به گزارش شمس آباد نیوز؛ گز یکی از سوغات‌های مهم استان چهارمحال و بختیاری است، که از دیرباز در شهر بلداجی تولید و عرضه می‌شده است.

این شیرینی از گز انگبین، گلاب، تخم مرغ، مغز بادام و پسته و… تولید می‌شود و دارای خواص بسیاری است.

مردم چهارمحال و بختیاری در ایام عید از گز برای پذیرایی استفاده می‌کنند و به‌عنوان شیرینی اصلی عید همواره در سبد خرید عید چهارمحالی‌ها وجود دارد.

تولید گز در بلداجی زمینه اشتغال بسیاری را فراهم کرده و می‌تواند به‌عنوان سوغات مهم این استان مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

اما متاسفانه باخبر شدیم با وجود اینکه در آستانه عید نوروز قرار داریم، تولیدکنندگان این محصول با مشکل مواجه هستند و تولیدات این کارگاه‌ها کاهش چشگیری داشته است.

گزسازان با مشکل تامین مواد اولیه مواجه هستند

مهران ترکیان رئیس اتحادیه گزسازان بلداجی در گفت‌وگو با شمس آباد نیوز؛ اظهار کرد: در بلداجی  به عنوان پایتخت تولید شیرینی و گز ایران گز آردی، لقمه‌ای، بادامی، پسته‌ایی و… تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه در کارگاه‌های گزسازی بلداجی علاوه‌بر گز، سوهان، نقل و… نیز تولید می‌شود افزود:  ۱۰۰ کارگاه گزسازی فعالیت داشتند که درحال اکنون ۲۰ تای آن غیرفعال شده و بقیه هم بصورت فصلی یا نیمه فعال هستند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : چرا ۹ دی را فراموش نمی‌کنیم؟

ترکیان با بیان اینکه تولید گز امسال نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است افزود: گرانی باعث شده تا مردم کمتر به سمت خرید گز بروند، این درحالی است که خود گزسازان هم با مشکل تهیه مواد اولیه مواجه هستند و حمایتی از سوی دولت از این افراد نمی‌شود.

گزسازی در بلداجی حال و روز خوشی ندارند

رئیس اتحادیه گزسازان بلداجی با اشاره به اینکه عدم پرداخت تسهیلات به گزسازان، اخذ مالیات بالا از این تولیدکننده‌ها، سخت‌گیری هدایت نظارت مواد غذایی، مشکلات پرداخت بیمه برای کارگران و… ازجمله بیشترین مشکلات پیش روی گزسازان بلداجی است افزود: مردم توان خرید گز بصورت بسته‌بندی در جعبه‌های پنج تا ۶ کیلوگرمی را نداشته و تمایلی هم به پرداخت هزینه جعبه را ندارند، مردم بیشتر به دنبال خرید گز بصورت فله‌ای هستند.

وی اضافه کرد: توزیع گز فله‌ایی ممنوع است و گزهای فله‌ای بوسیله هدایت نظارت مواد غذایی اجتماع می‌شوند، در صورتی که گزها بسته‌بندی پلاستیکی دارند و همه موارد بهداشتی برای نگهداری آن‌ها رعایت می‌شود.

ترکیان گفت: این درحالی است که شکلات‌هایی که در بازار به فروش می‌رسد همه بصورت فله‌ای هستند و بصورت آزادانه خرید و فروش می‌شوند.

رئیس اتحادیه گزسازان بلداجی یادآور شد: متاسفانه گزسازی در بلداجی حال و روز خوشی ندارند، درست زمانی که تولیدکنندگان گز باید تولید و فروش بالایی داشته باشند با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بیماری هایی که در کمین شما مجردهاست

مسئولان حمایتمان نمی‌کنند/ تعطیلی کارگاه‌های گزسازی باعث بیکاری ۵ هزار نفر می‌شود

وی افزود: ۱۰۰ واحد گزسازی در بلداجی زمینه اشتغال ۵ هزار نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده ولی هیچ حمایتی از سوی مسئولان انجام نمی‌شود.

رئیس اتحادیه گزسازان بلداجی ادامه داد: هیچ یارانه‌ای برای ما درنظر گرفته نمی‌شود، برای تولیدکننده‌ه‌ها پرداخت هزینه بیمه مقرون به صرفه نیست و من خودم به عنوان تولیدکننده بیمه ندارم.

وی بیان داشت: به یک کارخانه ۵۰ میلیارد وام پرداخت می‌کنند برای ایجاد اشتغال ۱۰۰ نفر، ولی در بلداجی برای ۵ هزار نفر شغل ایجاد شده هیچ تسهیلاتی پرداخت نمی‌کنند.

ترکیان ادامه داد: گزسازان برای دریافت وام صنعت، معدن و تجارت ثبت‌نام کردند اما سود این وام ۱۸ درصد بوده و بازپرداخت آن بصورت یک ساله است که برای تولیدکننده‌ها این شرایط سخت است، اگر تسهیلات درازمدت در اختیار گزسازان قرار گیرد و هدایت نظارت موادغذایی هم با ما همکاری داشته باشد می‌توانیم دوباره جان بگیریم.

وی با گلایه از هدایت نظارت مواد غذایی گفت: چرا وقتی گز با پوشش و بصورت بسته بندی به فروش می‌رسد و همه مواردی که باید بر روی یک جعبه مقوایی ثبت شود بر روی پاکت پلاستیکی آن نوشته می‌‎شود ما را ملزم به فروش بصورت کارتنی و جعبه‌ای می‌کنند؟

رئیس اتحادیه گزسازان بلداجی افزود: ما متاسفانه بازاریاب درستی نداشته و بنابراین صادراتی نداریم امسال و فقط کمی گز برای عراق و افغانستان فرستادیم، سایر کشورها مانند چین اطلاعات دقیقی از نیاز کشورها و شهرهای دنیا دارند و متناسب با نیاز هر قسمت محصولات خود را تولید و صادر می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تصاویر باورنکردنی که احتمالا قبلا ندیده اید (۱)

به گزارش شمس آباد نیوز؛ به راستی چرا از واحدهای گزسازی‌ مستقر در بلداجی که زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم ساخته‌اند و درحال تولید یکی از مهم‌ترین سوغات‌های این استان هستند حمایتی نمی‎شود؟ مگر نه این است که ما به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان هستیم پس چرا با عدم پشتیبانی و مشکل تراشی برای تولیدکنندگان زمینه بیکاری بسیاری را فراهم می‌کنیم؟ بهتر نیست در ابتدا به فکر باقی شغل‌های موجود باشیم و بعد به دنبال اشتغالزایی؟

انتهای پیام/۱۰۲۶ج

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :