فروش صنایع دستی چهارمحال و بختیاری در تعطیلات نوروز امسال با استقبال گردشگران مواجه شد؛ که این استقبال رونق اشتغال و درآمد را به همراه دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز چهارمحال و بختیاری؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره بهگزارش مکتوب... استقبال از خرید صنایع دستی ایرانی؛ رونق اشتغال و درآمد فروش ۱۰ میلیارد ریالی صنایع دستی این استان در ایام نوروز می گوید: گلیم و قالیچه، سرمه دوزی و لباس محلی، مصنوعات نمدی و خاتم کاری به ترتیب بیشترین تقاضا برای خرید را به خود اختصاص داد.
بهمن عسگری گشایش بازارچه های دائمی عرضه صنایع دستی در سه شهرستان شهرکرد، بروجن و کوهرنگ، برپایی بازارچه های موقت نوروزی در کانون های گردشگری چهارمحال و بختیاری و اصالت نقوش و ثبات رنگ برخی دست بافته ها را از مهمترین دلایل افزایش ۱۰ درصدی فروش صنایع دستی این استان نسبت به مدت مشابه پارسال بیان می کند.
وی گلیم بافی را دومین ظرفیت صنایع دستی پس از فرش در چهارمحال و بختیاری می داند و می گوید: در حال اکنون سه هزار بافنده سالانه ۲۰ هزار متر مربع گلیم در این استان تولید می کنند.
آقای عسگری چهارمحال و بختیاری را به عنوان یکی از قطب‌ های تولید نمد در کشور نام می برد و می گوید: ۲۶ کارگاه نمد مالی این استان سالانه بیش از ۱۰ هزار قطعه محصولات نمدی نظیر کفش، کیف، جالبتابی، گلدان، زیورآلات نمدی، کمربند و شال تولید می کنند.
گزارش مکتوب... استقبال از خرید صنایع دستی ایرانی؛ رونق اشتغال و درآمدمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری به ارزآوری ۲۵۰ هزار دلاری صادرات مصنوعات نمدی به آمریکا از گمرک چهارمحال و بختیاری اشاره می کند و می گوید: بر اساس آمار غیر رسمی بخشی از صنایع دستی این استان از گمرک سایر استان ها و همچنین به صورت چمدانی صادر می شود.
معاون صنایع دستی هدایت کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری هم به فعالیت دو هزار و ۵۰۰هنرمند در تولید صنایع دستی در این استان اشاره می کند و می گوید: بیشترین حجم کارآفرینی را تولید مصنوعات نمدی با اشتغال هزار نفر در دو بخش تولیدات سنتی و کارگاهی به خود اختصاص داده است.
مهرداد رئیسی با گلایه از پرداخت نشدن تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی می افزاید: تولید کنندگان صنایع دستی پول تهیه مواد اولیه را ندارند و مجبورند، مواد را با قیمت بالا تهیه کنند درحالی ‌که این هزینه ها با قیمت تمام شده‌ محصول برابری نمی کنند و سودی که در نهایت از فروش این محصولات به دست می‌ آید، آن قدر نیست که موجب دلگرمی هنرمند شود.
یک فعال حوزه صنایع دستی هم نداشتن شناخت کافی و مناسب از بازارهای جهانی(بازارهدف) و بی اطلاعی از سلایق مشتریان، توجه نکردن به سطح کیفی تولید و نوآوری در محصولات تولیدی و نبود تبلیغات و بازاریابی داخلی و خارجی را از عمده ترین تنگناها و موانع بر سر راه صنایع دستی استان می داند.
خانم دوستی می افزاید: سازمان میراث فرهنگی در چند سال گذشته برای صنایع شاخصی مثل چادر دوزی، گلیم، جاجیم، چوقا، نمدمالی و … که منسوخ شده بود؛ کلاس های آموزشی برگزار کرده و خوشبختانه استقبال خوبی هم از آنها شده است.
نوروزی می افزاید: اگر شناخت کافی و مناسب از بازارهای جهانی داشته باشیم و از سلایق مردم آگاهی داشته باشیم در این حوزه بسیار موفق خواهیم بود.
هنرمند گلیم باف شهرکردی می گوید: در حال اکنون هنرمندان تنها به تولید صنایع دستی مشغول هستند و در حوزه اقتصاد و بازار این

گلیم بافی دومین ظرفیت صنایع دستی پس از فرش در چهارمحال و بختیاری است.در حال اکنون سه هزار بافنده سالانه ۲۰ هزار متر مربع گلیم در این استان تولید می کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : توضیحات دارویی درباره گزارش دیده‌بان شفافیت - شمس آباد

صنایع حضور فعالی ندارند؛ افراد واسطه ای در این زمینه آثار تولیدی را به قیمت بسیار ناچیزی می خرند و به قیمت بسیار بالایی به فروش می رسانند.
خانم نادری می افزاید: سود اصلی در حوزه صنایع دستی در زمان اکنون، در دست کسانی است که این محصولات را از هنرمندان می خرند و به فروش می رسانند و صنایع دستی کاران در این زمینه سود چندانی نمی برند.
این هنرمند به مشکلات تامین مواد اولیه در حوزه صنایع دستی اشاره می کند و می گوید: ماده اولیه بسیاری از صنایع دستی هر روز با افزایش قیمت مواجه بوده و گران می شود، این در حالی است که ما نمی توانیم قیمت تولیدات خود را با همان سیر صعودی گران کنیم.
خانم نادری با بیان اینکه تبلیغات موثر مهم ترین عامل در رونق صنایع دستی به شمار می رود؛ گفت: اگر یک کار هنری به درستی تبلیغ شود و زمینه فروش آن فراهم شود، بازار آن هم به خوبی رونق می گیرد.
گزارش مکتوب... استقبال از خرید صنایع دستی ایرانی؛ رونق اشتغال و درآمدبه گفته کارشناسان صنایع دستی چهارمحال و بختیاری، تبلیغ و ترویج صنایع دستی به منظور بازاریابی در داخل و خارج کشور با شیوه های نوین تبلیغاتی، پشتیبانی و تشویق بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری در این بخش، سیاستگذاری برای صادرات و همچنین شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی از جمله راهکارهای توسعه صنایع دستی در استان چهارمحال و بختیاری است.
در حال اکنون هنرمندان صنایع دستی چهارمحال و بختیاری در ۳۷ رشته نظیر نمدمالی، کلاه مالی، گلیم بافی، رویه بافی گیوه، گیوه دوزی، لباس محلی، حجاری، چلنگری، قفل سازی، خاتم کاری، ترکه بافی، خراطی، نساجی سنتی، سرمه دوزی و قلم کاری فعالیت می کنند.
آقای امامی دبیر ستاد اسان ورفع موانع تولید چهارمحال وبختیاری هم باا شاره به پشتیبانی ازواحدهای صنعتی تولیدکننده صنایع دستی از جمله نمد می گوید: تمامی واحد های تولیدی صنایع دستی که نیاز به تسهیلات بانکی و سرمایه درگردش داشته باشند،پس از تایید میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان در این ستاد به بانکهای عامل معرفی و نقدینگی مورد نظر را دریافت می کنند.
همه محصولات تولیدی صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری موفق شده اند نشان ملی مرغوبیت کالا را دریافت کنند و ۵۰ رشته صنایع دستی این استان هم شناسنامه دارند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :