دغدغه مردم

شروع افزایش قیمت‌ها با شیب‌های ملایم

Share/Save/Bookmark

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶

افزایش قیمت‌ها حرکت با شیب ملایم است تا به مردم لطمه زیادی وارد نشود، البته هرساله تورم وجود دارد، اما با توجه به سیاست‌های دولت،سعی می‌شود افزایش قیمت‌ها به مردم فشار وارد نکند.

شروع افزایش قیمت‌ها با شیب‌های ملایم

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از پیرغار، این روزها بیشتر دولتمردان و کارشناسان اقتصادی هرکدام به‌نوعی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی حرف به میان می‌آورند.
 
اما سؤال مهم مردم این است که این افزایش قیمت‌ها چقدر است یا سؤال درست‌تر اینکه «چقدر باید باشد» و اصولاً تعریف افزایش قیمت چیست؟
 
متأسفانه این روزها مردم در تب گرانی می‌سوزند اما باز هم دولت قصد افزایش قیمت‌ها را دارد، افزایشی که تا به امروز به‌صورت ملایم ادامه داشته است.
 
بیکاری، اشتغال و مهم‌تر از آن گرانی سه مقوله مهم در هر دولتی به‌حساب می‌آیند که متأسفانه دولت علاوه‌بر آمارهای متناقض، به بیکاری و گرانی افزوده است تا جایی که مردم قدرت خرید چندانی ندارند.
 
یکی از شهروندان  فارسانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی پیرغار گفت: اگر بنزین یک هزار و ۵۰۰ تومان شود یعنی حدود ۵۰ درصد گران شده است، این در حالی است که دولت صحبت از افزایش دستمزد مطابق نرخ تورم حدود ۱۰ درصد می‌کند، دولت تورم را حدود ۹ درصد اعلام کرده است که این تورم هم واقعی نیست میزان تورم واقعی بسیار بیشتر از تورم اعلامی است.
 
وی ادامه می‌دهد: هرروز شاهد گرانی اقلام خوراکی سبد خانوار ازجمله تخم‌مرغ، مرغ، گوشت و برنج هستیم آن‌وقت دولت مدعی کاهش تورم است، چطور ممکن است که قیمت اجناس افزایش و کرایه‌خانه‌ها سرسام‌آور باشد و از آن‌سوی روند تورم کاهشی باشد؟!
                       

دولت با گران کردن حامل‌های انرژی کمبود بودجه خود را از مردم می‌گیرد

وی می‌گوید: خبر افزایش قیمت بنزین را شنیدم، دولت با گران کردن حامل‌های انرژی کمبود بودجه خود را از مردم می‌گیرد. بازهم به مردم فشار مالی وارد می‌شود، هیچ‌کدام از مسئولان دولت دلسوز مردم نیستند.
 
یکی دیگر از دختران جوان فارسانی در ادامه حرف همشهری خود می‌گوید: اگر قیمت بنزین در کشورهای دیگر بالاست درآمد آن‌ها هم به همان نسبت بالا است، دولت اگر تصمیم برافزایش نرخ بنزین به میزان ۵۰ درصد است، باید دستمزد و حقوق کارمندان و کرایه تاکسی‌ها را به همان میزان افزایش دهد.
 
وی گفت: سال‌های سال است که هزینه مردم از درآمدهایشان بیشتر است، ولی مسئولان هرروز صحبت از این می‌کنند که دستمزد و حقوق بیشتر از نرخ تورم است، تورمی که مرکز آمار از آن خبر می‌دهد واقعی نیست.

                       

چرا کاغذ گران شد؟
 
درباره دلیل این گرانی و کمیابی، حرف‌ و حدیث زیاد است؛ برخی مدعی‌اند دولت پیشبینی وضع موجود را نکرده است و چند نشریه هم کاغذ خریده و احتکار کردهاند.
 
این افزایش قیمت به‌صورت غیرمستقیم آثار سوئی بر صنوف مختلف چاپ و حوزه تبلیغات همین‌طور حوزه نشر کتاب و مطبوعات داشته بطوریکه در یک ماه گذشته گرانی کاغذ باعث افت تیراژ مطبوعات، نشریات و کتاب شده است.
 
افزایش نرخ ارز و توقف پرداخت ارز مبادله‌ای به فعالان حوزه چاپ و نشر هم تا حدودی در افزایش قیمت کاغذ تأثیر داشته است، البته این علت اصلی نیست و دلایل دیگری هم دخالت دارد و باید بررسی شود که تأثیر هریک از عوامل چند درصد بوده که ما طی مدت یک ماه با یک جهش بیش از ۵۰ درصدی در عرصه قیمت‌ها مواجه شدیم.

                               

 
افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان؛ این بود شیب ملایم؟!
 
در شرایطی که طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ تورم به حدود ۲۰ درصد رسیده است، چرا باید قیمت نان ۳۰ درصد افزایش پیدا کند؟ مگر حقوق کارمندان بالاتر از نرخ تورم افزایش می‌یابد که نانشان بیش از این نرخ گران‌تر شود؟!
 
وانگهی، حق این است که قیمت نان به‌عنوان استراتژیک ترین ماده غذایی ایرانیان، با نظام یارانه‌ای موجود کمتر از نرخ تورم افزایش یابد. در این میان دولت باید با ارائه مشوق‌ها و یارانه‌هایی، تولیدکنندگان نان از کشاورز تا نانوا را موردحمایت قرار دهد نه این‌که راحت‌ترین و البته بدترین گزینه ممکن را انتخاب کند.
 
این‌که بگویند چون چند سالی نان گران نشده بود، بنابراین ناگهان گرانش کردیم هم منطبق باتدبیر نیست زیرا تثبیت طولانی‌مدت و افزایش ناگهانی، ایجاد شوک روانی می‌کند. بنابراین، افزایش اندک سالیانه رویکردی مدبرانه‌تر است؛ با نان مردم نمی‌توان بازی کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : خطیب جمعه سامان: بی‌بصیرتی برخی خواص به شکل پنداشتن فتنه کمک کرد

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۹۰پ

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :