به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از شمس آباد، اگر در یک روز تابستانی از گرمای شدید به ستوه آمدید و رویای دیدن برف و سریدن و لغزیدن بر یخ به مخیله یتان راه یافت نزدیک به یکی دو ساعت بعد می توانید در کمال ناباوری با گام گذاشتن در غار یخی به آرزوی خود دست یابید، البته مشروط به آنکه آنقدر خوش شناس باشید که یا در استان چهارمحال و بختیاری یا در یکی از چند استان مجاور آن زندگی کنید و آنگاه پروردگار را برای لذت برخورداری از این “شاهکار خداوندی” هزاران بار سپاس گویید.
 
برای رسیدن به این غار یخی که از نادرترین غارهای ایران ولی نمونه های مشابه و گاه محیرالعقول تر از آن در روسیه و ایسلند هم وجود دارد، راهی جز آن ندارید که از تنها راه منتهی به این پدیده اعجاب برانگیزِ طبیعی یعنی از کوهرنگ به چلگرد بروید و سپس مسافت ۲۵ کیلومتری آن از چلگرد تا غار یخی را از راه آسفالت رو، و با پشت سرگذراندن روستا و آبشار خروشان و زیبای شیخ علیخان با شور و شوق در پیش بگیرید (البته حدود ۱۰ کیلومتر آن چون ۱۵ هنوز آسفالت نیست).

همه آنچه در بالا گفته شد واقعیت دارد اما همه این زیبایی ها نه‌تنها همیشه خوشحالی و شادمانی و لذت بردن را در بر ندارد گاهی از دست دادن عزیزان و غم و اندوه هم جای آن را پر می کند، هیچ اطمینانی نیست که شما با آن عزیزانی که رفتید باز هم با هم برگردید زیرا در غار یخی به علت نبود تابلوهای اخطار، عدم آنتن دهی تلفن همرا و نبود نیروهای امدادی تا شعاع ۳۰ کیلومتری هر ساله عزیزان زیادی از هموطنان‌مان را از دست می دهیم.

متاسفانه سهم کوهرنگ از صنعت گردشگری تنها زباله و پسماند است و برای بهره مندی بیشتر باید زیرساخت های لازم فراهم شود.
 
ترکیب جمعیت شهری و روستایی در کوهرنگ به ترتیب ۷۰ به ۳۰ درصد است که نشان از این دارد که زندگی روستایی در این شهرستان به زندگی شهری غالب است.
 
رتبه صنعت گردشگری ایران از نظر بزرگی در سال ۲۰۱۴ از میان ۱۸۴ کشور جهان ۴۰ و از نظر سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی ۱۳۷ اعلام کرده است.
 

 
اعلم محمدحسینی از همشهریان کوهرنگی در گفتگو با شمس آباد گفت: خانواده شیرازى بعد از طى مسافتى طولانى به چما مى رسند تا از آخرین فرصت تعطیلات تابستانى استفاده کنند.
از ماشین پیاده مى شوند و نگاهى به ماشین هایشان مى اندازند که در اثر طى طریق در جاده معیوب، آسیب دیده و خاک اندود است، اما زیبایى طبیعت خستگى را از تنشان بیرون مى کند، وسایل خود را از ماشین ها در مى آورند تا بساط شان را براى گذران یک روز خاطره انگیز پهن کنند، همگى دورهم شاد و خوشحال هستند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : عذر بدتر از گناه

از طبیعت لذت مى برند و براى نبود امکانات منطقه حسرت! پدر خانواده گوشى تلفن را از جیبش در مى آورد و سعى مى کند تا با دوست خود در شیراز تماس بگیرد و از تجربه سفر بگوید اما دریغ از آنتن دهى!

از شدت تاسف سرى تکان مى دهد و گوشى را کنار مى گذارد، ناهار را خورده و نخورده اعضاى خانواده ترغیب مى شوند تا به نزدیکى غار بروند، به دم غار که مى رسند به گمان اینکه یخ ها خیال آب شدن ندارند و با توجه اینکه هیچگونه تابلوى هشدارى براى عدم ورود به غار ندیده اند تصمیم مى گیرند وارد غار شوند.

اما کاش وارد نمى شدند، کاش بغرنج قهر طبیعت نمى شدند تا شهرستان کوهرنگ را شرمنده کنند!

یخ ها ذوب مى شوند و پدر شیرازى به همراه دو پسر جوانش در زیر انبوهی از مرگ مدفون می شوند، مردم به امداد مى آیند و آنها را بیرون مى آورند، یکى از میان مردم فریاد مى زند زنگ بزنید اورژانس، اما دریغ از آنتن گوشی موبایل! یکى با اشک داد مى زند چرا کسى اخطار نداده بود نباید وارد غار شد؟ اما دریغ از یک خط نوشته! یکى با لحن ناامید مى گوید خودمان دست به کار شویم و حادثه دیدگان را به بیمارستان برسانیم؟ یک نفر به آرامى و زیر لب مى گوید اینجا که پزشک و پرستارى نیست، با این وضعیت جاده تا دو ساعت دیگر هم به بیمارستان نمى رسیم.

اما راهى مى شوند، با اینکه همه مى دانند که دارند جنازه تشییع مى کنند و خانواده غمگین شیرازى هم به دنبال‌شان…
 
مقصر تراژدى چما کیست؟

بدون هیچ تردیدى نبود امکانات و زیرساخت‌هاى گردشگرى
 
از دست هاى پشت پرده عزیز تقاضامندیم اگر تمایل ندارید کسى وارد شهرستان کوهرنگ شود، در شهرستان را از چهار طرف قفل کنید!
 

کمی با مردم منطقه چما مهربان باشیم

داریوش مولایی از همشهریان کوهرنگی که در شیخ علیخان زندگی می کند در گفتگو با شمس آباد گفت: همگی بر این اعتقاد داریم که یکی از قابلیت های اصلی شهرستان کوهرنگ جاذبه گردشگری مناطق متعدد شهرستان می باشد ازجمله منطقه دیدنی و گردشگری غار یخی چما در ۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است، که هرساله بالغ‌بر ۳۵ هزار نفر از این جاذبه گردشگری دیدن می کنند و غار یخی چما در بین مرکز شهرستان و بخش موگویی قرار گرفته است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : برگزاری ۲۹۰ جشن گلریزان در کشور

وی ادامه داد: جمعیت عشایری منطقه غار یخی چما بالغ‌بر ۵۰۰ خانوار عشایری می باشد که ۶ ماه از سال در این منطقه اسکان دارند، در حال اکنون کمتر مکانی در ایران وجود دارد که فاقد آنتن موبایل یا وسیله نقلیه باشد. 

مولایی اضافه کرد: اگر جاذبه گردشگری را فاکتور بگیریم آیا به نظر نمی رسد که مسئولین محترم در خصوص آنتن دهی سرویس موبایل و آسفالت جاده  غار یخی چما کمی نامهربانی کرداند چرا در این منطقه با این اوصاف باید حادثه ای رخ دهد تا دو هم وطن عزیز بدلیل نبود آنتن دهی موبایل و نامناسب بودن جاده دسترسی جان خود را از دست بدهند.

آیا هنوز وقت آن نرسیده است که دستگاه های ذی‌ربط فکر چاره ای کنند؟

سیاستگذاری ویژه ای برای ارائه خدمات رفاهی به گردشگران غار یخی در نظر گرفته نشده است

نفیسه واعظ، استادیار گروه روابط بین الملل دانشگاه آزاد شهرضا در گفتگو با شمس آباد گفت: واقعیت آن است که تقریبا سیاستگذاری ویژه ای برای ارائه خدمات رفاهی به گردشگران غار یخی در نظر گرفته نشده و در روز حضور ما تنها یکی دو چادر در آن جا استقرار یافته بود که به فروش محصولات عشایری می پرداختند و متاسفانه اطراف آن بسیار کثیف و پر از زباله بود.

وی اضافه کرد: یک سرویس بهداشتی حتی از نوع ابتدایی و صحرایی گونه آن در چند کیلومتری اطراف غار وجود نداشت، شاید با توجه با جایگاه والای مهمان در فرهنگ بختیاری ها و روحیه غریب نوازی عشایر بختیاری ضرورت چندانی برای تشکیل کمپین موقتی گردشگری هم در مرغزار روبروی غار ندیده اند.

واعظ خاطرنشان کرد: همچنین هیچگونه تدبیر امنیتی مانند استقرار گروه امدادی از سوی هلال احمر در نظر گرفته نشده بود و در صورت وقوع حادثه برای دسترسی به اولین مرکز اورژانس در کوهرنگ و بیمارستان نسبتا مجهز فارسان و تا شهرکرد، مرکز استان ۹۰ کیلومتر فاصله وجوددارد.

وی در ادامه گفت: بنا به ملاحظه های فوق و مطالعاتی که در سال های اخیر در حوزه گردشگری داشته ام به نظر می آید پیشنهادهای زیرقابل طرح و عملی باشد:
 
۱٫ ایجاد یک کمپ گردشگری مجهز به کاتولوگ درباره غاریخی و ارائه اطلاعات درباره بالغ بر ده‌ها هتل و اماکن اقامتی و تفریحی نزدیک به غار مانند آبشار شیخ علیخان و دیگر دیدنی های شهرستان عشایری چلگرد.

۲٫ نصب یک تابلو در محل که دربرگیرنده اطلاعات و ویژگیها و اهمیت غار یخی باشد و درج اخطار و اخطارهای لازم به بازدیدکنندگان مانند پوشیدن کفش مناسب برای احتراز از سُرخوردن.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : یادداشت مهمان/ فکرت شعبان‌اف «آسیای مرکزی بزرگ» سناریوی جدید آمریکا در برابر چین و روسیه

۳٫ در نظرگرفتن چند سرویس سیار بهداشتی در محوطه روبرویی غار یخی و یک چادر عشایری برای استراحت افراد کهنسال یا بیمار یا باردار که نمی توانند اعضای خانواده خود را در رفتن به غار همراهی نمایند.

۴٫ ایجادیک دهکده توریستی در نزدیکی غار در روستای شیخ علیخان و ایجاد اشتغال برای اهالی روستا و فروش سوغاتی چون گلیم، خرسک، کلاه نمدی، چوغا ، گیوه، قالیچه، و فرآورده های طبیعی چون عسل وگیاهان داروئی و طراحی آتلیه ای در طبیعت برای عکس زدودن خانمها وآقایان با لباس های خوشرنگ بختیاری.

از تجربه شخصی من یکی هم این که سالها قبل به لطف یکی از مهرورزان سخاوتمند بختیاری یک دست لباس گران بها و زیبای بختیاری هدیه گرفتم و عکس های در خاطر ماندنی با آن دارم که دیدن آن هر بار مرا به یاد صفا و صمیمیت این مردم بلندنظر و زیبایی خیره کننده چشمه سارها وکوههای «بام ایران» می اندازد.

۵٫ غارنوردی همواره با یک حس عجیب ماجراجویی در هم تنیده می شود، بنابراین استقرار نیروهای امدادی به خصوص در روزهای تعطیل و شلوغ در محل غار یخی و ارائه مدد به حادثه دیدگان ضروری خواهد بود.
در سالهای اخیرکه ایران وارد دهه خشکسالی و کم بارشی شده از ضخامت برفهای یخ زده غار یخی هم کاسته شده و حتی در قسمت های حفره بزرگی ایجاد شده که کف رود از فراز آن پیداست. قطر برخی از قسمت های غار یخی نازک و شکننده شده و احتیاط در هنگام راه رفتن از روی آن شرط ضروری و عقلانی است.

۶٫سرمایه گذاری برای توسعه و جذب گردشگر داخلی و خارجی به خصوص از کشورهای عربی که هیجان و جذابیت ورود به غار یخی در گرماگرم تابستان را فراموش نخواهند کرد یا حتی برای توریست های کشورهای برف کمتردیده ای چون مالزی که با هزینه های هنگفت به ساخت “خانه برفی”در محلی موسوم به «گیتینگ هایلند» در چند کیلومتری کوالالامپور و شبیه سازی یک محیط مصنوعی از برف در کشور خود اقدام کرده اند، بسیار جذاب خواهد بود.

یکی از متصدیان کنوانسیون انجمن جهانی گردشگری که قرار است در سال ۲۰۱۷ در تهران برگزار شود اظهار امیدواری کرده که ایران بتواند تا۲۰ میلیون گردشگر را تا سال۲۰۲۵ به خود جذب کند و به نظر می آید استان چهارمحال بختیاری ظرفیت آن را خواهد داشت که درصدی از گردشگران را به خود جلب کند.

گزارش از همت بدری فرد
 
انتهای پیام۱۰۲۶ج /۶۱۰ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :