۰

کل اخبار

۱۳۹۷-۰۲-۰۷ در ۱۵:۱۰ بواسطه .

مدیر منابع آب شهرستان شهرکرد گفت: براساس ماده ۱۲ قانون توزیع عادلانه آب باید کنتور هوشمند روی چاه‌های کشاورزی بواسطه برداشت کننده نصب شود که اکنون این امر در حال انجام است.

به گزارش سامانِ‌بـرتـر و به نقل از شمس آباد، رحمان دهقان ششم اردیبهشت ماه در دیدار با امام جمعه شهرستان سامان، اظهار کرد: خشکسالی امسال در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
وی افزود: استان در گذشته با مساحت یک درصد، حدود ۱۰ درصد آب کشور را تامین کرده است اما اکنون این میزان تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است.
دهقان تصریح کرد: براساس تحقیقات این خشکسالی تا اندازه زیادی با افزایش گازهای گلخانه‌ای و افزایش دمای زمین حاصل شده که دلیل این موارد، انسان است.
وی تاکید کرد: در حال اکنون که نعمت آب به حداقل رسیده است باید مدیریت مطلوبی شود تا به بهترین شکل بتوان با کم‌آبی سازگاری کرد.
دهقان بیان کرد: کاهش آب‌های سطحی مشکلاتی در حوزه زاینده رود به وجود آورده است زیرا هرچه حجم آب کم شود احتمال آلودگی بالا می‌رود.
وی در خصوص آزادسازی حریم و بستر رودخانه گفت: این مهم در حال انجام است تا املاکی که بواسطه اشخاص حقیقی و حقوقی احداث شده، تخریب شود.
دهقان با بیان اینکه برای آزادسازی سال‌های گذشته دستگاه‌های اجرایی دولتی همکاری مطلوبی با شرکت آب منطقه‌ای داشتند، گفت: سرپرست منابع آب شهرستان‌های بن و سامان گفت: با انجام این اقدام از برداشت غیرمجاز آب نیز جلوگیری خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: براساس ماده ۱۲ قانون توزیع عادلانه آب باید کنتور هوشمند روی چاه‌های کشاورزی بواسطه برداشت کننده نصب شود که تاکنون ۲۱۰ کنتور هوشمند نصب شده و تا یک تا دو ماه آینده عملیات نصب به اتمام خواهد رسید.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار کرد: جهاد دانشگاهی استان در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب تاکنون نشست‌های مختلفی به منظور آگاهی بخشی از روش‌های سازگاری با کم‌آبی با حضور اقشار گوناگون برگزار کرده است.
سیدغلامرضا رضوی افزود: جهاد دانشگاهی استان مشاور تسهیلگر در اجرای این طرح است که به منظور اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی سازگاری با کم‌آبی می‌کوشد با شرکت اشخاص حقیقی و حقوقی و تاثیرگذار به طرح این مسئله پرداخته و راهکارهای عملیاتی را به عموم مردم اعلام می‌کند.
وی ادامه داد: در راستای اطلاع رسانی بهتر به هم استا‌نی‌ها با روش‌های مختلف و متنوع دعوت از اقشار و صنوف مختلف اعم از کشاورزان، دامپروران، دانشگاهیان، بانوان، دانش آموزان و … انجام می‌شود.
دبیر اجرایی پروژه اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب‌های زیرزمینی با بیان اینکه باید سازگاری با کم‌آبی به یک فرهنگ تبدیل شود، خاطرنشان کرد: شناخت مسائل در حوزه مامور‌یت‌ها از وظایف و برنامه‌های جهاد دانشگاهی است و این نهاد انقلابی در این راستا تمام سعی خود را انجام خواهد داد.

انتهای پیام/۸۰۴۷۶/

 سامانِ بـرتـر را در کانال تلگرام دنبال کنید

 

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - طمع در کلام حضرت علی(ع)

این خبر را به اشتراک بگذارید :