به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از شمس آباد، آثار خستگی، محجوری، رنجوری، محرومیت، فقر، معلولیت و ناتوانی در کسب و کار و تامین معاش بر پیکره روستائیان دهستان موگویی و بخش بازفت در کوهرنگ نمایان است و بر تعداد این معضلات روز به روز افزوده می شود و اوج محرومیت نیز بیشتر از قبل شده است.
 
دهستان موگویی در ۲۰۰ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری است، روستاهایی که سایه‌ بلند محرومیت با آب و خاک آن آمیخته است، روستاهای زرگ، تلو، چین و… نمادی از محرومیت ها هستند که در فاصله‌ زیادی از ساده‌ترین امکانات زندگی، به آرامی رو به فراموشی است و محرومیت در این روستاها فریاد می‌زند.
 
این روستاهای دورافتاده در گذشته به دلیل چسبیدن باغ‌ها و چشمه‌سارهای فراوان به‌عنوان یکی از زیباترین روستاهای این بخش معروف بودند که متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل محرومیت خالی از سکنه شده است.
 
۴ هزار خانوار در دهستان موگویی سکونت داشتند که بسیار کم شده‌اند و به استان‌های همجوار مهاجرت کرده‌اند به گفته ساکنان باقی مانده و شواهد موجود به دلیل نبود امکانات به شهرها و روستاهای دیگر مهاجرت کرده و هم‌اکنون با فقر و نداری دست و پنجه نرم می‌کنند.

خانه‌های گلی و قدیمی نشان از عمق محرومیت در این روستاها دارد و پشت بام این خانه‌ها به دلیل به ‌کار بردن مصالح قدیمی مانند خاک و چوب درختان به مرور زمان با آب باران شسته و خطر فروریزی و تهدید جدی برای ساکنان این روستاها وجود دارد.

سقف بیشتر این خانه‌های گلی فروریخته با پلاستیک پوشیده شده و در فصل زمستان باتوجه به بارندگی شدید امکان آوار شدن این خانه‌ها وجود دارد.
 
باتوجه به سرد بودن این منطقه، مردم این روستا از نعمت گاز برخوردار نیستند و با مشکلات زیاد دیگری که از چشم مسئولان استان به دور مانده است دست به گریبان هستند.
 
بدون شک در سال‌های پس از انقلاب خدمات‌رسانی نظام مقدس جمهوری اسلامی سبب عمران و آبادانی بسیاری از مناطق روستایی کشورمان شد اما هنوز بسیاری از روستاهای کوهرنگ همچنان با دیو محرومیت و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
 
این روستا باتوجه به قرار بردن در کوهپایه‌ها دارای چشمه‌های زیاد و خاک حاصلخیز و زمین‌های شیب‌دار برای احداث انواع باغ است اما با توجه به فقر و محرومیت اهالی این روستا هیچ‌گونه استفاده‌ای از این آب‌های جاری برای کشاورزی نمی‌شود.
 
نبود راه ارتباطی مناسب و نداشتن وسیله نقلیه در بعضی روستاها از مهم‌ترین مشکلات مردم بوده به طوری که اهالی روستا برای تامین نیازهای اولیه خود مجبورند هزینه‌های زیادی پرداخت کنند و زمستان برای خرید مایحتاج و کارهای اداری باید از استان‌های لرستان و اصفهان بگذرند تا به چلگرد مرکز کوهرنگ برسند.

از دیگر مشکلات این روستاها وجود مدرسه ابتدایی با کمترین تجهیزات آموزشی بوده و اینکه فرزندان این دیار بعد از دوره ابتدائی به دلیل نبود مدرسه باید ترک تحصیل کنند.

با چهار فرزندم در یک اتاق کاه‌گلی زندگی می‌کنیم/ یارانه تنها منبع درآمد خانواده‌ام است

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : تقاضای سینماگران از حسن روحانی

یکی از اهالی دهستان موگویی گفت: چهار فرزند دارم که همگی در یک اتاق کاه‌گلی زندگی‌ می‌کنیم که این اتاقک به‌عنوان آشپزخانه، اتاق خواب و پذیرایی استفاده می‌شود.
 
وی با تاکید بر اینکه منبع درآمدی جز یارانه ندارم، افزود: در صورتی که شرایط بوسیله مسئولان فراهم شود می‌توانم به‌عنوان یک کشاورز موفق فعالیت کنم و مشکلات فرزندانم پایان یابد.

این ساکن دهستان موگویی بیان داشت: هیچ سرمایه‌ای برای انجام فعالیت دامداری و کشاورزی نداریم و به دلیل ترس، خود و فرزندانم به استان‌های مجاور برای کارگری نمی‌رود.
 
