به گزارش شمس آباد نیوز؛ به نقل از خبرنگار سامان ما، با نزدیک شدن به فصل پائیز و بازگشایی مدارس، بازارهای شهرستان سامان نیز حال و هوای مهر به خود گرفته و خیابان‌های این شهرستان پر از کیف، کوله پشتی و لوازم التحریر متنوع و رنگارنگی که دیدنشان باعث شوق و ذوق هر دانش‌آموزی می شود.

کمتر کسی است که شهریور برایش حال و هوای مدرسه را تداعی نکند، بدون شک همه ما روزی برای لوازم‌التحریر مدرسه خود برنامه‌ریزی کرده‌ایم و به دنبال بهترین و قشنگ‌ترین مدادپاک‌کن‌ها، مداد‌تراش‌ها، کیف، کفش و جامدادی یک سال خود بوده‌ایم.

البته لوازم‌التحریر دهه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و اگر در دهه ۶۰ و ۷۰ کیفیت و جنس محصولات اهمیت داشت، در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ تنوع حرف اول را می‌زند.

بازار پرسود لوازم‌التحریر باعث شده تا افرادی برای سود بیشتر در مدت زمان یک ماه محصولات خارجی بی کیفیت، اما پر زرق و برق را وارد بازار کنند در حال اماده بیش از ۹۰ درصد بازار نوشت افزار و لوازم‌التحریر در قرق محصولات خارجی بی‌کیفیت به ویژه چینی است. کارشناسان دلیل این امر را کارشکنی های گمرک می‌دانند.

چند روز بیشتر به رسیدن آخرین ماه تابستان باقی نمانده است. همواره شهریور، ماه آماده سازی دانش‌آموزان برای شروع یک سال جدید تحصیلی بوده است؛ ماهی که بازار لوازم‌التحریر، کیف و کفش داغ تر از همه بازارها می‌شود؛ لوازمی که گویی مدرسه بدون آنها بی‌معنی است و بوی ماه مهر با بوی پاک کن نو عجین شده است. اگر مدرسه رفتن دهه شصتی‌ها یادتان باشد، آنها فقط دل‌شان به مدادی خوش بود که بنویسد و پاک‌کنی که خوب پاک کند و اصلا زیبایی مداد و بوی خوش پاک‌کن‌های رنگارنگ مورد نظر نبود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : وجود بسیج برای جامعه ضروری است

همه بچه‌های آن دوران با دفترهای ساده، بدون خط کشی با جنس کاهی سر می‌کردند و خبری از دفترهای پرزرق و برق نبود. اما امروز شرایط طوری شده که کودکان لپ تاپ دار و تبلت به دست نمی‌توانند از محصولات آن دوران استفاده کنند. امروز مارک دار بودن مداد پاک کن، مداد تراش و کیف و جامدادی مهم‌ترین موضوع برخی دانش‌آموزان است.

در حال اماده سلیقه ها عوض شده و دیگر کیفیت محصولات و تولیدات داخلی بی‌معنی شده است. امروز تنوع در بازار حرف اول را می‌زند، به طوری که داغی این بازار پرسود موجب شده که افراد بسیاری کسب و کار خود را بر اساس همین مداد و پاک‌کن‌های به ظاهر ناچیز بنا کنند.

دانش آموزان از نوشت افزارهای ایرانی استقبال نمی کنند

اقای نادری یکی از مغازه داران لوازم التحریر در گفت‌وگو با خبرنگار سامان ما با بیان اینکه در حال اماده استقبال از خرید نوشت افزارها و لوازم التحریر در شهرستان سامان وجود ندارد، اظهار داشت: استقبال خانواده ها و دانش آموزان اکثر در شهرستان سامان هفته اخر شهریورماه است چراکه اکثر خانواده ها درگیر اجتماع آوری محصولات کشاورزی از قبیل گردو و بادام و… هستند.

وی با بیان اینکه اکثر دانش آموزان در شهرستان سامان از نوشت افزارهای و وسایل مدرسه خارجی استقبال دارند و لوازم التحریر ایرانی کمتر استقبال می شود، بیان داشت: دلیل این امر
قیمت بالای کالا های ایرانی نسبت به کالا های خارجی است.

تبلیغ لوازم التحریر ایرانی باید در بازی های رایانه ای، فضای مجازی و رسانه ها صورت گیرد

خانم رحمانی یکی دیگر از مغازه داران در گفتگو با خبرنگار سامان ما با اشاره بر اینکه خرید لواز التحریر و نوشت افزارهای ایرانی نیاز به تبلیغ دارند، چراکه اکثر دانش آموزان می گویند که من دفتر، مداد و… را می خواهم که کارکتر برنامه کودک مورد علاقه ام را داشته باشد، بیان داشت: نوشت افزارهای ایرانی و اسلامی به دلیل نداشتن تبلیغات در فضای مجازی و رسانه ملی کمتر برای کودکان شناخته شده هستند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : محققان تأکید کردند کاهش حملات قلبی با مصرف روزانه پنیر

وی با بیان اینکه از نظر کیفیت و طراحی کالاهای ایرانی مرغوب تر از کالاهای خارجی است اما استقبال از کالای خارجی در این شهرستان بیشتر است، اذعان داشت: در حال اماده کمتر از لوازم التحریر ایرانی در مغازه ما استقبال شده است و بیشتر خرید لوازم التحریر باب اسفنجی، انگری برد، مرد عنکبوتی، لاک پشت های نینجا، سیندرلا و… است و کمتر به سمت کالاهای
ایرانی همچون شکرستان و… می روند.

رحمانی با بیان اینکه تنها راهکار افزایش و استقبال کودکان و دانش آموزان نوشت افزار و لوازم التحریر ایرانی و اسلامی تبلیغ در رسانه ملی و فضای مجازی و بازی های یارانه ای و موبایلی است، بیان داشت: باید دستگاه های فرهنگی در این زمینه ورود پیدا کنند.

در بازار کیف های با کارکترهای ایرانی و اسلامی خیلی کم هست

سلیمانی یکی مادران شهرستان سامان با بیان اینکه در بازار کیف های با کارکترهای ایرانی و اسلامی خیلی کم هست و اون تعدادی هم که وجود دارد با قیمت بالا به فروش می رسد بیان داشت: دخترم برای خرید وسایل خود از کارکترهای کارتون های مورد علاقه اش که بیشتر هم خارجی است علاقه نشان می دهد.

وی با بیان اینکه هرچند کالا های ایرانی مرغوبتر و با کیفیت تر هستند اما به دلیل ناشناخته بودن در بین خانواده ها و کودکان جامعه بیشتر دانش آموزان و خانواده ها به سمت کالا های خارجی پیش پیدا می کنند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تجاوز موشکی ارتش یمن به کاخ یمامه ریاض؛ شوک بزرگ به ائتلاف سعودی

باید تولیدات ملی به سمت جذابیت و زیبایی پیش داده شود

ذبیحی کارشناس فعال فرهنگی در گفتگو با خبرنگار سامان ما با بیان اینکه دلیل استقبال دانش آموزان از کالاهای خارجی جذابیت بیشتر است، بیان داشت: تولیدات ملی به سمت جذابیت و زیبایی پیش داده شود تا کودکانمان علاوه بر استقبال از کالا های ایرانی با اسطوره های ملی و پهلوانی و… آشنا شوند.

وی با بیان اینکه خرید کالا های خارجی برای دانش آموزان این موارد را به همراه دارد که موجب ضعیف شدن کودکان در آینده و نگرشی در راستای خلاقیت و تولید نخواهد داشت، عنوان کرد: باید کالا های خارجی از سیستم ها حذف شود و رواج کالا های ایرانی صورت گیرد.

خانم ذبیحی با اشاره بر اینکه در حال اماده کودکان به دلیل طراحی و داستان های خوب و نقاشی جالب کتاب های داستان به سمت کتاب های ایرانی، مذهبی و اسطوره ای می روند تا کتاب های با داستان های خارجی و این امر نیز باید در نوشت افزارها نیز صورت گیرد.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۶۰۱س

این خبر را به اشتراک بگذارید :