پیشنهاد سردبیر
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
اخبار برگزیده

کد مطلب: ۱۶۸۴۱۱

پیشتازی مافیای آب در خشک کردن چهارمحال و بختیاری با چشم پوشی از حقوق آب استان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ ۰۸:۵۵:۳۲
نمایش : ۱۱

عضو کمیته ملی کارون گفت: در صورتی که از حقوق آب استان چشم‌پوشی کرده و بی‌تفاوت عبور کنیم، مافیای آب با سرعت بیشتری استان را خشک خواهند کرد.

چهارمحال و بختیاری با چشم پوشی از حقوق آب استان" />

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کیاربیدار به نقل از ایسنا:
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به اینکه پدیده خشکسالی مربوط به زمان حال نیست، اظهار کرد: کشور ایران به دلیل اینکه در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته پدیده خشکسالی از سیکل‌های آن محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه برخی افراد وقوع خشکسالی را ناشی از پدیده النینو می‌دانند، افزود: در چهارمحال و بختیاری خشکسالی و کاهش بارش ناشی از تشکیل هسته‌های بارش ضعیف است و به عقیده برخی پدیده هارپ از عواملی است که در وقوع خشکسالی نقش دارد.
پژوهش ادامه داد: پدیده هارپ عاملی بی‌اساس بوده و در خشکسالی استان نقش ندارد و متخصصان به منظور گمراه کردن مردم و پیش‌برد اقدامات مافیای آب، این عامل را در خشکسالی استان موثر می‌دانند .
وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد تاثیر خشکسالی در کشور ناشی از تغییر اقلیم است، ادامه داد: در حال اکنون اقلیم کشور به دلیل خشکسالی یک پله کاهش یافته به طوری که زمانی چهارمحال و بختیاری استانی نیمه خشک بوده و اکنون به استانی خشک تبدیل شده است.
عضو کمیته صیانت از آب استان خاطرنشان کرد: متاسفانه خشکسالی در استان به خصوص خشک شدن دشت‌ها ناشی از مدیریت ناصحیح مسئولان استانی است.
وی افزود: طی ۴۰ سال گذشته به کشاورزان پیشنهاد می‌شد برای کشاورزی خود چاهی حفر کنند زیرا در آن زمان آب زیر نظر استان اصفهان بود و آن‌ها نمی‌خواستند چهارمحال و بختیاری سهمی از زاینده رود داشته باشد.
پژوهش گفت: ۸۵ تا۹۰ درصد آب زاینده‌رود بوسیله چهارمحال و بختیاری تامین می‌شود که با توجه به سهم آبی که استان تولید می‌کند حق استفاده از آب را دارد و متاسفانه مسئولان استانی به منابع آب توجه نکرده و نگه داشتن سمت را جایی برای منافع خود می‌دانستند.
وی با اشاره به اینکه برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی موجب کاهش عمق آب سطح سفره‌ها شده است، تصریح کرد: از مجموع ۱۴ دشت استان ۱۱ دشت بحرانی و سه دشت دیگر ممنوعه بحرانی هستند و اکنون شاهد نشست دشت‌ها در استان و شهرستان‌های مختلف هستیم.
عضو کمیته صیانت از آب استان چراهای بی‌رویه، بیش از اندازه و بدون مجوز دام و همچنین برداشت آب از چاه‌ها را از عوامل خشک شدن دشت‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: بیش از ۸۰ درصد ریزگردهای موجود در استان به دلیل خشک شدن دشت‌ها و همچنین مکان‌یابی نادرست فرودگاه است که خشک‌شدن دشت‌ها به دلیل بی‌درایتی و دلسوزی نکردن مدیران گذشته بوده و نشان دهنده این است که ریزگردهای موجود در استان ناشی از عوامل بومی است.
وی گفت: استان‌های همجوار چهارمحال و بختیاری بدون در نظر زدودن منافع ملی و قانونی سعی در برداشت آب از این استان را دارند و می‌خواهند آب این منطقه را با حفر تونل و لوله‌گذاری به سمت استان‌های خود ببرند، در حالی که چهارمحال و بختیاری نیاز شدیدی به آب دارد.
پژوهش در نظر زدودن برنامه مدونی برای استان، دفاع از حقوق آبی استان در مقابل مافیای آب و تخصیص آب از سد کارون و زاینده‌رود به استان را از راه‌حل‌های مقابله با خشکسالی در چهارمحال و بختیاری عنوان کرد.
وی با اشاره به غیر قانونی بودن طرح‌های انتقال آب، ادامه داد: با ساخته شدن تونل اول کوهرنگ، مردم اصفهان آب تونل را حق‌آبه خود می‌دانستند که کاملا اشتباه بوده، آب مربوط به استان چهارمحال و بختیاری است و کشاورزان استان پایین‌دست هیچ‌گونه حقی از طرح‌های انتقال آب استان ندارند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: طبق قانون زمانی که در استان‌های بالادست و پایین‌دست حوزه‌ای، بر سر آب اختلافی ایجاد شود و آبی نباشد که به استان پایین‌دست برسد قانون صراحتا و به طور شفاف بیان می‌کند که اولویت با بالا‌دست است.
وی افزود: متاسفانه در این میان مسئولان استان به دنبال جذب منافع قومیتی خود بوده در حالی که مسئولان استان پایین‌دست به دنبال جذب منافع استان اصفهان هستند.
پژوهش تاکید کرد: برخی با بی‌توجهی به حق استان به خصوص در مسئله آب که حیات انسان وابسته به آن است به دلیل جنگ‌های قومیتی و سوء استفاده برخی افراد از سمت خود، در حال تاراج منافع استان هستند.
وی گفت: طبق قانون در صورتی که برخی استان‌ها قصد برداشت آب از چهارمحال و بختیاری را داشته باشند باید حق‌آبه را پرداخت کنند.
عضو کمیته ملی کارون افزود: در صورتی که دولت قصد دارد استان‌های محروم و عقب مانده زاگرس توسعه پایدار داشته باشند لازم است از بودجه استان‌هایی که آب را انتقال می‌دهند حق‌آبه پرداخت شود تا استان‌های محروم رشد کنند که متاسفانه مافیای آب جلوی این کارها را می‌گیرند.
وی ادامه داد: قبل از اجرایی شدن انتقال آب باید آب مورد نیاز برای شرایط زیست محیطی در سال‌های آینده وجود داشته باشد در غیر این صورت انتقال آب ممنوع است.
پژوهش گفت: اگر از سوی اصفهان مدیریت و الگوی مصرف رعایت شود نیازی به طرح‌های انتقال آب نیست، طبق قانون دولت باید مانع از برنج کاری‌های استان پایین دست شود.
وی خاطرنشان کرد: در استانی که از لحاظ وضعیت بارش، تبخیر و تعرق چندین برابر آن است افزایش سرانه فضای سبز در استان بدون آب چه معنایی دارد؟
پژوهش تاکید کرد: در صورتی که در استان پایین دست خشکسالی وجود دارد افزایش تولید در فولاد مبارکه و ذوب‌آهن و افتتاح فازهای مختلف با وضعیت خشکی زاینده‌رود چه معنایی داشته و آب مربوط به افزایش تولید از کجا تامین می‌شود، وجود ۱۰۸ واحد کارگاهی در اصفهان که بیش از ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب از زاینده رود مصرف می‌کنند چه معنایی دارد و وجود ۱۷ هزار چاه غیر مجاز و برداشت ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب دیگر از زاینده رود و عدم بستن این چاه‌ها چه معنایی می‌دهد؟
وی خاطرنشان کرد: خشک شدن دشت‌ها و کم‌آبی در چهارمحال و بختیاری مربوط به اقلیم و تغییرات آن است در صورتی که در اصفهان مربوط به عدم مدیریت و بهره‌برداری صحیح از آب و زیاده‌خواهی آن‌ها بوده و نمی‌توان خشکسالی را در این دو استان با یکدیگر مقایسه کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد مدیریت مربوط به نگه داشتن استان چهارمحال و بختیاری و دادن حق‌آبه‌ها و سهم‌آبه‌ها به مردم استان و مدیریت در اصفهان از طریق جلوگیری از برداشت‌های آب، جلوگیری از توسعه صنایع فولاد و ذوب‌آهن و از بین بردن برنج‌کاری در غرب اصفهان، تغییر الگوی کشت در شرق اصفهان، جلوگیری از توسعه و رشد شهرهای اقماری در این استان و رعایت اصول سرانه فضای سبز را از راه‌های مدیریتی به منظور نگه داشتن حوزه زاینده‌رود و زاینده رود عنوان کرد.

 

 

 

 
پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : انتقال آب و سدسازی ؛ علت بحران اخیر خوزستان

این خبر را به اشتراک بگذارید :