وی گفت: پولی برای خرید لباس و لواز‌م‌التحریر فرزندانم ندارم و تنها منتظر یارانه می‌مانیم تا بلکه بتوانیم خرجی خود و فرزندان‌مان را تامین کنیم و به نوعی با حداقل‌ها زندگی می‌کنیم.
 
نبود آنتن تلفن همراه و شبکه تلویزیونی از دیگر مشکلاتی بودند که روستائیان از آن گلایه کردند و گفتند: با وجود پیگیری‌های زیاد، قول پوشش شبکه‌های سیما به این روستاها داده شده ولی تاکنون این کار انجام نشده است.

 
یکی دیگر از اهالی روستای خویه با بیان اینکه مشکل اصلی این دهستان گازرسانی است، بیان کرد: روستایی با این جمعیت و کوهستانی بودن چرا باید گازکشی نشود، مردم این روستا در فصل سرما با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و برای گازرسانی هم پیگیری‌های زیادی انجام دادیم این موضوع هم به نتیجه‌ای نرسیده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - درباره غیرقانونی بودن مجوز تاسیس «تادا» +سند

مهمترین مشکلات روستایی دهستان موگویی نبود زیرساخت‌های جاده‌ای و توسعه شبکه آبرسانی بوده که نیاز است مسئولان امر با تدابیر لازم شرایط ادامه زندگی و بهبود وضعیت معیشتی مردم را در این روستا و سایر روستاهای این بخش فراهم کنند.

ساکنان دهستان موگویی شهدای زیادی را به انقلاب تقدیم کرده‌اند و از مسئولان ملی و استانی می‌خواهند که با حمایت‌های خود نیازهای اولیه و ضروری ساکنان این روستاها رفع کنند، ضمن اینکه اکثر ساکنان آن به دامپروری و کشاورزی اشتغال دارند.

نبود مقطع دبیرستان اکثر دانش آموزان روستا را مجبور به ترک تحصیل می‌کند

یکی از اهالی روستای چین گفت: ازجمله مشکلات روستا می‌توان به نبود راه آسفالت، عدم آب‌رسانی صحیح، عدم گازرسانی، عدم آنتن‌دهی موبایل، شبکه تلویزیون و… اشاره کرد.
 
وی افزود: عدم گازرسانی به روستا سبب شده است تا دانش‌آموزان به سبب کوچ فصلی والدین به شهر یا روستاهای دیگر نتوانند به صورت دائمی در مدرسه به تحصیل بپردازند.
 

وی اظهار داشت: این روستا با وجود تعداد دانش‌آموزان فراوان در مقاطع متوسطه و عدم وجود این مقطع در روستا مجبور به ترک تحصیل شده‌اند چراکه مهاجرت از روستا به شهر نیز برای آن‌ها میسر نیست.
 
این موضوع حتی برای معلمین فعلی نیز مشکل‌ساز شده است به صورتی که در فصل سرد سال به دلیل بارش برف یا باران امکان تردد تقریبا غیرممکن است و معلمین مجبور به بیتوته در روستا هستند.
 
البته این تمام مشکل نیست چراکه عدم تردد گاهی باعث ایجاد مشکلات بنیادین می‌شود به‌طور مثال در زمستان گذشته یکی از اهالی روستا چین به علت بیماری و مسدود بودن مسیر رفتن به شهر با مشکلات بسیاری مواجه شد و حتی ممکن بود باعث اتفاقات ناگواری نیز شود.
 

با هر بار روشن شدن بخاری‌های نفتی در مدارس، خاطرات مدرسه شین آباد در خاطر معلمین زنده می‌شود

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : رقابت فشرده جریان های شیعه در انتخابات پارلمانی عراق/پیشی بردن ائتلاف« نصر» از دیگر رقبا

یکی از معلمان دهستان موگویی با بیان اینکه مدرسه این روستاها با کمبود امکانات فراوان مواجه است، افزود: ساختمان قدیمی مدارس در سال‌های اخیر تخریب شده است و مدارس با کمبود امکانات فراوان مواجه هستند و حتی لوله‌کشی آب هم در مدرسه به درستی وجود ندارد.
 
این اموختار گفت: در کلاس‌های درس باتوجه به اینکه روستا گازرسانی نشده است هنوز از بخاری‌های قدیمی نفتی استفاده می‌شود و با هر بار روشن شدن این بخاری‌ها خاطرات مدرسه شین آباد در خاطر معلمین زنده می‌شود.

 
وی در ادامه بیان داشت: در سال‌های اخیر باتوجه به پیشرفت‌های روز افزون تکنولوژی و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور اما هنوز روستا از وجود آنتن تلفن همراه بی‌بهره است.

گزارش از همت بدری فرد کوهرنگ

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۶۱۰ک 

این خبر را به اشتراک بگذارید :