به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از کلار، کاهش آب تالاب بین الملی چغاخور موجی از نگرانی در دل بسیاری ها به وجود آورده تا جایی که بیم آن دارند این تالاب از فهرست تالاب های بین الملی خارج شده و تبدیل به کانون گرد و غبار شود.

کارشناسان محیط زیست خدمات تالاب‌ها را پایان‌ناپذیر می دانند و معتقد هستند تالاب‌ها آب را تصفیه کرده، از سیل و خشکسالی جلوگیری می‌کنند و به طور کلی آن‌ها قابلیت تأمین معیشت برای مردم محلی را دارند و از مهاجرت افراد ساکن به محیط‌های شهری جلوگیری می‌کنند.

چندی پیش گودرز امیری سرپرست استانداری چهارمحال و بختیاری از کاهش ۸۵ درصدی آورد آب به تالاب بین المللی چغاخور طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: آورد آب تالاب چغاخور در سال گذشته ۲۳ میلیون مترمکعب بود که این رقم در سال جاری با کاهش ۸۵ درصدی به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب رسیده است.

امسال به خیر گذشت/نگران سال های بعد هستیم

مرتضی منصوری رئیس هدایت حفاظت محیط زیست شهرستان بروجن در این باره به کلار، گفت: امسال آبی که برای صنعت و کشاورزان می رفت قرار شد پایان تابستان قطع شود اما بعد از این که این آب همچنان خروجی داشت از طریق مراجع قضایی پیگیر شدیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : بانک‌ها از بخشودگی سود و جرایم وام ها استنکاف کرده و خون کشاورزان را در شیشه کرده اند

وی با بیان این که خوشبختانه بعد از این که آب کشاورزان قطع و روانه تالاب شد از وضعیت بحرانی نجات پیدا کرد، تصریح کرد: اگر تالاب خشک شود درمان آن بسیار هزینه بر و شاید دچار عاقبت دریاچه ارومیه شود.

منصوری با بیان این که شهرستان بروجن هنوز اطلاع کامل ندارد آب برای صنعت چه میزان خواهد بود، افزود: حق آبه تالاب گندمان چندین سال است که قطع شده، چرا حق آبه را در نظر نمی گیرند و حالا یک فرزند ناخوانده(صنعت) هم اضافه شده است.

وی با اشاره به این که اگر وضعیت سابق همچنان ادامه پیدا می کرد روال درستی نبود، گفت: تالاب چغاخور از وضعیت بحرانی نجات پیدا کرد و از حالت حاد خارج شد.

رئیس هدایت حفاظت محیط زیست بروجن با بیان این که ۱۴ چشمه اصلی تامین کننده آب تالاب چغاخور است، گفت: آب همه چشمه ها تقریبا کم شده است.

وی کاهش ورودی آب به چغاخور، افزایش سطح تبخیر در سال جاری، آب زیاد برای کشاورزی و مهمان ناخوانده صنعت را از عوامل اصلی کاهش آب چغاخور دانست و گفت: علیرغم تذکراتی که تابستان دادیم ولی خوب مدیریت نکردند و حتی تالاب به مرز بحرانی هم رفت.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : ترس از خرید اینترنتی

منصوری با اشاره به این که ورودی آب تالاب به طور طبیعی و با پیش بینی وضعیت بارندگی کم می شود، گفت: خروجی آب هم به همان نسبت باید کاهش پیدا کند نه این که بیشتر شود؛ امسال صنعت را هم اضافه کردند.

رئیس هدایت حفاظت محیط زیست شهرستان بروجن ادامه داد: امسال وضعیتی که برای تالاب پیش آمد به خیر گذشت ولی معلوم نیست سال آینده چه شود.

تالاب ها مستعد ترین مکان برای تولید ریز گرد هستند

وی با تاکید بر این که حق آبه تالاب باید باقی شود، گفت: مساحت تالاب چغاخور ۱۴۷۰ هکتار است و در مراحل خشک شدن مشخص است که چه میزان باشد. نیاز آبی تالاب مشخص شده تا از تعریف تالاب بین المللی خارج نشود.

منصوری با اشاره به این که اگر تالاب چغاخور از لیست بین المللی خارج شود تمام امتیازی که در جوامع بین المللی برای آن قائل هستند از دست می رود، تصریح کرد: اگر تالاب ها خشک شود سلامت مردم به مخاطره می افتد چون تبدیل به کانون تولید ریزگرد می شوند.

محاسبات امور آب با کارشناسان فنی هماهنگی ندارد

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - احداث میدان میوه و تره بار لردگان؛ وعده ای که بعد از ۲۰ سال هنوزعملی نشد+ اسناد

وی گفت: تالاب ها مستعد ترین مکان برای تولید ریز گرد هستند جدای از این که با خشکیدن آنها پتانسیل آب نگهداری، تغییرات اکولوژیکی و … را نیز باعث می شود.

منصوری با بیان این که محاسباتی که کارشناسان فنی دارند با محاسبات امور آب هماهنگی ندارد، تصریح کرد: خیلی از آماری که محیط زیست دارد با آماری که امور آب دارد از لحاظ میزان آب موجود فرق می کند؛ امور آب باید آمار و اطلاعات خود را به روز کند تا بتوانند وضعیت را بهتر هدایت کنند.

منصوری ابراز نگرانی کرد که اگر این مشکل برای سال های بعد تدوام داشته باشد هزینه ای که بخواهد تالاب چغاخور را احیا کند وجود ندارد.

رئیس هدایت حفاظت محیط زیست بروجن گفت: پس از پیگیری های انجام شده در گام نخست محیط زیست باید حق آبه تالاب را مشخص کند و در گام دوم امور آب مکلف شود که این حق آبه را رعایت کند.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۴۰ ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :