مکان‌های تاریخی و طبیعی شهرستان لردگان میزبان گردشگران نوروزی+ تصاویر

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از خبرنگار سلام لردگان؛ شهر لردگان مرکز شهرستان لردگان با ۱۷۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.
مردم لردگان به زبان لری گویش بختیاری سخن می گویند. قالی بختیاری، گلیم، لباس های محلی، چنته، نمکدان، مفرش کشک و قارا-بنه یا پسته وحشی انواع سوغات این شهرستان هستند.

 شهر لردگان از دیرباز مرکزی برای مبادلات عشاری بوده است.در متون تاریخی از لردگان به نام لردجان نام برده شده است.

اکنون بار سفر می بندیم و راهی این شهرستان زیبا می شویم تا گوشه هایی از جاذبه های فوق العاده دیدنی این شهرستان را با هم نظاره گر باشیم.

آبشار آتشگاه

آبشار آتشگاه لردگان طولانی ترین آبشار ایران است. این آبشار ۳کیلومتری که به آبشار مینیاتوری ایران معروف است، یکی از بی نظیر ترین جاذبه های طبیعی کشور به شمار می رود که در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و در۴۰ کیلومتری شهر لردگان قرار دارد و به دره ای می ریزد که با پستی و بلندی های خود آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد می کند. برای رسیدن به این آبشار باید به ۴۰ کیلومتری شهر لردگان، پس از روستاهای میلاس و سردشت شوش در روستای آتشگاه سفر کنید. روستای آتشگاه که خاطرات سرداران عیلامی را به یاد می آورد، دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است که در میان آن، نهر خروشانی جاری است و سنگ های آهی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک پیرامون آن را فرا گرفته اند.در فاصله ۲۰۰ متری دره هم دو آبشار نسبتا بزرگ خواهید دید که در کنار عناصر زیبای طبیعی مانند دره ، سبزه زار و اقلیم مناسب ، فضای بسیار فرحبخشی را جهت گذران اوقات فراغت فراهم آورده اند.
 

آبشار آتشگاه لردگان طولانی ترین آبشار ایران است
 

 
چشمه برم لردگان

جوشش چشمه های مصفای برم در مرکز شهر لردگان ، گردشگاهی با همین نام را به وجود آورده است . این چشمه علاوه بر تامین آب کشاورزی ، یکی از سر شاخه های کارون به حساب می آید و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است .

 چشمه برم لردگان، چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است

 

پارک جنگلی پَروَز

پارک جنگلی پَروَز در ۵۰ کیلومتری شهرستان لردگان و ۱۵۵ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد.گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشت گونه خود و قرارگیری در امتداد دره ای سرسبز، سالانه میزبان هزاران گردشگر از داخل و خارج استان می باشد. محیط دنج و خلوت، سایه درختان بلند و قد برافراشته، چشمه های زلال، شالیزارهای سرسبز و درختان جنگلی پیرامون آن، از ویژگی های جالب توجه این گردشگاه به شمار می روند. جاده آسفالته، فضای سبز، سکوی نشیمن، سرویس بهداشتی، پارکینگ و دسترسی به واحدهای اقامتی لردگان، مهم ترین زیرساخت های این منطقه زیبا و دلنشین است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : نحوه ارایه خدمات دندانپزشکی دولتی در نوروز/ اعلام سامانه "درمان‌یاب" وزارت بهداشت

 پارک جنگلی پَروَز در ۵۰ کیلومتری شهرستان لردگان و ۱۵۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد

 
 
منطقه حفاظت شده سبز کوه

در منطقه حفاظت شده سبزکوه که در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) و ۳۰ کیلومتری شهر لردگان واقع شده است، تعدادی آبشار پرآب و دیدنی به نام های تنگ زندان و معدن وجود دارند. منطقه حفاظت شده سبزکوه با مساحت ۵۶۳۰۸ هکتار در شهرستان های بروجن، لردگان و کیار واقع شده و دارای چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی می باشد.  
 

 
آبشار تنگ زندان

این آبشار در دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبز کوه روبری قله کلار قرار دارد.کرودی کن در زبان محلی مرکب از کلمه های کر به معنای مه و دی به معنای دود است نامی زیبا برای این آبشار که به خاطر ریزش آب از ارتفاع بالا و باد که باعث معلق شدن ذرات ریز آب در آسمان می شود به آن داده شده است. این آبشار در ۵۵ کیلومتری شمال لردگان در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. این آبشار در بین دیواره های سنگی بلندی از دو طرف در میان دره ای عمیق واقع شده است. به دلیل سختی دسترسی به این مسیر نام این دره تنگ زندان گذاشته شده که مجموعه ای زیبا از کوهستان ، آبشار ، جریان آب ،گیاهان خودرو و حیات وحش است ، چند صباحی بیش نیست که آبشار به شکل اتفاقی طی یک گشت هوایی نقاب از رخ زیبای بی مثال خود باز کرد و الان تنها گردشگران و کوهنوردانی که خستگی سفری چند روزه از میان صخره ها و ناهمواریهای کوهستان را به جان می خرند ، می توانند حظ بصرازاین قطعه گمشده بهشت زمینی را در ضمیر خاطره یا چشم تنگ دوربینهای تصویربردار خود جاودانه کنند. مسیر این آبشار از طریق کره بست و پل خدا آفرین است. ارتفاع آن بسیار بلند و منظر آن بسیار دیدنی و جالب است. طول کلی آبشار ۱۲۰ متر است و طی دو مرحله ۵۰ و ۷۰ متری سرازیر می شود. حجم آب فروریخته از بالای آبشار باعث پخش شدن قطرات و ذرات بسیار ریزی در فضا می شود که همچون مه یا دود سفید رنگی تمام فضای اطراف آن را می پوشاند و باعث عدم دسترسی نزدیک به آبشار می شود. بطوریکه از فاصله حدود ۱۰۰ متری آبشار باید به آن نگریست یا عکسبرداری نمود. و برای کمی نزدیک شدن باید پوشش کامل ضد آب، پانچو یا بارانی بر تن داشت.  
 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تغییر نام "خوابگاه های دانشجویی" به "سرای دانشجویی" از بار منفی و کسل کننده خوابگاه ها کم می کند

 
آبشار معدن

 آبشار معدن نیز یکی دیگر از آبشارهای پرآب این منطقه است که در نزدیکی روستای معدن و در میان صخره های کوهستانی منطقه واقع شده است. ایلامی ها در استخراج فلزات تبحر داشته اند . یکی از معادن مس آنها در روستای معدن در لردگان و معدن کبالت یکی از معادن استراتژیک دنیاست . این روستا در فاصله پنجاه کیلومتری شمال لردگان واقع است. منطقه طبیعت گردی ارمند با عبور از روستای دوپلان در این مسیر آغاز و مسیر انتهای این مسیر با روستای معدن در این استان خاتمه می یابد. روستای دو پلان از جمله روستاهایی است که در این مسیر با وجود عبور رودخانه کارون ، کمپینگ رفتینگ، فعالیتهای ورزشی بانجی جامپینگ (سقوط آزاد ) از دره عمیق که در روستای دوپلان وجود دارد صورت می گیرد.بعد از این روستا مسیر تاریخی دز پارت که این راه قدیمی ترین ایل راه منطقه است مشاهده می شود و قدمت این ایل راه به دوره اتابکان می رسد که محل عبور قسمتی از عشایر بختیاری است.    
 
 

منطقه بارز و شوارز

این منطقه در قسمت جنوب غربی استان چهارمحال وبختیاری واقع شده ودرست مابین سه استان خوزستان،کهکیلویه و بویراحمد،و چهار محال و بختیاری قرار دارد. بارز در حقیقت مجموعه ای از چند روستاست و بیشتر مردم بارز و شوارز را باهم می شناسند .منطقه بارز و شوارز در فاصله ۲۵۰ کیلومتری جنوب غرب شهرکرد قرار دارد و منطقه ای زیبا ، تاریخی و سرشار از نعمات خداوندی است.این منطقه در حاشیه روستای خرسان و کوه قارون واقع شده و سالیان پیش محل عبور تجار وایلات وعشایر بوده است .در این منطقه آثار تاریخی قلعه ای به چشم می خورد که مردم منطقه معتقدند متعلق به زمان ساسانیان است. سه راهی ارمند ،تنگ حفاظت شده ذحیم آباد بواسطه منابع طبیعی و در حاشیه جاده خوزستان ، پل ارمند و حاشیه رودخانه ارمند، چشمه میلاس، قدمگاه شاه عبدالعظیم خانمیرزا ،چشمه سندگان فلارد، چشمه میشان فلارد،چشمه برم مالخلیفه، تنگ سماء منج، حاشیه جاده خوزستان از منج تا سد کارون ۴پارک جنگلی چارطاق و آبشار گاهکده اشاره کرد.  
   

 منطقه بارز و شوارز در قسمت جنوب غربی استان چهارمحال وبختیاری واقع شده است

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : همکاری‌های مشترک پژوهشی ازبکستان و آمریکا در آسیای مرکزی

اسامی امامزادگان و اماکن متبرکه چهارمحال و بختیاری
 

  نام مکان متبرکه آدرس امام زاده
۱ امامزاده محمدحنفیه (ع) فلارد میلان بابااحمدی
۲ امامزاده پیرمحمدعلی (ع) پشتکوه بیژگن
۳ امامزاده محمود (ع) منج شهسوار
۴ امامزاده سید سلطان (ع) خانمیرزا زرین درخت
۵ امامزاده شاهزاده عبداله (ع) ارمند بوگر
۶ امامزاده سیدمحمد(ع) منج سیدمحمد
۷ امامزاده حسن (ع) بارز شوار
۸ محمد حنیفه (ع) فلارد  
۹ احمد (ع) فلارد شیرمرد
۱۰ امامزاده خواجه خسرو (معروف به خواجه لنگ )(ع) فلارد شهریار
۱۱ امامزاده زاد محمود (ع) پشتکوه  
۱۲ امامزاده پیر محمد علی  (ع) پشتکوه اکبراباد
۱۳ امامزاده حسن علی اکبر (ع) پشتکوه امامزاده درویشان
۱۴ امامزاده پیر قنبر (ع) ریگ منجرمویی
۱۵ امامزاده شاه ولی (ع) سردشت دلی
۱۶ امامزاده رمضان (ع) میلاس انجو
۱۷ امامزاده محمودی (ع) میلاس باغ انارمیلاس
۱۸ امامزاده قنبر عبدال (ع) میلاس گوشه
۱۹  امامزاده جعفر (ع) میلاس پیران
۲۰ امامزاده شاه عبدالباقی(ع) میلاس کل گچی
۲۱ امامزاده پیر محمد علی (ع) ارمند  
۲۲ امامزاده نجم الدین(ع) ارمند چاه گاه
۲۳ امامزاده احمد (ع) ارمند ارمندعلیا
۲۴ امامزاده شاهزاده عبداله (ع) ارمند بوگر
۲۵ امامزاده حیدر (ع) ارمند نازک
۲۶ امامزاده عباسعلی (ع) خانمیرزا برجوئی
۲۷ امامزاده سید محمد سلطان  (ع) خانمیرزا زرین درخت
۲۸ امامزاده با با احمد (ع) جوانمردئ جوانمردی
۲۹ امامزاده عبدالعظیم   (ع) جوانمردئ باغ بهزاد
۳۰ امامزاده جعفر (ع) بارز پل بارز
۳۱ امامزاده حسن (ع) بارز شوار
۳۲ امامزاده حوریان (س) بارز چشمه خانی
۳۳ امامزاده اوریا (ع) بارز قلعه مدرسه
۳۴ امامزاده شاه عبدالرحمن (ع)  منج چیگو
۳۵ امامزاده سید محمد (ع) منج سیدمحمد
۳۶ امامزاده پیر محمد علی (ع) منج منج جهروب
۳۷ امامزاده پیر محمد علی(ع) ریگ منجرمویی
۳۸ امامزاده لقمان (ع) بارز پل بارز
۳۹ امامزاده محمد (ع) منج شهسوار
       

 

 

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :