اتفاق افتاد باید بدانید رعایت قوانین مربوط به آن الزامی است.
  
۱۵-  با مأموران و کارشناسان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و سایر دستگاه های مسئول همکاری کنید.
   
۱۶- از آلوده کردن حاشیه رودخانه ها، مظهر چشمه ها و قنوات گسستنً خودداری کنید. برای جلو گیری از آلودگی آب های روان در هنگام شستن ظروف از مصرف مواد شوینده خودداری کنید و در صورت امکان ظروف استفاده شده را برای شست و شو به منزل باز گردانید.
  
۱۷-  از قرار دادن مواد غذایی اضافه خود برای جانوران و پرندگانی که در دامنه طبیعت زندگی می کنند گسستن خوداری کنید، زیرا نه تنها باعث بیماری حیوانات می شود بلکه و دیگر آنکه با این کار، حیوانات برای بدست آوردن غذا مجاهدت نخواهند کرد و باعث تلف شدن زودهنگام آنان می شود.
  
۱۸-  بیایید با پیوستن به چالش های #بی_زباله و #از_خودمان_شروع_کنیم ، رفتار درست با محیط زیست را فرهنگ سازی کنیم. این روز بهترین زمان برای آموزش باقی طبیعت به کودکان است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : رویای خاکستری کارآفرینی؛ وام‌هایی که پس از شکست استارتاپ باید پرداخت شوند

۱۹-    گشت ویژه یگان حفاظت محیط زیست در مناطق مختلف برقرار است، درصورت مشاهده تخلفات شکار و صید حیات وحش، خریدد و فروش حیوانات غیرمجاز و هرگونه تخریب و آلودگی محیط های طبیعی از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ یا تلفن های ۳ و ۰۳۸۳۲۲۲۳۵۷۲ یا نزدیکترین پاسگاه یا گشت محیط زیست مراتب را اطلاع دهید.
 
   وی در پایان روزی شاد و خاطره انگیز با خانواده در طبیعت بهاری را آرزو کرد.

انتهای پیام/۵۳۰ب
    

این خبر را به اشتراک بگذارید :