احیای دشت شهرکرد یک ضرورت زیست محیطی و اقتصادی، و نیازمند همت و سعی مردم و مسئولان است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز چهارمحال و بختیاری ؛ دشت شهرکرد در جنوب شهر شهرکرد مرکز استان واقع شده ودارایگزارش مکتوب /احیای دشت شهرکرد ضرورتی برای حیات آیندگان حدود ۹۱۶ هکتار مساحت ، شامل ۷۰۶هکتار مَرغ فرودگاه، ۱۱۰ هکتار مَرغ سمت راست جاده فارسان و روبروی فرودگاه، یکصد هکتار مَرغ طاقانک و شهر کیان است.
محدوده اصلی این دشت، از منطقه زانیان در غرب شهرکرد شروع و تا شهر طاقانک در فاصله حدود ۱۲ کیلومتری شرق ادامه دارد.
دشت شهرکرد که دارای کاربری‌های مختلف و از جمله کشاورزی و مرتعی مناسب برای دامداران و همچنین عامل طراوت بخشی به هوای منطقه بود در پی خشکسالی‌های اخیر، تغییر اقلیم و بهره برداری‌های غیر اصولی و بی رویه، به یکی از دشت‌های ممنوعه تبدیل شده و ظرفیت کشاورزی و مرتعی آن رو به نابودی کامل است.
از چند سال قبل، دستگاه‌های مربوط از جمله شرکت آب منطقه‌ای، هدایت کل منابع طبیعی و آبخیزداری، هدایت کل حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری و فرمانداری شهرکرد به دنبال اجرای طرح‌هایی برای احیای این دشت هستند.
فرماندار شهرستان شهرکرد می گوید: خشکسالی و تغییر اقلیم و برداشت بی‌رویه از آب به ویژه در بخش کشاورزی سبب شده تا سطح ایستابی دشت شهرکرد ۲۷ متر کاهش یابد.
گزارش مکتوب /احیای دشت شهرکرد ضرورتی برای حیات آیندگانحمید ملک پور می افزاید: از سال ۱۳۹۵ و با ایجاد کارگروه احیای دشت شهرکرد، طرح ایجاد چاه‌های اجتماع آوری و جذب آب باران و هدایت روان آب‌های سطحی به این دشت در دستور کار قرار گرفت.
حوزه آبخیز دشت شهرکرد از ارتفاعات هرچگان در محدوده شهرستان شهرکرد تا خراجی در شهرستان کیار به مساحت حدود یک هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع ادامه دارد.
وی می گوید: الزام مالکان ساختمان سازی‌های جدید به حفر چاه جذبی در زیر ناودان‌ها ، هدایت روان آب‌ها تا مجاورت ترمینال آزادی در جنوب شهرکرد ، مدیریت منابع آبی و جلوگیری از فرو نشست زمین با ایجاد شش سد خاکی در دشت شهرکرد ،اجرای طرح‌های آبخیزداری در دره‌ها و سطح‌های شیب دار شرق شهرکرد، هفشجان، فرخشهر و تنگ صیاد از دیگر اقدامات صورت گرفته برای احیای این دشت است اما اجرای مرحله دوم که نیازمند ساخت کانال دیگری برای هدایت آب به وسط دشت و ایجاد مخزن خاکی برای اجتماع آوری آن است، همکاری کشاورزان، شرکت آب منطقه‌ای و همه دستگاه‌های مربوطه را می طلبد.
دشت‌های جوانمردی لردگان، سفیددشت، فرادنبه بروجن دیگر دشت های ممنوعه استان است. دشت شهرکرد همچنین به یکی از کانون‌های تولید گرد و غبار تبدیل شده است و به دلیل خشکی، در معرض خطر خودسوزی (آتش سوزی درونی زمین یا آتش سوزی تالابی) قرار دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به حفر ۹۰۰ حلقه چاه آب در سال‌های اخیر و برای بهره برداری در

دشت شهرکرد که دارای کاربری‌های مختلف و از جمله کشاورزی و مرتعی مناسب برای دامداران و همچنین عامل طراوت بخشی به هوای منطقه بود در پی خشکسالی‌های اخیر، تغییر اقلیم و بهره برداری‌های غیر اصولی و بی رویه، به یکی از دشت‌های ممنوعه تبدیل شده و ظرفیت کشاورزی و مرتعی آن رو به نابودی کامل است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : خطیب نماز جمعه سامان: امنیت کشورمان را مدیون رشادت‌های سربازان گمنام هستیم

بخش شُرب، کشاورزی و صنعت در دشت شهرکرد گفت: در حال موجود اُفت سفره‌های زیرزمینی این دشت به ۱۷ متر رسیده است.
علی محمدی مقدم می افزاید: خشکسالی‌های پیاپی، برداشت بی‎رویه از منابع آب زیرزمینی و فرونشست زمین، نه تنها دشت شهرکرد را به کانون تولید گرد و غبار داخلی تبدیل کرده، بلکه آن را در معرض یک بحران و حتی احتمال وقوع پدیده خودسوزی در لایه‌های زیرین قرار داده است.
کوروش نادری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری هم می گوید : اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی در استان، بستن چاه‌های غیر مجاز، کنترل برداشت‌های قانونی، بهینه‌سازی پروانه‌های بهره‌برداری از چاه‌ها، اجرای شیوه‌های نوین آبیاری، اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی پیرامون استفاده بهینه از منابع آب از اقدامات موثر و پیش بینی شده برای احیای این دشت‌ها و از جمله دشت شهرکرد به شمار می‌رود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری هم گفت: اجرای طرح احیای دشت شهرکرد به عنوان یکی از مهم‎ترین کانون های ریزگرد داخلی استان از دو سال پیش و با همکاری شهرداری شهرکرد، شرکت آب منطقه‎ای، هدایت کل منابع طبیعی و آبخیزداری و معاونت عمرانی استانداری آغاز شده است.
گزارش مکتوب /احیای دشت شهرکرد ضرورتی برای حیات آیندگانشهرام احمدی ، استفاده از پساب تصفیه خانه‎ها جهت ایجاد فضای سبز، اجتماع آوری و هدایت سیلاب و روان آب‎ها برای باقی پوشش گیاهی و استفاده از هدر رفت خط لوله انتقال آب کوهرنگ به شهرکرد در زمان کدورت و نگهداشت آن در محل های بحرانی دشت شهرکرد را از برنامه‎های این طرح بیان می کند و می افزاید: بهره برداری کارشناسی و اصولی و تشدید برخورد با افراد فاقد پروانه چرای دام با هدف باقی پوشش گیاهی در دشت‎های بحرانی استان هم در دستور کار قرار دارد.
وی همچنین بر ضرورت استفاده از توان دانشگاه ها و دستگاه های علمی و تحقیقاتی در زمینه باقی و احیای دشت‌ها تأکید کرد.
ضرورتی که هر روز کوتاهی در توجه به آن، ما را به خسارت‌ها و فرجام نامطلوب وجبران ناپذیر آن نزدیک می‌کند.
پس بیاییم؛ دشت شهرکرد و تمامی دشت‎ها و مراتع و منابع خدادادی و طبیعی ارزشمندمان را دریابیم، تا از امروز، دیرتر نشده …

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :