به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از بام ایران خبر؛ هر شهروند روزانه مقداری زباله تولید می‌کند که اگر این طلای کثیف به درستی مدیریت و اجتماع آوری نشود سبب ایجاد مخاطرات زیست محیطی، شیوع بیماری ها و… می‌شود.

کافی است فقط یک روز زباله‌های استان چهارمحال و بختیاری با تاخیر اجتماع آوری شود، تازه شهروندان متوجه می‌شوند که باید کمتر زباله تولید یا زباله‌ها را برای جلوگیری از آلودگی تفکیک کنند.

اجتماع آوری و مدیریت پسماند نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب است تا شهروندان آگاه شوند که چگونه زباله خود را تولید و تفکیک کنند.

مقداری هزینه برای تفکیک زباله از مبدا از سوی مسئولان مربوطه لازم و ضروری است به دلیل اینکه عدم هزینه ابتدایی سبب می‌شود که چند برابر آن برای تفکیک زباله در مقصد هزینه شود.

طرح تفکیک زباله از مبداء در شهرکرد، بروجن، سامان، فارسان و فرخشهر اجرایی شده که نیاز است ما بقی شهرهای استان نیز از آن الگو بگیرند.

هر روز بر جمعیت شهرهای ما افزوده می شود بنابراین تولید زباله نیز افزایش می‌یابد و مسئولان باید برای مدیریت پسماند‌ها هزینه و برنامه ریزی دقیق باید داشته باشند.

کشورهای در حال توسعه هم اکنون تا پنج درصد سرانه تولید ناخالص ملی خود را برای خدمات مدیریت پسماند شهری هزینه می‌کنند و سالانه میلیون‌ها تن زبااله در کشور تولید و از چرخه بازیافت خارج می‌شود.

بازیافت از ارکان زنجیره مدیریت مواد زائد جامد محسوب می‌شود که می‌تواند در قسمت‌های مبدأ، میانه (ایستگاه‌های انتقال) و مقصد صورت گیرد بنابراین بهترین و آرمانی‌ترین شکل بازیافت، تفکیک از مبدأ است.

مسئولین برای طرح بازیافت هزینه نمی کنند

یکی از شهروندان شهرکردی در گفت‌وگو با خبرنگار بام ایران خبر؛ اظهار کرد: در راستای طرح تفکیک زباله ها یک نفر به قیمت یک سوم بازیافت را خریداری می کند.

وی تصریح کرد: اگر فردی هم نخواهد ضایعات خود را در استان به فروش برساند متاسفانه نمی تواند در جای دیگر با قیمت بهتر ضایعات را به فروش برساند چراکه با جریمه پلیس راه مواجه می شود.

این شهروند ادامه داد: با این طرح بازیافت کسانی که قبلا از این راه امرار معاش می کردند دیگر نمی توانند به کار خود ادامه دهند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : جنگندگی گتوزو یا تجربه ونگر/ ماتادورها با شکست روس ها، به دنبال انتقام شکست از بارسا!

وی اذعان داشت: بد نیست مسئولین به فکر راه درآمد این گونه افراد نیز باشند.

طرح تفکیک، زباله گردی را از چهره شهر پاک کرد

یکی دیگر از شهروندان شهرکردی در گفت‌وگو با خبرنگار بام ایران خبر اظهار کرد: در گذشته هر روز ما شاهد زباله گردانی بودیم که مدام در بین زباله ها می چرخیدند اما این طرح باعث شد دیگر شاهد این گونه افراد نباشیم.

وی با اشاره به اینکه درست است که این طرح بیکاری یک عده را در پی داشته است بیان داشت: مسئولین می توانند همین افراد را در طرح تفکیک زباله به کار گیری کنند که کار آن ها نیز کاملا قانونی باشد.

این شهروند ادامه داد: طرح تفکیک زباله به محیط زیست و تمیزی شهر ما نیز مدد بسیاری می کند.

طرح تفکیک از زباله ابتدای سال ۹۷ در هفشجان شروع می شود

حامد فروزنده شهردار هفشجان در گفتگو با خبرنگار بام ایران خبر اظهار کرد: طرح مطالعاتی تفکیک زباله از مبداء در بهمن ماه سال جاری در هفشجان شروع شده است.

 

وی تصریح کرد: این طرح از ابتدای سال آینده در شهر هفشجان نیز عملیاتی می شود.

فروزنده ادامه داد: برنامه ریزی طرح تفکیک زباله از مبداء بواسطه مدیریت شهری صورت گرفت و تاکنون شهرستان شهرکرد این طرح را به بهترین نحو انجام داده است که به زودی در هفشجان نیز این طرح را عملیالتی خواهیم کرد.

وی اذعان داشت: یکی از اهداف ما برای اجرای این طرح استمرار طرح تفکیک زباله‌ها از مبدا در مدارس و سطح جامعه است که تحقق این امر سبب کاهش تولید زباله و محیط زیستی سالم می‌شود.

شهردار هفشجان بیان داشت: حمایت و همراهی شهروندان در راستای تحقق اهدافمان از جمله زدودن شهری زیبا و سالم، لازم و ضروری است.

فرهنگ سازی و آموزش به مردم در تفکیک زباله ضرورت دارد

شهرام احمدی مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار بام ایران خبر با اشاره به اینکه وقتی زباله بازیافت می شود ما کاهش فشار به منابع را داریم اظهار کرد: با این طرح نیازی نیست برای تولید خیلی از منابع اولیه منابعی مثل نفت و معادن استفاده کنیم.

وی با اشاره به مباحث اقتصادی طرح تفکیک زباله گفت: ما مانع از دور ریز قسمت عمده ای از منابع شده و از هدر رفت آن ها جلوگیری می کنیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۲۹ اردیبهشت روز خداحافظی با کسانی است که می‌گویند «نمی‌توانیم و نمی‌شود»/ جلوی فرار مالیاتی را می‌گیریم

احمدی ادامه داد: این طرح به ایجاد شغل نیز مدد می کند و از این لحاظ امتیازات مثبتی دارد.

وی با اشاره به اینکه این طرح به مسائل بهداشتی و محیط زیست نیز مدد می کند بیان داشت: اگر ما محل های کمتری برای دفن زباله داشته باشیم بحث آلودگی آب و هوا نیز کاهش پیدا می کند و اینجاست که قانون گذار طرح تفکیک زباله از مبداء را پیش بینی کرده است.

احمدی با اشاره به اینکه طبق قانون باید تا سال ۹۲ شهرهای بالای هزار نفر و مراکز استان ها حتما طرح تفکیک از مبداء اجرا می شد بیان داشت: بعد از تصویب این قانون تمام شهرها و روستاها باید برنامه ریزی لازم برای تفکیک از مبدا را داشته باشند.

وی ادامه داد: این استان نیز برنامه خود را در راستای طرح تفکیک زباله از مبداء از ابتدای امسال شروع کرد و هرکدام از شهرستان ها چند روستا را به عنوان پایلوت معرفی کرده اند.

احمدی بیان داشت: طرح تفکیک از مبداء در شهرهای بروجن، شهرکرد، سامان، فارسان و فرخشهر ایجاد که اقدامات مثبتی در این راستا انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح مردم مشارکت خوبی داشته اند اذعان داشت: نیاز است شرکت ها و شهرداری ها نیز سعی و همکاری بیشتری از جمله آموزش دادن به مردم را در دستور کار داشته باشند که این طرح به نحو مطلوب در سایر نقاط استان نیز اجرایی گردد.

طرح تفکیک از زباله به نفع همه مردم و مسئولین است

محمدرضا محمدیان معاون خدمات شهری شهرکرد در گفتگو با خبرنگار بام ایران خبر اظهار کرد: طرح تفکیک زباله از خردادماه سال جاری در این استان و بعضی از شهرها اجرایی شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - حضور در سوریه؛مأموریت ناممکن ترامپ به ارتش‌ عربی

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ این طرح باید اجرایی می شد اما به دلایل و مشکلاتی با این طرح موافقت نشده بود تصریح کرد: در کارگروه پسماند شهرداری را اجبار کردند که این کار انجام گیرد و نهایت در خردادماه سال جاری طبق قانون مدیریت پسماند این طرح اجرایی شد.

محمدیان با اشاره به اینکه این طرح را به یک شرکت خصوصی واگذار نموده ایم بیان داشت: شرکت طرف قرارداد ما یک سری تجهیزات ازجمله کانکس، مخازن، خرید ماشین آلات و… را با هزینه خود آماده و این کار را شروع کرد.

وی با اذعان بر اینکه ابتدای اجرای هر طرحی با یک سری مشکلات همراه خواهیم بود بیان داشت: عده ای از زباله دزد ها این کار را نپسندیده و شروع به سنگ اندازی نمودند.

محمدیان یادآور شد: هر کاری که بخواهیم انجام دهیم یک سری سنگ اندازی هایی وجود دارد اما ما این طرح را با تمام توان و بسیار سخت دنبال کردیم تا بتوانیم طرح پسماندها را عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه خرید ضایعات از مردم با قیمت مصوب شوراها انجام می گیرد اذعان داشت: این طرح از طریق شورای شهر مصوب گردید و طبق قیمت مصوب از فروشنده خریداری می شود.

محمدیان اظهار کرد: ما قبل از خریداری ضایعات تمامی قیمت ها را از بیرون استان گرفتیم و طبق آنالیزهایی که انجام داده ایم در خود شورای شهر آن ها را ارائه و پس از مصوب کردن قیمت ها این کار انجام شد.

اجرای طرح تفکیک زباله ۴۵ نفر اشتغال زایی را به همراه داشت

معاون خدمات شهری شهرکرد گفت: شرکتی از خودش سرمایه گذاری کرده و ۴۵ نفر نیرو را در راستای اجرایی کردن طرح فوق به کار گیری نموده است.

محمدیان اظهار کرد: طرح تفکیک زباله یک مقدار مشکلات و شکست هایی هم در پی دارد اما ما کار را نهادینه می کنیم و چنانچه مردم با ما همکاری داشته باشند این طرح می تواند به نفع همه باشد.

گزارش: مرضیه عالی پور هفشجانی

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۳۰ب

این خبر را به اشتراک بگذارید :