به گزارش خبرنگار اقتصادی وردنجان نیوز،‌ ثبت رکوردهای تازه و البته بالا برای دلار درحالی این روزها ادامه دارد که هنوز واکنشی از سوی مردان اقتصادی دولت به این وضعیت رسانه‌ای نشده است.

امروز در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با افزایش قیمت یک‌میلیون و ۸۷۰ هزار تومان و سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم یک‌میلیون و ۸۲۰ هزار تومان معامله می‌شد.

هر قطعه نیم‌بهار آزادی امروز شاهد افزایش قیمت بود به‌نحوی که در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه ربع‌بهار آزادی ۸۸۵ هزار تومان، ربع‌سکه ۵۷۱ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۳۵۶ هزار تومان فروخته می‌شد.

هر گرم طلای ۱۸عیار نیز امروز ۱۷۳ هزار تومان ارزشگذاری شده بود، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۳۳۳.۵ دلار معامله می‌شود.

تا لحظه انتشار این گزارش، نرخ فروش ارز به صورت عمده و خرد از سوی صرافی ملی به به صرافی ها و مسافران اعلام نشده است. اما در صرافی‌های آزادکار قیمت فروش دلار،‌ بیش از ۵۴۵۰ تومان اعلام می‌شود.

امروز در صرافی‌های مجاز هر یورو ۶ هزار و ۵۷۵ تومان و هر پوند با ارزش ۷ هزار و ۵۰۰ تومان و درهم امارات ۱۴۸۵ تومان دادوستد می‌شد.

البته زمانی که دلار از ۵۲۰۰ تومان عبور کرد، خبر آمد که اکبر ترکان در گفت‌وگویی از افزایش قیمت دلار پشتیبانی کرده و گفته است: اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود، چاره‌ای نبود چون آن موقع مصنوعی قیمت دلار را پست نگاه داشته بودند, وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود دلار هم بالا می‌رود. نمی‌شود تقاضای عمومی قیمت‌ها بالا رود اما دلار بالا نرود چرا که این موجب شکست اقتصاد می‌شود. دلار ارزان بماند ولی تورم باعث می‌شود که کالای داخلی گران شود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : صدور قطعنامه راهپیمایی بزرگ شکوه وحدت در شهرستان سامان

اظهار خرسندی مشاور رئیس جمهور درحالی از گرانی دلار در رسانه‌ها منعکس شد که قبلاً‌ شخص رئیس جمهور اعلام کرده بود که دولت به هیچ وجه دنبال گرانی دلار نیست.

رئیس جمهور زمانی که دلار به مرز ۴۸۰۰ تومان رسید ضمن رد این قیمت برای دلار در بازار آزاد به مردم اطمینان داده بود که خیالتان بابت دلار راحت باشد.

همین جمله رئیس جمهور کافی بود تا بازاری‌ها از آن در مقاطع مختلف و همزمان با تشدید تلاطم‌های ارزی استفاده کرده و این سؤال را از آقای روحانی بپرسند که؛ الآن خیالمان بابت دلار راحت شد؟

هم‌اکنون در بازار آزاد دلار به مرز ۵۵۰۰ تومان رسیده است؛ هر لحظه از شهرهای مختلف کشور خبر می‌رسد که یک نرخ جدید از دلار در تابلوی صرافی‌ها ثبت شده است؛ در تازه‌ترین نرخ در صرافی‌ها دلار با قیمت ۵۵۰۰ تومان فروخته می‌شود. البته این نرخ برای معاملات بالاست؛ در معاملات کمتر از ۵۰۰۰ دلار، نرخ ۵۵۵۰ تومان هم ثبت شده است، ضمن آنکه در ساعت ۱۴ امروز در بازار آزاد رکورد دلار ۵۶۰۰ تومانی هم زده شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : بیانیه حزب ندای ایرانیان در مورد حوادث روزهای اخیر حوادث اخیر زنگ خطر جدی برای مسئولانی است که خود را سرگرم مسائل فرعی کرده‌اند/ مرزبندی معترضین با جریان‌های افراطی شرط لازم برای پیگیری مطالبات مردمی است

بسیاری از صرافی‌ها مدت‌هاست که دست از کار کشیده‌اند و خرید و فروش دلار و یورو را انجام نمی‌دهند. در عین حال خبرهای رسیده از اتفاقات امروز بازار ارز گواه آن است که بازار مجدداً وضعیت امنیتی پیدا کرده است.

یکی از فعالان بازار در همین ارتباط می‌گوید: نیروهای امنیتی در بازار زیاد هستند ولی فعلاً تماشگر شده‌اند. دلال‌ها نیز از صبح تا الآن بیشتر تماشگر بودند و کمتر از ۱۰۰ هزار دلار معامله انجام داده‌اند.

بازاری‌ها می‌گویند الآن دلار قیمت مشخصی ندارد؛ همین موضوع موجب شده تا بار دیگر صف خرید ارز شکل بگیرد ولی از آنجایی که صرافی‌ها و حتی دلال‌ها هم فروش ارز ندارند،‌ همه در شوک هستند.

فعلاً مشخص نیست بانک مرکزی چه سیاستی را برای مدیریت بازار اتخاذ خواهد کرد؛ هنوز صرافی ملی که مسئولیت توزیع ارز به صرافی‌ها را به‌عهده دارد نرخی برای فروش ارز عمده به صراف‌ها و حتی ارز خرد به مسافران اعلام نکرده است.

امروز همچنین خبری آمد مبنی بر اینکه زین پس ارز دانشجویان هم با قیمت آزاد محاسبه خواهد شد و ارز مبادله‌ای دیگر به این گروه تعلق نمی‌گیرد. با توجه به وضعیت فعلی در بازار ارز که ارز نقدی برای فروش کمیاب شده است، مشخص نیست که تکلیف متقاضیان واقعی دلار و یورو چه خواهد شد و این گروه نیازهایشان را از چه طریق تأمین خواهند کرد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - خشکسالی هست، اما امیدوار به لطف خدا هستیم

قبلاً نوبخت اعلام کرده بود که خاطر رئیس جمهور از گرانی دلار مکدر شده و به همین دلیل هم از بانک مرکزی بایسته تا سریعتر بازار را مدیریت کند.

مشخص نیست آیا آقای روحانی در جریان اتفاقات امروز بازار ارز هستند یا خیر! شاید اگر الآن هم از ایشان سؤال شود که؛ می‌دانید قیمت دلار از ۵۵۰۰ تومان عبور کرده؟ باز هم بگویند نه قیمت دلار این رقم نیست و سؤال‌شونده را متهم کند که از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرد.

ولی بهتر است مشاوران رئیس جمهور به ایشان اطلاع دهند که الآن دلار در بازار آزاد ایران از ۵۵۰۰ تومان عبور کرده و ارز نقدی در بازار کمیاب شده است! شاید بانک مرکزی در پی خاطر مکدر رئیس جمهور هم شده فکری برای این آشفته‌بازار کند.

انتهای پیام/*


http://www.vardanjannews.ir/?p=2253

این خبر را به اشتراک بگذارید :