نبود راه ارتباطی مناسب و نداشتن وسیله نقلیه در بعضی روستاها از مهمترین مشکلات این روستا بوده به طوری که اهالی روستا برای تامین نیازهای اولیه خود مجبورند کرایه زیادی پرداخت کنند و زمستان برای خرید مایحتاج و کارهای اداری باید از استانهای لرستان و اصفهان بگذرند تا به چلگرد مرکز کوهرنگ برسند.

به گزاش خبرنگار شمس آباد، آثار خستگی، محجوری، رنجوری، محرومیت، فقر، معلولیت و ناتوانی در کسب و کار و تامین معاش بر پیکره روستائیان دهستان موگویی و بخش بازفت در کوهرنگ نمایان است و بر تعداد این معضلات روز به روز افزوده می شود و اوج محرومیت نیز بیشتر از قبل شده است.
 
دهستان موگویی در ۲۰۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری است، روستاهایی که سایه‌ بلند محرومیت با آب و خاک آن آمیخته است، روستاهای زرگ، تلو، چین و … نمادی از محرومیت ها هستند که در فاصله‌ی زیادی از ساده‌ترین امکانات زندگی، به آرامی رو به فراموشی است و محرومیت در این روستاها فریاد می‌زند.
 
این روستاهای دور افتاده در گذشته به دلیل بردن باغ‌ها و چشمه‌سارهای فراوان به عنوان یکی از زیباترین روستاهای این بخش معروف بودند که متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل محرومیت خالی از سکنه شده است.
 
۴۰۰۰ خانوار در دهستان موگویی سکونت داشتند که بسیار کم شده اند و به استانهای همجوار مهاجرت کرده اند به گفته ساکنان باقی مانده و شواهد موجود به دلیل نبود امکانات به شهرها و روستاهای دیگر مهاجرت کرده و هم اکنون با فقر و نداری دست و پنجه نرم می‌کنند.

خانه‌های گلی و قدیمی نشان از عمق محرومیت در این روستاها دارد و پشت بام این خانه‌ها به دلیل به ‌کار بردن مصالح قدیمی مانند خاک و چوب درختان به مرور زمان با آب باران شسته و خطر فروریزی و تهدید جدی برای ساکنان این روستاها وجود دارد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : رواج طلاق‌های ۷۰۰ هزار تومانی/ طلاق توافقی آسان می شود؟

سقف بیشتر این خانه‌های گلی فرو ریخته با پلاستیک پوشیده شده و در فصل زمستان با توجه به بارندگی شدید امکان آوار شدن این خانه‌ها وجود دارد.
 
مردم این روستا از نعمت گاز با توجه به سرد بودن این منطقه برخوردار نیستند و مشکلات زیاد دیگری که از چشم مسئولان استان به دور مانده است.
 
بدون شک در سال های پس از انقلاب خدمات رسانی نظام مقدس جمهوری اسلامی سبب عمران و آبادانی بسیاری از مناطق روستایی کشورمان شد اما به دلیل عمق محرومیت بسیاری از روستاهای کوهرنگ همچنان با دیو محرومیت و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
 
این روستا با توجه به قرار بردن در کوهپایه ها دارای چشمه‌های زیاد و خاک حاصلخیز و زمین‌های شیب دار برای احداث انواع باغ است اما با توجه به فقر و محرومیت اهالی این روستا هیچ گونه استفاده‌ای از این آب‌های جاری برای کشاورزی نمی‌شود.
 
نبود راه ارتباطی مناسب و نداشتن وسیله نقلیه در بعضی روستاها از مهمترین مشکلات این روستا بوده به طوری که اهالی روستا برای تامین نیازهای اولیه خود مجبورند کرایه زیادی پرداخت کنند و زمستان برای خرید مایحتاج و کارهای اداری باید از استانهای لرستان و اصفهان بگذرند تا به چلگرد مرکز کوهرنگ برسند.

از دیگر مشکلات این روستاها وجود مدرسه ابتدایی با کمترین تجهیزات آموزشی بوده و اینکه فرزندان این دیار بعد از دوره ابتدائی به دلیل نبود مدرسه باید ترک تحصیل کنند.

یکی از اهالی دهستان موگویی گفت: ۴ فرزند دارم که همگی در یک اتاق کاه‌گلی زندگی‌ می‌کنیم که این اتاقک به عنوان آشپزخانه، اتاق خواب و پذیرایی استفاده می‌شود.
 
وی با تاکید بر اینکه منبع درآمدی جز یارانه ندارم، افزود: در صورتی شرایط بوسیله مسئولان فراهم شود می‌توانم به عنوان یک کشاورز موفق فعالیت کنم و دیگر مشکلات فرزندانم پایان یابد.
او می گوید: هیچ سرمایه‌ای برای انجام فعالیت دامداری و کشاورزی نداریم و به دلیل ترس خود و فرزندانم به استان‌های مجاور برای کارگری نمی‌رود.
 
وی گفت: پولی برای خرید لباس و لوازم التحریر فرزندانم ندارم و تنها منتظر یارانه می‌مانیم تا بلکه بتوانیم خرجی خود و فرزندانمان را تامین کنیم و به نوعی با حداقل‌ها زندگی می‌کنیم.
 
نبود آنتن تلفن همراه و شبکه تلویزیونی از دیگر مشکلاتی بودند که روستائیان از آن گلایه کردند و گفتند: با وجود پیگیری های زیاد و قول پوشش شبکه های سیما به این روستاها داده شده ولی تا کنون این کار انجام نشده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مدیرکل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری: طرح آبگیر تصفیه خانه آب شرب شهر سامان اجرایی می شود


 
یکی دیگر از اهالی روستای خویه با بیان اینکه مشکل اصلی این دهستان گازرسانی است، بیان کرد: روستایی با این جمعیت و کوهستانی بودن چرا باید گازکشی نشود، مردم این روستا در فصل سرما با مشکلات زیادی رو به رو هستند و برای گازرسانی هم پیگیری های زیادی انجام دادیم این موضوع هم به نتیجه ای نرسیده است.

مهمترین مشکلات روستایی دهستان موگویی نبود زیرساخت‌های جاده‌ای و توسعه شبکه آبرسانی بوده که نیاز است مسئولان امر با تدابیر لازم شرایط ادامه زندگی و بهبود وضعیت معیشتی مردم را در این روستا و سایر روستاهای این بخش فراهم کنند.

ساکنان دهستان موگویی شهدای زیادی را به انقلاب تقدیم کرده اند از مسوولان ملی و استانی میخواهند که با حمایت های خود نیازهای اولیه و ضروری ساکنان این روستاها رفع کنند، ضمن اینکه اکثر ساکنان آن به دامپروری و کشاورزی اشتغال دارند.

یکی از اهالی روستای چین گفت: از جمله مشکلات روستا می توان به نبود راه آسفالت، عدم آبرسانی صحیح، عدم گازرسانی، آنتن موبایل، شبکه تلویزیون و … اشاره کرد.
 
وی افزود: به دلیل عدم گازرسانی به روستا سبب شده است تا دانش آموزان به سبب کوچ فصلی والدین به شهر یا روستاهای دیگر نتوانند به صورت دائمی در مدرسه به تحصیل بپردازند.
 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی

وی اظهار داشت: این روستا با وجود تعداد دانش آموزان فراوان در مقاطع متوسطه و عدم وجود این مقطع در روستا مجبور به ترک تحصیل شده اند چرا که مهاجرت از روستا به شهر نیز برای آن ها میسر نیست.

با هر بار روشن شدن بخاری های نفتی مدرسه خاطرات مدرسه شین آباد در خاطر معلمین مرور می شود
 
این مشکل حتی برای معلمین فعلی نیز مشکل ساز شده است به صورتی که در فصل سرد سال به دلیل بارش برف یا باران امکان تردد تقریبا غیر ممکن است و معلمین مجبور به بیتوته در روستا هستند.
 
البته این تمام مشکل نیست چرا که عدم تردد گاهی باعث ایجاد مشکلات بنیادین می شود به طور مثال در زمستان گذشته یکی از اهالی روستا چین به علت بیماری و مسدود بودن مسیر رفتن به شهر با مشکلات بسیاری مواجه شد و حتی ممکن بود باعث اتفاقات ناگواری نیز شود.
 

یکی از معلمان دهستان موگویی با بیان اینکه مدرسه این روستاها با کمبود امکانات فراوان مواجه است ، افزود: ساختمان قدیمی مدارس در سال های اخیر تخریب شده است و مدارس با کمبود امکانات فراوان مواجه هستند و حتی لوله کشی آب هم در مدرسه به درستی وجود ندارد.
 
وی گفت: در کلاس های درس با توجه به اینکه روستا گازرسانی نشده است هنوز از بخاری های قدیمی نفتی استفاده می شود و با هر بار روشن شدن این بخاری ها خاطرات مدرسه شین آباد در خاطر معلمین مرور می شود.
 
وی در ادامه بیان داشت: در سال های اخیر با توجه به پیشرفت های روز افزون تکنولوژی و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور اما هنوز روستا از وجود آنتن تلفن همراه بی بهره است.
 
گزارش از همت بدری فرد کوهرنگ
 


 
انتهای پیام/۶۱۰ک
 

این خبر را به اشتراک بگذارید :