رئیس دانشگاه شهرکرد: پتانسیل‌های طبیعی می‌توانند این استان را به قطب گردشگری و مطالعات منابع طبیعی تبدیل نمایند؛ چنانچه در حال موجود نزدیک به یک سوم وسعت استان به‌عنوان ذخیره‌‌گاه زیست‌کره در نظر گرفته شده است.

به گزارش منطقه آزاد، آیین اختتامیه‌ی هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و تجلیل از برگزیدگان حوزه‌ی پژوهش و ایده‌های برتر استان چهارمحال و بختیاری با حضور دکتر شایان شامحمدی رئیس دانشگاه شهرکرد و دبیر ستاد هفته‌ی پژوهش استان چهارمحال و بختیاری، سیامک سلیمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ی منابع استانداری چهارمحال و بختیاری، جمعی از مسئولین دستگاه‌های اجرایی استان و دانشگاهیان برگزار شد.

 دبیر ستاد هفته‌ی پژوهش استان چهارمحال و بختیاری ضمن تبریک سالروز آغاز حکومت جهانی حضرت ولی‌عصر (عج)، سرآغاز هر توسعه را تحقیق و پژوهش دانست و گفت: اقدام استاندار چهارمحال و بختیاری در استفاده از طرح‌های پژوهشی جهت تدوین برنامه‌های راهبردی توسعه‌ی استان را، به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با بهره‌گیری از ظرفیت علمی پژوهشگران معضلات استان برطرف گردد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آنچه در شورای برنامه ریزی بخش بلداجی مطرح شد » شمس آباد

دکتر شامحمدی از ظرفیت‌های انسانی و طبیعی به عنوان دو پتانسیل توسعه‌ی استان چهارمحال و بختیاری یاد کرد و افزود: بارندگی بالا، انرژی تابشی خورشید بالاتر از سطح جهانی، تولید انبوه گوشت و بادام، پرورش آبزیان و تنوع گونه‌های گیاهی به عنوان پتانسیل‌های طبیعی می‌توانند این استان را به قطب گردشگری و مطالعات منابع طبیعی تبدیل نمایند؛ چنانچه در حال موجود نزدیک به یک سوم وسعت استان به‌عنوان ذخیره‌‌گاه زیست‌کره در نظر گرفته شده است.

رئیس دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت: بالغ بر ۵۰۰۰۰ دانشجو و ۱۰۰۰ عضو هیأت علمی در مراکز دانشگاهی و آموزشی استان چهارمحال و بختیاری حضور دارند، که این استان را به استانی دانشگاهی مبدل نموده است، از طرفی دانشگاه شهرکرد به عنوان دانشگاه مادر استان چهارمحال و بختیاری در فهرست دانشگاه‌های یک درصد برتر و مؤثرترین دانشگاه‌های مهندسی جهان قرار گرفته است و موفق به دریافت جایزه‌ی یونسکو و محیط زیست شده است و که تمامی این موارد منجر به غنای علمی استان شده که به‌نوبه‌ی خود زمینه‌ی توسعه‌ی دانش‌بنیان را فراهم می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : مأموریت سپاه تابع شرایط زمان و مکان و نیاز جامعه است

دکتر شامحمدی در ادامه ضمن تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت مراکز علمی در توسعه‌ی استان چهارمحال و بختیاری، جهت همکاری با دستگاه‌های اجرایی و حل معضلات استان در غالب طرح‌های پژوهشی اعلام آمادگی کرد.

سیامک سلیمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ی منابع استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این مراسم گفت: نقش پژوهش در زندگی و توسعه‌ی پایدار انکارشدنی نیست و هفته‌ی پژوهش فرصتی برای شناسایی ظرفیت‌های پژوهشگران و محققان در رفع چالش‌ها و معضلات است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ی منابع استاندار چهارمحال و بختیاری، صیانت از حریم حقیقت و آشکارسازی حقیقت را از رسالت‌های اصلی پژوهشگر عنوان کرد و افزود: چهار درصد از تولید ناخالص ملی در کشورهای توسعه یافته مربوط به پژوهش می‌باشد، درحالی که این آمار در ایران زیر یک درصد است و نشان از ضرورت توجه به توسعه‌ی دانش‌بنیان دارد.

انتهای پیام/م۹۲۰

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :