بوته کنی گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی در مراتع استان چهارمحال و بختیاری ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز چهارمحال و بختیاری ؛ معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: این قانون تا پایانممنوعیت بوته کنی گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی از مراتع +فیلم فصل تابستان پابرجاست و با فروشندگان این گونه های گیاهی از جمله کرفس برخورد می شود.
غلامحسین نصیری با اشاره به اینکه دامنه‌های زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری، مهم‌ترین رویشگاه گونه‌های گیاهی دارویی، خوراکی و صنعتی است، افزود: ‌بوته کنی و مشارکت در تهیه، انتقال و توزیع گونه های مرتعی به ویژه کرفس تخلف است و با این افراد برابر مقررات، از طریق مراجع قضایی برخورد قانونی خواهد شد.
کوچ دامهای عشایر به مناطق ییلاقی چهارمحال و بختیاری هم تا ۲۰ اردیبهشت ماه ممنوع است.
وی گفت: براساس قانون مجازات اسلامی هرنوع عملیات تخریب منابع طبیعی و یا حمل غیرمجاز گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی بدون مجوز جرم محسوب می شود.

از یک میلیون و ۴۰۰هزار هکتار عرصه‌های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری، ۷۸ درصد آن معادل یک میلیون و ۹۳ هزار هکتار مرتع است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : آتشفشان دماوند اثری بر لرزه‌زایی تهران ندارد/واکنش گسل شمال‌تهران به حرکات گسل‌های شرقی و غربی

شخم و شیار در سطح مراتع، چرای خارج از فصل چرا و مازاد بر ظرفیت مرتع، بهره‌برداری غیراصولی از گیاهان دارویی و صنعتی و بوته‌کنی از مهم‌ترین عوامل تخریب مراتع در استان چهارمحال و بختیاری است.طی نه سال گذشته نیز بارش ها در این استان کاهش یافته و خشکسالی در این استان را تشدید کرده است.

نصیری افزود: گونه های گیاهی این استان علاوه بر مصارف درمانی برای تهیه ترشی، شور و کنسرو هم کاربرد دارد.
چهارمحال و بختیاری به‌واسطه موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع آب و هوایی دارای انواع مختلف گونه‌های گیاهی بوده و از معدود استان‌های کشور است که بیشترین تنوع و پراکنش گیاهی در آن مشاهده می‌شود.
۱۰ هزار گونه گیاهی نادر در ایران وجود دارد که از این تعداد یک هزار و ۵۰۰ گونه در چهارمحال وبختیاری رویش دارد.
گیاهان مرتعی شامل قارچ، کرفس کوهی، کنگر، پرموسیر، کاردی و سریدنگ، تره کوهی، لیباس و گیاهان دارویی شامل زنجبیل، بابونه، آویشن، کاسنی، کتیرا، شیرین بیان، شنگ و … است.
در این میان کرفس و قارچ کوهی گران‌ترین گیاهان کوهستانی هستند که باقیمت بالا در کنار جاده‌ها و در حاشیه شهرها به فروش می‌رسد.
ورود مسافران و گردشگران به استان چهارمحال و بختیاری بازار داغی برای فروشندگان محلی که اقدام به فروش گیاهان دارویی می‌کنند را رقم‌زده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : مدرسه قاسم بن حسن(ع)بروجن، نمونه عملیاتی سند تحول آموزش وپرورش کشور

 

 

 

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :