زنگ خطر در مدارس سامان!/ بیش از 60 درصد مدارس شهرستان سامان فرسوده هستند

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از خبرنگار سامان ما، مدرسه به عنوان خانه دوم، به دلیل نقش تأثیرگذار در زندگی و آینده افراد مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفته است که روز به روز با بهبود و ارتقاء سطح کیفی آن ها شرایط بهتری را برای آموزشی بی دغدغه، فراهم می کنند.

فرسودگی و کهنگی بیش از حد بسیاری از مدارس به علت قدمت بالای ساخت و بهره‌برداری به عنوان جدی‌ترین و حتی اصلی‌ترین معضل در مسیر توسعه فضای عمران آموزشی مدارس شهرستان سامان است و به همین منظور توسعه عمرانی فضای آموزی مدارس شهرستان سامان باید در دستور کار قرار گیرد.

 

 در حال اکنون بسیاری از نواحی روستایی شهرستان سامان از کمبود مدارس با استاندارد آموزشی برای تحصیل علم رنج می‌برند که در این میان فرسودگی برخی از مدارس سطح شهر هم چهره نمایی می کند.

فرسودگی برخی مدارس سامان مسئولان آموزشی و پرورشی این شهرستان را به چاره‌اندیشی فوری پیش داده است، تخریب و بازسازی برخی مدارس و استفاده کردن از پتانسیل خیرین شهرستان گام هایی است که باید در جهت برطرف کردن این معضل برداشته شده است ولی این مشکل بیشتر در روستاها و مدارس ابتدایی در شهر سامان همچنان دانش آموزان را آزرده خاطره کرده است.

نه تنها مدارس از وضعیت خوبی برخوردار نیست بلکه اکثریت مدارس در معرض تخریب شدید هستند و در حال اکنون ۶۳ درصد مدارس شهرستان سامان تخریبی هستند چون که قدمت ساخت مدارس بالای ۳۰ است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : روحانی امروز، هاشمی دهه ۷۰ است/ دستگاه اجرا در برخی موارد رفوزه شده است/ در دستگاه اجرا روحانی برای بردن تصمیم جان آدم بالا می‌آید

مدارس تخریبی شهرستان سامان عبارتند از ساختمان هدایت آموزش و پرورش شهرستان سامان سال ساخت ۱۳۵۵، مدرسه ابتدایی پسرانه شهید رجایی روستای چم چنگ سال ساخت ۱۳۵۷، مدرسه ابتدایی ساختمان عفت یک شوراب صغیر سال ساخت ۱۳۲۹، مدرسه ابتدایی پسرانه نظامی هوره سال ساخت ۱۳۵۵، دبیرستان متوسطه دخترانه عفاف هوره سال ساخت ۱۳۵۲، مدرسه ابتدایی دخترانه نسیبه هوره سال ساخت ۱۳۵۶، مدرسه راهنمایی دخترانه عزت گرمدره سال ساخت ۱۳۵۷، مدرسه پسرانه شهید کبیری سامان سال ساخت ۱۳۵۹، مدرسه مختلط شهید چمران چمعالی سال ساخت ۱۳۵۶، مدرسه ابتدایی مختلط شهید مدرس صادق آباد سال ساخت ۱۳۵۷، مدرسه راهنمایی پسرانه شهید استکی شوراب صغیر سال ساخت ۱۳۵۷، مدرسه ابتدایی مختلط شهید مدنی چم خلیفه سال ساخت ۱۳۵۸، مدرسه ابتدای دخترانه عمان سامان سال ساخت ۱۳۵۹ و کانون میثاق سامان مختلط سال ساخت ۱۳۵۸ هستند که البته کانون میثاق تخریب و قرار است مدرسه متوسطه اول در این مکان ساخته شود.

در حال اکنون ۱۵ مدرسه در شهرستان سامان جزء مدارس تخریبی هستند.

مجید احمدپور معاون توسعه نیروی انسانی و پشتیبانی در گفت‌وگو با خبرنگار سامان ما با بیان اینکه ۶۳ درصد مدارس شهرستان سامان تخریبی هستند بیان داشت: حدود ۱۵ مدرسه در این شهرستان قدمت بالای سی سال ساخت را دارند و این یک مشکل مهم در راستای توسعه آموزشی شهرستان سامان است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : دولت حتی یک‌درصد از سهم خود به متروی تهران را نپرداخت - شمس آباد

احمدپور با بیان اینکه مدرسه تخریبی مدارسی با قدمت بالای ۲۰ سال که مقاوم سازی نشده است، عنوان کرد: سرانه فضای فیزیکی و نرم دانش آموزی با توجه به میانگین سرانه مدارس شهرستان سامان دارای میانگینی بالاتر از میانگین سرانه کشوری است و به دین علت بر اساس شخص ها هیچ اعتباری به شهرستان و ساخت فضای آموزشی تعلق نمی گیرد و تنها در بحث تخریب و بازسازی مدارس قدیمی می شود اقداماتی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه علت بالا بودن شاخص فضای فیزیکی و سرانه مدارس کم جمعیت بودن و خالی بودن بسیاری از مدارس روستاها می باشد، تصریح کرد: اغلب مدارس روستایی ازقبیل روستای چم نار با پنج دانش آموز، چم خرم پنج دانش آموز، محمد آباد چهار دانش آموز، قراقوش ۱۰ دانش آموز، راهنمایی گرمدره ۲۰ دانش آموز و یاسه چای زیر نورم هستند و به ناگریز مدارس با یکدیگر ادغام شده که مشکلات را برای دانش آموزان به همراه دارد و در شهر کلاس های با جمیعت ۳۵ نفر با توجه به جمعیت بیشتر داشن آموزان فعال هستند.

احمدپور بیان داشت: بیشتر مدارس روستایی با کمبود جمعیت مواجه هستند که در مدارس یک اموزگار یا مدیر همه کاره مدرسه است و در شهر نیز به دلیل جمعیت زیاد با کمبود نیروی انسانی روبه رو هستیم.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : جشنواره بین‌المللی بادبادک+تصاویر

وی با بیان اینکه تمامی این عوامل دست به دست هم می دهد و موجب می شود که افت شدید تحصیلی را هم در مدارس شهر سامان و هم در مدرسه روستا ها را شاهد باشیم، بیان داشت: عواملی از قبیل تراکم بالا دانش آموزان در مدارس شهر، چند بسته بودن معلمین و مدیران مدارس روستا ها و… از عوامل افت تحصیلی داشن آموزان است.

احمدپور با بیان اینکه ادغام مدارس و اجتماع‌آوری بعضی از مدارس در روستاها با نورم کم به علت مشکلات اجتماعی و مخالف خانواده ها با مشکل روبه رو می شود، بیان داشت: مهاجرت خانواده ها از روستا به شهر موجب کم شدن جمعیت دانش آموز روستایی و بالا رفتن آمار دانش آموزان کلاس های شهر و این عوامل موجب افت تحصیلی دانش آموزان روستایی و شهری می شود.

وی بیان داشت: نبود دانش آموز و تراکم دانش آموزان در مدارس سامان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش و خانواده ها وموجبات فرسودگی و از بین مدارس را به همراه دارد و باید در این زمینه فرهنگ سازی در جامعه صورت گیرد.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۶۰۱س

این خبر را به اشتراک بگذارید :