گزارش مکتوب

دبستان شهدای مدافع حرم روستای نساء کوه با همت مربی فدارکار چهارمحال و بختیاری ساخته شد. روستایی درمرزاستان های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد که به دلیل قرارگیری در منطقه ای کوهستانی، سخت گذر و دوری مسافت فاقد امکاناتی از قبیل آب، برق، گاز و جاده دسترسی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز چهارمحال و بختیاری؛ روستای نساء کوه یکی از ۱۴ روستای محروم و سخت گذر پشتکوهیک دست هم صدا دارد میلاس در شهرستان لردگان است. سه دانش آموزپسر و دختر این روستا خوشحال ومنتظرند، که مربی فداکارشان برای تدریس در این مدرسه عرض رودخانه ۳۰ متری خرسان رابا سیم بکسل و گهواره ای که خودش به خاطر ترس از سقوط دانش اموزان در درون رودخانه جایگزین طناب و قرقره کرده بود،طی کند و به روستا بیاید. علی تیرگیر مربی مدرسه ی محروم و سخت گذر شاه حسینی، پشتکوه میلاس است. تدریس ۱۰ دانش آموزدرشش پایه درون یک کانکس سیار را بر عهده دارد.

یک روز بطور اتفاقی با زهرا دانش آموز روستای نساء کوه که پای برهنه برای تحصیل به روستای اَنجوآمده بود برخورد می کند و از آن روزآستین همت را بالا زد و کمتر از ۲۰ روز دبستان شهدای مدافع حرم روستای نساء کوه را در ابعاد ۸ در ۵ متر ساخت، جابجایی  ۹۶۰ عدد بلوک سیمانی در مسافتی به طول ۶ کیلومتردر مسیر صعب العبور دشوار بود، با این حال یک دقیقه از وقت آموزش دانش‌آموزان را کم نکرد.صبح ها در مدرسه شاه حسینی تدریس می کرد و بعد ظهرها برای ساخت  دبستان به روستای  نساء کوه می آمد. از همان ابتدا داوطلبانه خواست که در مناطق محروم خدمت کند و موفق هم بود. با مدد خیران و هزینه شخصی برای مدرسه روستا شاه حسینی فضای آموزشی  و وسایل بازی فراهم کرد. ۴۳۰ جفت کفش از یک تولیدی درکرج برای دانش آموزان منطقه پشتکوه میلاس خرید و برای مدد به آموزش بهتر دانش آموزان تعداد ۸۰ نرم افزاردستگاه مربی قرآن را با موضوعات آموزشی، فرهنگی، مذهبی ، سخنان رهبری و اشعار خریداری وبا مدد آموزش و پرورش عشایر لردگان در بین دانش آموزان محروم توزیع کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - نزدیک به ۷۰۰ گونه گیاهی در کلار شناسایی شده است

اجرای طرح های عمرانی و رد پای مسئولان

اهالی این روستا از نعمت آب، برق، گاز و جاده محروم بودند با پیگیری های مربی فداکار اجرای طرح های عمرانی درروستا فراهم شد و ردپای مسئولان برای ارائه خدمات به این روستا دیده شد بر این اساس علی فتاحی، بخشدارمرکزی شهرستان لردگان از تصویب  ۱۰۰ میلیون تومان ازمحل طرح های توسعه متوازن در کمیته برنامه ریزی برای ساخت جاده خبر می دهد و می افزاید: ساخت جاده به طول سه کیلومتر بر عهده هدایت کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری است.

مدیر کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری هم می گوید: ۳۰ درصد از اعتبار مصوب شده تخصیص یافته است و هم اکنون با ۷۰درصد پیشرفت در حال اجراست وپیش بینی می شود: این طرح تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

به گفته یحیی حسین پور اهالی درخواست پل کابلی دارند و مجاهدت داریم تا سال آینده برایشان فراهم  کنیم.

خالدی ازاهالی این روستا می گوید: باید سه کیلومتر پیاده روی کنند تا به پل پست دست برسند و ارتباط انها با روستاهای مجاورفراهم شود.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - پول جای شانس و پشتکار را گرفته است

سرپرست فرمانداری لردگان از اجرای طرح انتقال آب به طول  ۱۵۰ متر از طریق چشمه ای در روستای انجو خبر می دهد.

آقای حسین پورآقایی می افزاید: بزودی با اتمام جاده روستای نساء کوه و امکان تردد جرثقیل برق روستا هم اجرا و بهره برداری می شود.

قطع درختان بلوط برای تامین هیزم

روستای نساء کوه دارای ۹ خانوار و حدود ۳۰ نفر جمعیت است، این خانوار ها سالیانه ۱۰۸ درخت بلوط را برای تامین سوخت به هیزم تبدیل می کنند مدیر کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری می گوید: یک خانوار روستایی برای تامین سوخت ماهیانه یک درخت بلوط با ارتفاع ۳ متر را به هیزم تبدیل می کند.

مدیر کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری از تامین سوخت برای مناطق محروم و عشایری خبر می دهد و بخشداری مرکزی هم می افزاید: به علت نبود جاده دسترسی برای تردد خودرو، سوخت رسانی به این روستا امکانپذیر نیست.

استان چهارمحال و بختیاری متولی خدمات رسانی به نساء کوه

بخشدارمرکزی شهرستان لردگان می گوید: روستای نساء کوه در مرز استان چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد است وخدمات رسانی به این روستا بر عهده استان چهارمحال و بختیاری است.

علی فتاحی در خصوص فراهم نبودن امکانات دراین روستا می افزاید:اهالی این روستا درون کوچ هستند و امسال برای نخستین بار بصورت دائم در روستا ساکن شدند.

کارشناس روابط عمومی فرمانداری شهرستان لردگان می گوید: اهالی روستا نساء کوه بصورت دائم اسکان دارند و فقط ۲ ماه از سال را برای چرای گوسفندان به کوه ریگ در منطقه خودشان می روند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مشکل دستگاه اجرا آمریکا توانمندی ایران است/جمهوری اسلامی متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کند

تامین خدمات عمرانی، اقتصادی، اموزشی، رفاهی، اجتماعی و … حق طبیعی روستاییان است به گفته مدیر کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری و بخشدارمرکزی شهرستان لردگان در خدمات رسانی به روستای نساء کوه متاسفانه مسئولان سهل انگاری کردند. کاری که یک آموزگار تنها در اندک زمان خدمت خود با وجود هزینه های زیاد تصمیمش را برای زدودن  چهره محرومیت  از روستای نساءکوه عملی کرد.

بیانات مقام معظم رهبری نقشه راه رفع محرومیت‌ها

علی تیرگیراهل شهر مال خلیفه ازتوابع شهرستان لردگان است، دارای مدرک کارشناسی رشته علوم تربیتی از دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی فرخشهر است و با ۲۵ سال سن حدود ۲ سابقه خدمت در مناطق عشایری آموزش و پرورش را دارد، بیانات مقام معظم رهبری در زمینه رفع محرومیت‌ها و انجام امور فرهنگی نقشه راهی را برایش ترسیم کرد که به روستاها ورود پیدا کند.

 مربی فداکار در مدت دو سال خدمت خود به عنوان مربی نمونه انتخاب شد و آموزش و پرورش عشایری چهارمحال و بختیاری از وی خواست تا در این هدایت خدمت کند اما همچنان قصد دارد در حد توان خود برای رفع محرومیت‌ها مجاهدت کند، وی عقیده دارد که ما آدم های مهم زیاد داریم، اما ادم های مفید کم داریم.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :