به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از  خبرنگار زنگ خبر؛ «ازدواج سنت من است هرکس به آن عمل و رغبتی نشان ندهد از من نیست» این سخن با ارزش ازحضرت رسول الله(ص) است، بارها همه ما این حدیث را دیده و شنیده ایم، اما آیا این سنت حضرت رسول الله (ص) به درستی انجام می شود یا عوامل مختلف دست در دست هم داده تا جلوی آن را بگیرند؟ دقیقا این عوامل کدامند؟

بارها عوامل مختلف در زمینه علت تاخیر ازدواج جوانان را از زبان کارشناسان بررسی کرده ایم و بسیاری از جراید و روزنامه ها، برنامه های تلویزیونی نسبت به این موضوع مانور داده و برنامه پخش کرده اند، اما نتیجه ای که در بر نداشته  هیچ، بلکه یک مشکل به بقیه مشکلات ازدواج جوانان نیزافزوده است.

کارشناسی که موضوع معضل ازدواج جوانان را درک نکرده یا مسئولی که فرزندش در رفاه کامل است، قطعا نمی تواند راجع به معضل ازدواج جوانان اظهار نظر کند و سخنانش به گونه ای نیست که بتواند مشکلی را حل کند.

تهیه مسکن همیشه از نگرانی های خانواده ها بوده و در این بین به دلیل مشکلات مالی، جوانان با این معضل بیشتر روبرو هستند؛ با توجه به قیمت بالای مسکن و همچنین رکود بازار و عدم توانایی مردم در خرید خانه، مردم مجبور به اجاره نشینی شده اند به طوری که کمتر زوج جوانی را پیدا می کنی که در خانه اجاره ای زندگی نکند.

اما این معضل تنها به موضوع خرید مسکن ختم نمی شود چراکه در بحث اجاره بهای مسکن نیز شاهد گرانی و نابسامانی هستیم و این موضوع به معضلی برای زوج های جوان مبدل شده به طوری که ازدواج و تشکیل خانواده را تحت تأثیر قرار داده است.

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های محروم در کشور است که متاسفانه جوانان به دلیل نداشتن شغل مناسب و یا درآمد کافی رنج بسیاری می کشند.

به عقیده بسیاری از جوانان پس از معضل بیکاری یکی از مسائلی که باعث کاهش نرخ ازدواج در جامعه می شود، موضوع خرید مسکن و اجاره بها است.

هر مستاجری که بخواهد یک واحد مسکونی را کرایه و یا رهن کامل کند باید پول سنگینی را بابت آن پرداخت نماید.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : هت‌تریک «ماچک» روی نیمکت ایران/ ریسک هندبال برای تکرار یک موفقیت

خاته هایی هم که به اجاره می روند عموما مشکلات فراوانی را ایجاد می کنند. در واقع اجاره نشینی علاوه بر مستاجر، مشکلات زیادی را برای موجر یا همان اجاره دهنده ایجاد می کند. متاسفانه برخی از مستاجرها دقت لازم در این زمینه که خانه و ملک مربوط به فرد دیگری است و باید در نگه داشتن و نگهداری آن بکوشند را نداشته و همین موضوع باعث ایجاد مشکلات فراوان در زندگی افراد می شود.

صاحبخانه ها، خانه هایشان را به قیمت های حاجت خود اجاره می دهند

یکی از متصدیان مشاور املاک در شهرستان بن  در گفت‌وگو با زنگ خبر اظهار کرد: واقعا بازار مسکن با مشکل روبرو است، ما نه تنها فروش نداریم بلکه اجاره مسکن هم به نایابی صورت می گیرد، صاحبخانه ها، خانه هایشان را به قیمت های حاجت خود اجاره می دهند و این مشکل باعث شده است خیلی از جوانان توانایی اجاره مسکن را نداشته باشند.
 
وی افزود: باید نظارت دقیقی بر روی قیمت مسکن انجام شود تا هرکس که خانه ای دارد به هر قیمتی که دوست دارد برای آن اجاره تعیین نکند، این موضوع خیلی به چشم می خورد و ما هر روز شاهد جوانانی هستیم که برای اجاره مسکن به بنگاه می آیند اما دست خالی باز می گردند و واقعا نمی توانند خانه ای را اجاره کنند.

چشم و هم چشمی مالکان و تبدیل رهن به اجاره بعد از وقفه کوتاه

وی با بیان اینکه میزان اجاره بها هر سال بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش می یابد تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به کم شدن سود بانک‌ها برای سپرده ها، صاحبخانه ها تمایل به بردن مبلغ رهن زیاد ندارند و بیشتر به دنبال بردن اجاره بها هستند و این موضوع هم برای مردم به خصوص زوج های جوان سنگین است.

وی گفت: دادن نرخ‌های کاذب از سوی مالکان ظاهرا به نوعی به عادت تبدیل شده است و مالکان با عنوان اینکه واحد مسکونی پائین‌تر از واحد مسکونی خود با نرخ بالاتری به اجاره رفته است به نوعی با چشم و هم چشمی نرخ خود را بالاتر می‌برند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - لزوم اصلاح مقررات اشتغال

گرانی اجاره بها موجب کاهش ازدواج می شود

یکی از جوانان شهرستان بن در گفت‌وگو با زنگ خبر؛ اظهار کرد: تحصیلاتم تا مقطع کارشناسی است ولی متاسفانه تاکنون نتوانستم شغلی با درآمد مناسب را بیابیم و بیشتر به کارهای آزاد نظیر باربری مشغول هستم و بنا به اینکه شغل بسیار سختی هم هست درآمد زیادی ندارد.

وی افزود: در حال اکنون تمام تلاشم را انجام می‌دهم تا بتوانم هزینه‌های شخصیم را خودم تامین کرده و مقداری پول پس انداز کنم.

این جوان بنی ادامه داد: من به دلیل اینکه نمی توانم یک واحد آپارتمان اجاره کنم واقعا با مشکل مواجه هستم و شاید یکی از دلایل تجردم هم این باشد چراکه زمانی که به خواستگاری می روم از مهمترین سوالات در خصوص مسکن است و خیلی از دخترها هم اکنون نیستند با خانواده همسر در یک خانه زندگی کنند و همین امر و گرانی اجاره بهای مسکن موجب شده که ازدواج کم شود.

نرخ خاصی برای تعیین اجاره بها وجود ندارد

احمدی یکی از جوانان بنی درخصوص اجاره بها به خبرنگار ما گفت: متاسفانه هر سال شاهد افزایش نرخ اجاره بها در سطح شهرها هستیم که هیچ‌گونه جدول و رنج خاصی برای افزایش ندارد و هر کس به خواست و حاجت خود اجاره‌بها را تعیین می کند.

وی ادامه داد: جوانی که تازه ازدواج کرده و علاوه بر دغدغه های فراوانی که امروزه در زندگی ها وجود دارد، موضوع اجاره های سنگین هم به معضلات او اضافه شده است.

بعد از بیکاری، مسکن مهمترین علت عدم ازدواج جوانان است

نادری یکی دیگر از جوانان شهرستان بن  نیز بیان کرد: به دلیل گرانی مسکن خرید آن برای قشر عظیمی از جامعه ممکن نیست، در نتیجه خانواده ها و جوانان به اجاره نشینی روی می آورند و همین موضوع باعث افزایش اجاره بها شده و از طرف دیگر به دلیل عدم ثبات در بازار خرید و فروش مسکن، صاحبان مسکن در فروش مسکن خود مردد هستند.

یکی از مستاجران شهر بن که بیش از ۱۰ سال است در خانه های مردم زندگی می‌کند در گفتگو با  خبرنگار ما ضمن بیان این که نرخ اجاره مسکن در شهرها مناسب نیست، اظهار داشت: زندگی با این شرایط گاهی خیلی سخت و طاقت فرساست و بازار اجاره و خرید مسکن در این شهر کمرشکن شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ویترین خالی میراث جهانی ایران در اینترنت/ دریغ از یک سایت جامع!

وی بیان کرد: تاکنون چندین مرتبه به صاحب خانه ها گفته ایم که دستی به خانه بکشیم و خانه را مرتب کنیم و مقداری از اجاره‌بها را کم کنید هیچ کدام قبول نکرده اند چون در بعضی از خانه‌ها واقعا مستاجر قبلی رعایت هیچ چیزی را نکرده است.

این مستاجر بیان کرد: با این اوصاف خانه ها و وضعیت نامناسب، قیمت اجاره بها با شهرهای بزرگ مانند شهرکرد و اصفهان مقایسه شده و صاحب خانه اکنون نیست به قیمت کمتر اجاره دهد.

وی گفت: پول رهن برای اجاره معمولا برای این گرفته می شود که اگر خسارتی به خانه وارد شد ضمانت باشد ولی در اینجا چون صاحب خانه به مقداری پول نیاز دارد به همان مقدار پول پیش می‌گیرد تا کارش راه بیفتد.

این سمتاجر بنی با ابراز ناراحتی از برخی از این صاحب خانه ها گفت: گاهی بعضی از صاحب خانه ها، خانه را هم برای فروش گذاشته و در همان حال آن را اجاره هم می‌دهند و این مستاجر است که باید جوابگوی مشتری‌های گاه و بی‌گاه باشد و در آخر هم روز شمار اجاره را حساب کرده و از مستاجر  می‌گیرند.

وی مطرح کرد: گاهی صاحب خانه در شهر دیگری ساکن بوده و چندین سال خانه دست یک مستاجر خیلی خوب و دلسوز می ماند وقتی صاحبخانه برای تسویه حساب می آید احساس می‌کند خانه‌اش خیلی بهتر از اینها بوده و قطعا مستاجر در نگهداری منزل کم کاری کرده و باز هم این مستاجر است که علی‌رغم زحمتی که در نگهداری منزل کشیده باید متحمل خسارت شود.

وی بابیان اینکه هیچ ارگانی متولی رسیدگی و نظارت به این امور نیست گفت: به نظر می‌رسد یک هدایت و یا یک ارگان باید در نظر گرفته شود برای اینکه به وضعیت خانه های اجاره ای رسیدگی کرده و  حتی قیمت اجاره بها و پول پیش را با توجه به ساختمان و امکانات آن مشخص تا از اعمال سلیقه های شخصی در این موارد جلو گیری شود.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۲۰ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :