مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی بین النسلی است و ورشکستگی در این صندوق معنی ندارد.

به گزارش بام ایران خبر به نقل از  شمس آباد، سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در اجتماع خبرنگاران گفت: بیش از نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش تامین اجتماعی هستند و ۷۶ درصد کل بیمه شدگان تحت پوشش ما هستند و همچنین۴۴ درصد سالمندان کشور نیز از سازمان خدمت می گیرند.

وی افزود: این سازمان در بخش درمان ۴ میلیون خدمت بستری و ۴۰۰ میلیون نیز خدمت سرپایی را خریداری و تولید می کند.

وی با اشاره به اینکه ماهانه به ۲۰۴ هزار نفر بیمه بیکاری پرداخت می شود، گفت: همچنین در سال ۹۶ ماهانه ۶ هزار میلیارد تومان پرداختی ما بوده است که ۴ هزار میلیارد تومان آن برای مستمری، ۲۶۰ میلیارد تومان بیمه بیکاری، ۱۵۰۰ میلیارد در بخش درمان و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز سایر تعهدها پرداخت می کند.

نوربخش با اشاره به اینکه متکی به بودجه عمومی نیستیم، گفت: به همین دلیل با ریسکهایی مواجه هستیم اما یکی از راهبردهای اصلی ما این است که ریسکهای موجود به مردم منتقل نشود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تلخ ترین پیروزی مرکل در دوران صدراعظمی آلمان - شمس آباد

وی با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی بین النسلی است و ورشکستگی در این صندوق معنی ندارد، اظهار داشت: حجم تعهدات دولت باید به میزانی باشد که در آینده با سختی های جدی مواجه نشود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به جلسه غیرعلنی روز گذشته با نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: در این جلسه فرصتی فراهم شد تا جلسه‌ای در خصوص صندوق‌های بازنشستگی، راهکارها و پیشنهادات رفع مشکلات سازمان تأمین اجتماعی مطرح شود.

وی گفت: علاوه بر این جلسه، جلساتی با کمیته‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در راستای بررسی ایده‌های مقام معظم رهبری در خصوص تأمین اجتماعی برگزار شده است و همچنین دولت نیز اصلاح فرآیندهای بیمه‌ای را در دستور کار دارد و در مجموع، دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام، هر سه در جهت معاونت و رفع مشکلات صندوق‌های بیمه‌ای حرکت می‌کنند.

نوربخش با اشاره به اینکه در کشورهای غرب آسیا، ایران پیشرفته‌ترین نظامات تأمین اجتماعی را دارد، گفت: بیمه تأمین اجتماعی در ایران سابقه ۸۶ ساله دارد که بعد از انقلاب، توسعه قابل قبولی یافته است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: با توجه به اینکه تأمین اجتماعی سازمانی درآمد ـ هزینه‌ای است به همین دلیل ما تابع نوسانات اقتصادی و فضای کسب و کار و وضعیت نقدینگی هستیم؛ بنابراین با ریسک‌هایی مواجهیم اما سعی کرده‌ایم این ریسک‌ها به مردم منتقل نشود.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : یادداشت/ وحید نقشینه افول حاکمیت آمریکا در شبکه جهانی

وی ادامه داد: دولت در صندوق‌ها مشارکت تضامنی دارد و نظام و حکومت، متعهد تعهدات صندوق‌ها هستند؛ به همین دلیل ورشکستگی در این صندوق معنا ندارد، اما نکته‌ای که از آن احساس خطر می‌کنیم، این است که دولت در آینده با سختی مواجه شود.

نوربخش با اشاره به اینکه از سال ۸۴ شکاف نقدینگی در تأمین اجتماعی ایجاد شده است، افزود: اول اینکه این موضوع سِیر طبیعی هر سازمان بیمه‌ای است؛ بیمه‌ها در ۳۰ سال اول حق بیمه‌ دریافت می‌کنند و پس از ۳۰ سال مستمری. بنابراین پیری در هر صندوق بیمه‌ای طبیعی است، اما متأسفانه با پیری زودرس و غیرطبیعی روبرو شدیم.

به گفته وی، ایجاد تعهدات غیرمنطقی و بدون منبع، از جمله دلایل پیری زودرس است؛ به طوری که در کمتر از یک دهه ۱۸ تعهد بدون منبع برای سازمان ایجاد شد و در سال ۸۸ مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها، نامه‌ای به تأمین اجتماعی زد و دستور داد که از بیش از سه میلیون نفر حق بیمه کارفرمایی دریافت نشود و دولت اعتبار آن را از محل هدفمندی یارانه‌ها تأمین کند، اما متأسفانه تاکنون این موضوع محقق نشده و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان بابت همین امر طلبکاریم.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : کتاب «یک خانه در نقش»؛ الگویی برای فعالیت‌های پژوهشی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه ۲۶ درصد بیمه‌شدگان سازمان، بازنشسته پیش از موعد و سخت و زیان‌آور هستند، گفت: این موضوع قابل توجه و تأمل است و نتیجه آن، این است که بدهی دولت در سال ۸۴ از ۴۰۰۰ میلیارد تومان به ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ رسیده است.

نوربخش تصریح کرد: طی این مدت توانستیم تعهدات جدید ایجاد نکنیم و همچنین با توسعه کارگاه‌های کشفی و بازرسی، مدیریت مصارف، مدیریت پرداخت مستمری‌ها با حذف همپوشانی، مدیریت بیمه بیکاری و … اقدامات مثبتی انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه دو راهکار برای ادامه راه وجود دارد، تصریح کرد: یا اینکه باید بودجه‌بگیر دولت شویم و یا به سمت مدیریت و تجهیز منابع و مصارف پیش رویم.

این خبر را به اشتراک بگذارید :