به گزارش شمس آباد نیوز؛ از دیرباز پرواز، آرزوی بشر بوده و علاقه‌مندان به پرواز به هر شکل و روشی سعی در رفع این نیاز داشتند، زیاد دور نیست آن روزی که ورزش‌های هوایی جا در دل ورزشکاران ایرانی و ورزشکاران استان باز کرد.

در گذشته‌ای نه‌چندان دور، مردم، از این ورزش با نام چتربازی یاد می‌کردند اما با فراگیر شدن این ورزش و افزایش دانش پروازی و حضور در برنامه‌های تلویزیونی و مناسبت‌های ملی، مردم آموختند که نام این ورزش پاراگلایدر است و از نظر ساختاری تفاوت‌های زیادی با چتربازی یا سقوط آزاد دارد.

در این سال‌ها با اضافه شدن بانوان به این ورزش خاص، شور و هیجان دیگری به بدنه و جامعه زنان تزریق شد و روزبه‌روز به تعداد خلبانان زن افزوده می‌شود، چراکه این باور به زن ایرانی داده شد که به‌تنهایی ساعت‌ها می‌تواند در آسمان پرواز کند و شکرگزار نعمات خداوند باشد.

استان چهارمحال و بختیاری با بردن پتانسیل‌های مختلف، یکی از بهترین خاستگاه‌ها جهت انجام پروازهای ورزشی پاراگلایدر و پاراموتور است. کوه، دشت، مزارع و مناظر خدادای بسیار زیبا همه و همه در یک نگاه هدیه، این ورزش مهیج به طرفداران خود است. کسی که از بالا به این مناظر می‌نگرد بی‌شک زیبایی‌های خدا را بهتر درک می‌کند و شکرگزار پروردگار خواهد بود.

پاراگلایدر جزء کاربردی‌ترین و ساده‌ترین وسایل برای پرواز است

رضا نادری سامانی از علاقمندان به این ورزش در گفت‌وگو با شمس آباد نیوز؛ اظهار کرد: پاراگلایدر یا همان پرش با چتر که آن را با اسامی دیگری چون، پرش با چتربال، ورزش چترپری، چتربال سواری و پاراگلایدینگ (Paragliding) می‌شناسند از‌جمله ورزش‌های هوایی خلبانی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: پاراگلایدر جزء کاربردی‌ترین و ساده‌ترین وسایل برای پرواز است و امروزه با وجود نوظهور بودن آن، هم با عنوان آموزش و هم با عنوان تور تفریحی پاراگلایدر متقاضیان زیادی را از گردشگری به خود اختصاص می‌دهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : قفل خودکفایی بنزین با «تدبیر» گشوده شد/ ورود ایران به اجتماع صادرکنندگان این کالا

نادری اضافه کرد: وزن کلی این وسیله به طور کامل چیزی در‌حدود ۲۰ کیلوگرم می‌باشد که همگی با تمامی تجهیزات درون یک کوله پشتی اجتماع شده و به راحتی داخل صندوق عقب ماشین و جاهای دیگر جای گرفته و حمل و نقل آن را آسان می‌نماید.

سایت پروازی بام ایران گردنه رخ از سایت‌های ایده آل کشور است

رضا محمدی دیگر فعال این ورزش هوایی پیرامون وجود ظرفیت قابل توجه استان‌مان در این ورزش به شمس آباد نیوز گفت: سایت پروازی بام ایران گردنه رخ یکی از سایت‌های ایده آل کشور برای کلیه خلبانان علاقمند به رشته مفرح پرواز است.

وی با بیان اینکه سایت پروازی بام ایران در فاصله ۲۵ کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری (شهرکرد)، بعد از پلیس راه شهرکرد به طرف اصفهان واقع شده و قابلیت‌هایی که این سایت را در کشورمان منحصر به فرد نموده این سایت به صورت رشته‌ای بوده و از دو جهت جنوب-جنوب غرب به سمت شهرکرد با ارتفاع ۴۷۰ متراز لندینگ و شمال-شمال شرق به سمت اصفهان حدود ۶۰۰ متر از لندینگ قابل پرواز است افزود: ارتفاع این سایت از سطح دریا برابر ۲۷۰۰ متر است و درفصل تابستان معمولا جهت باد از سمت شمال شرق می‌باشد که بهترین وضعیت را برای استفاده از ریج گردنه بوجود می‌آورد و در فصل زمستان باد سمت جنوب-غرب بوده که از سمت شهرکرد قابل تیک آف است.

محمدی ادامه داد: سایت رخ دارای پتانسیل پروازی بالا در رشته مسافت است به صورتیکه برای دو سال پیاپی رکورد مسافت آسیا مطعلق به این سایت بوده و درحال اکنون رکورد مسافت مردان ایران با ۲۷۳ کیلومتر بوسیله محمد سمنانی و رکورد مسافت زنان ایران با ۱۳۰ کیلومتر بوسیله فاطمه افتخاری از همین سایت به ثبت رسیده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : ممنوعیت بوته کنی گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی از مراتع +فیلم

وی بالاترین ارتفاع کسب شده در این سایت را برابر ۶۳۰۰ متر بیان و خاطرنشان کرد: این سایت دردامنه شرقی رشته کوه زاگرس و ۸۰ کیلومتری جاده اصفهان-شهرکرد، در منطقه گردنه رخ واقع شده است، جاده دسترسی به این سایت تا اواسط کوه آسفالت است که حدود سه کیلومتر جاده خاکی زیرسازی شده تا محل تیک آف وجود دارد، این نشان از آن دارد که باید به این سایت توجه شود.

سایت پروازی گردنه رخ چهارمحال و بختیاری ساماندهی می‌شود

حمید علیدو ستی رئیس انجمن ورزش‌های هوایی چهارمحال و بختیاری در این باره به شمس آباد نیوز؛ گفت: سایت پروازی گردنه رخ چهارمحال و بختیاری ساماندهی می‌شود و فضا برای حضور ورزشکاران از سراسر کشور فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: به منظور بهبود و استانداردسازی سایت پروازی گردنه رخ فرخشهر برگزاری نشست‌های مختلف در این زمینه آغاز شده است، مسئولان و دستگاه‌های اجرایی شهر فرخشهر آمادگی خود را برای عملیات به‌سازی و استانداردسازی سایت پروازی گردنه رخ فرخشهر اعلام کردند.

علیدو ستی خاطرنشان کرد: رقابت‌های پاراگلایدر ایران در شرایطی در سایت پروازی بام ایران و به میزبانی شهرکرد برگزار شد که با استقبال چشمگیری همراه بود.

رئیس انجمن ورزش‌های هوایی چهارمحال و بختیاری یادآور شد: برای حضور در این جشنواره ۱۲۰ نفر از ۱۵ استان کشور حضور داشتند که در نوع خود، کم‌سابقه بود، قرار بود در این جشنواره، رقابت‌های پاراموتور نیز برگزار شود که به سبب شرایط جوی، تنها پرواز پاراگلایدر انجام شد.

ورزش یکی از فعالیت‌های مهم در بحث گردشگری است

ساناز حیدری یکی از فعالان گردشگری در استان در گفت‌وگو با شمس آباد نیوز؛ بیان داشت: بیش از یک دهه است که گردشگری به بزرگ‌ترین صنعت جهان تبدیل شده و از آن تاریخ به بعد هم دایما در حال گسترش بوده است.

وی اضافه کرد: ورزش یکی از فعالیت‌های مهم در بحث گردشگری است و گردشگری و مسافرت نیز با انواع گوناگون ورزش همراه است، با شنیدن اصطلاح گردشگری ورزشی، تمام حوادثی که توجه افراد را جلب می‌کنند، مثل بازی‌های المپیک، جام‌های جهانی و رقابت‌های منطقه‌ای و قاره‌ای به‌عنوان گردشگری ورزشی معرفی می‌شود که امروزه به‌عنوان یکی از انواع گردشگری، بسیار مورد علاقه و استفاده مردم سراسر دنیا واقع شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تکمرام پروژه‌های ورزشی خراسان‌شمالی ۱۰۰ سال زمان می‌برد

حیدری ادامه داد: برگزاری انواع مسابقات ورزشی جهانی، منطقه‌ای و ملی، به انگیزه‌ای بسیار قوی برای حضور و شرکت مردم در محل برگزاری این مسابقات تبدیل شده است و این خود دلیلی موجه برای اقدام دولت‌ها به برنامه‌ریزی‌های جامع و کلان، برای ساخت تاسیسات زیربنایی و روبنایی در کشور است، به همین دلیل گردشگری ورزشی به‌عنوان یک صنعت رقابتی که آثار اقتصادی فراوانی دارد، شناخته شده است، گردشگری ورزشی شامل فواید اقتصادی و فواید فرهنگی و اجتماعی است.

وی افزود: توریسم‌های مختلفی در دنیا مشغول به فعالیت هستند (پزشکی، مذهبی، روستایی، آموزشی، بازرگانی، ورزشی و…) و استان چهارمحال و بختیاری با توجه به وجود پتانسیل‌های بالقوه و تبدیل آن‌ها به بالفعل می‌تواند یکی از بهترین و بزرگ‌ترین مقصد توریست‌های داخلی و خارجی باشد. استان چهارمحال و بختیاری با توجه به ظرفیت‌های مختلفی که دارد می‌تواند یکی از مقصدهای عالی در توریسم ورزشی باشد.

حیدری در پایان خاطرنشان کرد: در اینجا لازم است مسئولان استانی و شهرستانی ضمن غنیمت شمردن فرصت پیش‌رو، و استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان، در ایجاد محیط و بستری مناسب جهت اسکان و حضور خلبانان مختلف کشوری سعی و سعی کنند و ازاین موهبت طبیعی و خدادادی شهرستان ‌‌نهایت استفاده را ببرند، چراکه دیگر استان‌هایی که پتانسیل طبیعی ندارند، سخت مشغول فراهم کردن زیرساخت ورزش‌های هوایی هستند تا بتوانند از ظرفیت‌های این رشته جهت جذب توریست و افزایش میزان گردشگری استفاده کنند.

انتهای پیام/۱۰۲۸ج

این خبر را به اشتراک بگذارید :