شمس آباد – گروه استان ها: استان چهارمحال و بختیاری استانی کوهستانی در دامنه رشته‌کوه زاگرس است که هر شهرستان آن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی را در دل خود جای‌داده است.

این استان با اقلیم متنوع دارای جاذبه‌های گردشگری است که در این میان شهرستان کوهرنگ از جذابیت بالایی برخوردار بوده و فصل بهار و ایام تعطیلات عید نوروز فرصت بسیار خوبی برای مشاهده جذابیت‌های این منطقه است.

این شهرستان دارای رودخانه، جنگل، چشمه و آبشارهای فراوان، بناهای تاریخی، قبرستان‌های تاریخی، سیاه‌چادرهای عشایر و… است. جنگل‌های بلوط در منطقه بازفت و وجود غارهای یخی از دیگر ظرفیت های این شهرستان است.

شهرستان کوهرنگ را می‌توان نمونه‌ای کامل از تمام پتانسیل‌های گردشگری و توریستی دانست که در ارتفاعات زاگرس قرار دارد و هر زیبایی طبیعی را می‌توان در این شهرستان پیدا کرد.

مهم‌ترین مناطق گردشگری این شهرستان شامل آبشار کوهرنگ، دشت لاله‌های واژگون، آبشار شیخ علیخان، جنگل‌های بلوط منطقه بازفت، چشمه دیمه، روستاهای تاریخی و بکر منطقه، روستای پله کانی سر آقا سید و… است.

آبشار شیخ علیخان یکی از زیباترین آبشارهای شهرستان کوهرنگ و کشور است. مسافران بسیار زیادی را هرساله در تمام فصل های سال به شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری می‌کشاند.

زمینه روستاگردی در روستای شیخ علیخان در کنار آبشار وجود دارد که این روستا نیز از بکرترین و دست‌نخورده‌ترین روستاهای تاریخی کشور به شمار می‌رود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : اعطای یارانه‌ تسهیلات بانکی بوسیله سه دستگاه اجرایی چهارمحال و بختیاری تعیین تکلیف شود

شهرستان کوهرنگ دارای گسترده‌ترین دشت لاله‌های واژگون است. رویش گیاهان دارویی از جمله موسیر  در کنار لاله های واژگون از دیگر ظرفیت های این منطقه است.

دشت لاله‌های واژگون چهارمحال وبختیاری در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع‌شده است.

به دلیل وسعت زیاد(سه هزار و ۴۰۰ هکتار)، پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله‌های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه‌های قطب سیاحتی کوهرنگ، این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

چشمه دیمه

چشمه دیمه یکی از بزرگ‌ترین چشمه‌های آب‌معدنی کشور و جهان به شمار می‌رود. در کنار چشمه فضای طبیعی و بسیار زیبایی وجود دارد. این چشمه سرچشمه‌ اصلی زاینده‌رود قبل از ایجاد تونل‌های کوهرنگ بوده و در ۱۲ کیلومتری چلگرد قرار داشته و تا مرکز استان ۸۵ کیلومتر فاصله دارد.

این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم و راه دسترسی آسفالته و سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیرباز به‌عنوان یکی از تجمع‌گاه‌های ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران شناخته‌شده است.

مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ، استان و کشور قرار داده است.

هم‌اکنون جوشش آب در این چشمه با حجم زیاد و زلالی آب از زیبایی‌های خیره کننده این چشمه است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ترفیع گنبد حرم امام حسین(ع)

جنگل‌های بلوط منطقه بازفت یکی از زیباترین جنگل‌های گسترده زاگرس به شمار می‌آید. جاری بودن رودخانه بازفت در میان جنگل‌های بلوط از مهم‌ترین جاذبه‌های منطقه به شمار می‌رود.

این منطقه در مسیر راه ارتباطی مسجدسلیمان خوزستان از چهارمحال و بختیاری قرار دارد که مسافران نوروزی این منطقه می‌توانند از جاذبه‌های گردشگری منطقه بازدید کنند.

کوچ عشایر در آستانه فصل بهار به این منطقه از دیگر ظرفیت های گردشگری شهرستان کوهرنگ به شمار می رود. با گرم شدن هوا ورود عشایر از مناطق گرمسیر استان خوزستان به شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری آغاز شده است و کوچ عشایر از دیگر زیبایی های گردشگری این منطقه به شمار می رود.

با آغاز سفر های نوروزی بیش از دو هزار نفر به این شهرستان سفر کرده اند و از جذابیت های گردشگری این شهرستان بازدید کردندمدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: شهرستان کوهرنگ قطب گردشگری چهارمحال و بختیاری است.

بهمن عسگری سوادجانی اظهار داشت: این شهرستان دارای جاذبیت های گردشگری بیشماری است که هرسال مسافران و گردشگران بسیاری راهی این منطقه می شوند.

وی بیان کرد: در حال اکنون دشت لاله های واژگون، آبشار شیخ علیخان، آبشار تونل اول کوهرنگ و سد کوهرنگ، چشمه کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه دزداران صمصامی، چشمه سرداب، حاشیه رودخانه بازفت، چشمه مورز بازفت، دشت لاله های واژگون، پیست اسکی کوهرنگ، اسکی تابستانه ارتفاعات چال میشان زردکوه، ارتفاعات ویخچال های دائمی زردکوه بختیاری از مهمترین ظرفیت های گردشگری این شهرستان به شمار می رود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چرا وقایع ناگوار در فضای مجازی تبدیل به طنز می‌شود/ مصیبت شو!

وی عنوان کرد: حاشیه رودخانه زاینده رود، غار یخی چما، مناطق زیبای بازفت، روستای پلکانی و سر آقا سید، زندگی عشایری ایل بختیاری و… از دیگر ظرفیت های گردشگری این منطقه است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری بیان کرد:  با آغاز سفر های نوروزی بیش از دو هزار نفر به این شهرستان سفر کرده اند و از جذابیت های گردشگری این شهرستان بازدید کردند.

وی ادامه داد: بیشترین مسافران این شهرستان از ابتدای آغاز سفرهای نوروزی از آبشار تونل سوم و آبشار شیخ علیخان بازدید کردند.

۳ هتل میزبان مسافران نوروزی چهارمحال و بختیاری است

رئیس اتحادیه هتل داران چهارمحال و بختیاری نیز در گفت و گو با شمس آباد ادامه داد: این شهرستان دارای سه هتل و یک خانه دبیر است که میزبان مسافران و گردشگران این منطقه هستند.

فریدون رئیسی بیان کرد: ورود مسافران به شهرستان کوهرنگ در ایام نوروز در حال افزایش است.

رئیس اتحادیه هتل داران چهارمحال و بختیاری بیان کرد: یک گروه گردشگری خارجی نیز وارد شهرستان کوهرنگ شده است که از جاذبه های گردشگری این شهرستان در حال بازدید هستند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :