به گزارش شمس آباد کنشگران محیط زیست در قرار سبز هفته آغازین خرداد و مقارن با ماه مبارک رمضان فعالیت‌هایی را برای نگه داشتن محیط زیست در سراسر کشور انجام دادند.

شیرازی‌ها در روز جهانی تنوع زیستی بار دیگر به همت سمن های محیط زیستی این شهر و سازمانهای مرتبط با برپایی غرفه هایی در پارک آزادی این شهر روز تنوع زیستی را گرامی داشتند.  در این مراسم که با مشارکت ۷ سمن‌ محیط زیستی،  هدایت منابع طبیعی استان پارس،  سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری و هدایت کل حفاظت محیط زیست استان پارس برگزار شد غرفه‌هایی برای آشنایی با اکوسیستم تالابی، اکوسیستم جنگلهای بلوط زاگرس و اکوسیستم شهری و نیز  دو غرفه هم به منظور آشنایی با تنوع گیاهی و تنوع جانوری استان پارس ترتیب داده شد.  بازدیدکنندگان ضمن بازدید از این غرفه ها  از طریق نمایش عروسکی، ساخت ماکت شهری(با مواد بازیافتی) و ماکت تالاب (با گل رس) و برگزاری نمایشگاه نقاشی، با تنوع زیستی استان خود آشنا شده و آموزش دیدند.   امضا تعهدنامه همیار زمین و اهدای نشان همیار زمین به بیش از ۳۰۰ کودک و نوجوان، از دیگر برنامه های دوستداران طبیعت در این شهر بود که با هدف انگیزه دهی به نوجوانان و فرهنگ سازی صورت گرفت.  

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ماجرای برنامه ششم از زبان "لاریجانی"

انجمن بانوان طبیعت دوست آبدانان به دانش آموزان ایلامی معاونت کرد تا با یک روزنامه دیواری دوستان و اولیای مدرسه را درخصوص آلودگی دریا با زباله ومرگ آبزیان ناشی از این آلودگیها آگاه کنند. این روزنامه دیواری با مطالب محیط زیستی بوسیله دانش آموزان دبستان غیر دولتی نیلا در آبدانان استان ایلام منتشر شد.

زرند کرمان با نقاشی انگشتی به استقبال روز جهانی تنوع زیستی رفت. با هدف آشنایی کودکان با تنوع زیستی منطقه خود و نگه داشتن طبیعت با همت حامیان محیط زیست زرند کرمان در روز جهانی تنوع زیستی مسابقه و نمایشگاه  نقاشی انگشتی  برای کودکان و نوجوانان  ۳تا۱۵ سال پیرامون این موضوع  برگزار شد. همچنین بازدیدی هم از پارک پرندگان و گلخانه شهرداری انجام شد.

طرح جمعه ها با محیط زیست در لاهیجان گیلان انجام شد. پاکسازی اطراف تالاب سوستان شهرستان لاهیجان بوسیله گروههای مردمی حامی محیط زیست  و با همراهی انجمن بوم بانان گیلان در قالب طرح جمعه ها با محیط زیست انجام شد.

فاز دوم طرح آموزشی محیط یار در شوشتر پایان یافت. طرح آموزشی محیط یار  به همت انجمن هواداران کارون زلال با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ و دانش زیست محیطی در بین دانش آموزان و نهادینه کردن مشارکت عمومی در حفاظت از محیط زیست  در شهر شوشتر استان خوزستان  اجرا شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ضرورت جلوگیری از حفاری در داخل شهر ها

گروه رفتگران طبیعت بهبهان پس از لغو برنامه هفته گذشته خود به دلیل وجود ریزگردها و آلودگی هوای شهر، در نودونهمین برنامه خود اقدام به پاکسازی پارک کاردانش کردند. آنها همچنین در این برنامه با در دست چسبیدن پلاکاردهایی بیزاری خود را با انتقال آب کارون و ویلاسازی در مناطق ممنوعه خائیز، تنگ تکاب و غیره اعلام کردند.

پاکسازی طبیعت در پارس همچنان ادامه دارد. در  ادامه فعالیتهای هفتگی و مستمر تشکل پاکسازان طبیعت پارس صدوشصت و دومین برنامه به پاکسازی رودخانه و حاشیه رودخانه تنگ گمبیل اختصاص یافت.

دانش آموزان لاهیجانی همیار طبیعت شدند. در راستای برنامه آموزشی انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان و جهت ترویج فرهنگ نگه داشتن منابع طبیعی به چندین از دانش آموزان دبستان مقداد لاهیجان کارت همیار طبیعت اهدا شد.

در شهرستان اقلید یک تن زباله اجتماع آوری شد. انجمن همیاران و پاکسازان طبیعت شهرستان اقلید، هفتاد و هشتمین برنامه ی خود را به پاکسازی حاشیه بخش وسیعی از تفرجگاه چشمه رسول الله اختصاص داد. دراین برنامه  بیش ازیک تن زباله اجتماع آوری شد.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - واردات شش میلیون دلار شانه سر در ۹ ماه

فیلم مستند آب و جان اکران شد.  به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی فیلم مستند «آب و جان» در سینما مهر و ماه شوشتر اکران شد. این برنامه با مشارکت انجمن هواداران کارون زلال شوشتر و هدایت محیط زیست شهرستان برگزار شد.

ساخت آتش بُر درختکاری، آبیاری به درختان، طبیعت گردی و پاکسازی در جاده چالوس و روستای اغشت به همت سفیران طبیعت کرج انجام گرفت.

طرح کاغذ زباله نیست در لاهیجان انجام شد. به همت انجمن بوم‌بانان گیلان مدرسه علم و دانش در لاهیجان نیز به طرح کاغذ زباله نیست، پیوست.

دانش آموزان سامانی مدیریت آب باران را یاد گرفتند. دانش آموزان دبستان پسرانه غیرانتفاعی سینای شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری با راهنمایی سمن آوای طبیعت سامان پویا؛ آب باران را اجتماع آوری  و آن را برای آبیاری فضای سبز مدرسه استفاده کردند.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :