به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از پیرغار، چراغ‌های هوشمند راهنمایی برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه استفاده می شود. در عصر مدرن هر شخص انواع مختلفی از وسایل نقلیه را دارد که حاصل آن افزایش تعداد وسایل نقلیه است.

برای همین چراغ های راهنمایی الزامی است تا از بروز ترافیک و تصادفات جلوگیری کند. سه رنگ مختلف در چراغ هوشمند راهنمایی وجود دارد که هرکدام پیام مختلفی برای رانندگان در بردارد

چراغ‌قرمز که بالاست از راننده می خواهد که در تقاطع توقف کند، چراغ سبز در پست به راننده آزادی حرکت در تقاطع را می دهد و چراغ زرد در وسط به راننده اعلام خطر می¬دهد که بایستد درصورتی‌که چراغ بعدی سبز باشد حرکت کند

شمارنده دیجیتالی زمان معکوس چراغ‌های راهنمایی Countdown Device باقیمانده زمان سبز یا قرمز را برحسب ثانیه در هر تقاطع نشان می‌دهد و بدین طریق ضمن آگاهی دادن به رانندگان خودروها در مورد زمان باقیمانده موجب کاهش تصادف و تخلف رانندگی می‌شود.

             

یکی از مهم‌ترین محاسن تایمرها، القای آرامش به رانندگان است

آقای حیدری راننده تاکسی که از صبح تا شب از این مسیر حرکت می‌کند تایمر را محاسن ویژه دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین محاسن تایمرها، القای آرامش به رانندگان است به‌گونه‌ای که اگر رانندگان زمان تقریبی ماندن را بدانند آرامش روانی بیشتری دارند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : طلاق صوری برای دریافت مستمری/ اصلاح قوانین ضروری است

وی معاونت به کاهش آلودگی هوا و توجه به مسائل زیست‌محیطی را یکی دیگر از محاسن تایمرها دانست و گفت: وقتی هرلحظه احتمال حرکت برای رانندگان وجود دارد، افراد به‌صورت مداوم با پدال گاز و کلاژ بازی کرده که این مسئله نیز به آلودگی هوا دامن می‌زند اما وقتی تایمر باشد با آرامش و بدون استرس، صبر کرده و حتی دیده‌شده است که در سیکل‌های طولانی، برخی رانندگان برای معاونت به پاکیزگی هوا، خودرو را خاموش می‌کنند.

آقای فاضلی یکی دیگر از رانندگان شهری می‌گوید: با توجه به قانون ممنوعیت عبور از چراغ زرد در ایران، باید شمارشگر چراغ‌راهنما روشن باشد تا رانندگان با توجه به شمارشگر تصمیم خود را گرفته و ناخواسته جریمه نشوند!

در سطح چهارراه و سه‌راه‌های اصلی شهر، چراغ راهنمایی به‌منظور نظم و معاونت به کاهش بار ترافیک شهر نصب گردیده است. این موضوع ممکن است برای بسیاری از شما رخ‌داده باشد که موقع عبور از چراغ سبز که شمارشگر چراغ‌راهنما خاموش بوده و به خیال خودتان فرصت کافی برای گذشتن از چهارراه را داشته‌اید؛ با خیال راحت سرعت گرفته‌اید اما هنوز چند متر به چهارراه مانده یک‌باره چراغ نارنجی شده و همه محاسبات شما به‌هم‌خورده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : لزوم ایجاد عزم همگانی برای تامین امنیت در جامعه

       

ثانیه شمارها به برنامه ریزی راننده جهت حرکت مناسب خودرو معاونت می کند

مانده‌اید که اگر چراغ را رد کنید مبادا لحظه آخر قرمز شود و یا روی خط عابر قرار بگیرید و جریمه شوید و بدتر از همه اینکه تا وسط چهارراه بروید و با ماشین‌هایی که از خیابان سمت راست می‌آیند تصادف کنید و هزار و یک احتمال دیگر اما اگر ترمز کنید و تا چراغ سبز بعدی صبر کنید چه؟ در آن صورت ماشین پشت‌سری به شما خواهد کوبید یا عابر پیاده‌ای …

از سوی دیگر وقتی چراغ سبز می‌شود، راننده‌ها بیشتر حواسشان به رنگ چراغ بوده تا عابران پیاده و اطراف خود و ممکن است تصادفی هم رخ دهد؛ چیزی شبیه مسابقه اتومبیل‌رانی که همه چشمشان به چراغ است اما از زمانی که چراغ‌های تقاطع‌ها مجهز به سیستم شمارشگر شده‌اند، نخستین چیزی که تغییر کرد، این بود که چنین اغتشاشی جای خود را به احساس آرامش خاطر داد!

رانندگان تاکسی شهر که از همه رانندگان شاکی‌تر هستند می‌گوید: مدتی است ثانیه‌شمارهای این تقاطع کار نمی‌کند و مشخص نمی‌شود که کی چراغ سبز می‌شود و یا قرمز می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : علت تناقض رفتاری مقابل اروپا چیست؟

هرچند که گاهی از منافع و گاهی از مضرات ثانیه‌شمار تقاطع‌ها بحث می‌شود اما از منافع این ثانیه‌شمارها می‌توان به برنامه‌ریزی جهت حرکت مناسب خودرو و نیز آگاهی از زمان باقی‌مانده اشاره کرد و از تیک آف زدن‌های بی‌مورد جلوگیری نمود.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۹۰پ

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :