به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از پیرغار، دانشکده هنر دانشگاه شهرکرد که محل استقرار آن شهرستان فارسان می‌باشد، فعالیت آموزشی خود را در سال تحصیلی ۱۳۸۱ با پذیرش ۲۵ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی رشته‌های فرش و صنایع‌دستی و در فضایی حدود ۲ هزار مترمربع آغاز نمود.

این دانشکده در سال ۱۳۸۲ به پذیرش ۵۲ نفر دانشجو در دوره‌های هنرهای تجسمی (کاردانی به کارشناسی) علاوه‌بر رشته‌های مذکور مبادرت ورزید که در نیمسال دوم ۸۴-۸۳ فارغ‌التحصیل شدند.

هم‌اکنون رشته کارشناسی فرش با سه گرایش طراحی، رنگرزی و سایر زیراندازها و رشته صنایع‌دستی با گرایش‌های سفال، چوب و نگارگری فعال هستند.

تعداد اعضای هیئت‌علمی گروه‌های فرش و صنایع‌دستی در حال موجود پنج نفر می‌باشند که به‌صورت تمام‌وقت و در هر ترم حدود ۳۰ مدرس مدعو در دانشکده فعالیت می‌نمایند.

دانشکده علوم انسانی فارسان نیز از سال ۱۳۸۵ اقدام به پذیرش دانشجو در رشته الهیات نمود و هم‌اینک حدود ۶۵ نفر دانشجوی رشته الهیات در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

کارگاه‌های دروس اصلی دانشجویان نظیر طراحی یک و دو، مبانی هنرهای تجسمی، عکاسی و آزمایشگاه شیمی و پس‌ازآن نیز کارگاه‌های دروس تخصصی نظیر رنگرزی، چوب، فلز، شیشه، سفال، بافت و مرمت در فضای موجود راه‌اندازی و تجهیز گردید.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - نواختن ناقوس مرگ در جاده های حاشیه زاینده رود!/ قطع درختان به بهانه جلوگیری از حوادث!/ تعریض جاده باید با نظر دقیق کارشناسی باشد

همزمان با فعالیت‌های آموزشی از سال ۸۱ در ساختمان استیجاری، احداث ساختمان اصلی دانشکده با مساحتی بالغ‌بر ۴ هزار مترمربع آغاز و این ساختمان در مهرماه ۸۴ افتتاح شد. طبقه اول مشتمل بر فضای موردنیاز کلاس‌های آموزشی و کارگاهی اعم از کارگاه‌های طراحی یک و دو، مبانی هنرهای تجسمی، عکاسی، فلز، چوب، شیشه، سفال و سرامیک، بافت و مرمت، آزمایشگاه‌های شیمی، رنگرزی و الیاف‌شناسی و بخش‌های نمازخانه، سلف‌سرویس، امور فرهنگی و دانشجویی، نقلیه، انتشارات و انبار می‌باشد.

طبقه دوم، کارگاه‌های نقاشی، حجم، کتابخانه، سالن‌های مطالعه، اتاق کنفرانس، سایت‌های کامپیوتر و طبقه سوم ساختمان اداری، اتاق ریاست، معاونین و اعضای هیئت‌علمی است.

 کتاب‌های موجود در کتابخانه حدود ۳۶۰۰ جلد می‌باشد که از این تعداد ۶۹۷ جلد آن کتب به زبان فرانسه و انگلیسی و بقیه فارسی می‌باشد. کتاب‌های فارسی درزمینه‌ی: کتب فلسفی، تاریخی، مذهبی، هنر، ادبیات و روانشناسی است. بیشترین عنوان و تعداد را کتاب‌های هنری دارد.

برای خوابگاه دانشجویی باگذشت بیش از ۱۰ سال هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است

نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی  در گفتگو با پیرغار در مورد دانشگاه هنر گفت: گزارش‌هایی که در خصوص مشکلات دانشکده هنر و دانشکده علوم انسانی در شهرستان فارسان داشتم و طی بازدید که صورت گرفت قابل‌قبول نیستند و برای رفع آن‌ها باید بسیار پیگیری شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : صادق خرازی به محمدجواد ظریف نامه نوشت

علی کاظمی باباحیدری، در ادامه افزود: دانشکده هنر شهرستان فارسان در سال ۱۳۸۲ کار خود را با چسبیدن دو رشته طراحی فرش و صنایع‌دستی آغاز کرده در کنار این دانشکده مرکز آموزشی دیگر با نام دانشکده علوم انسانی با یک‌رشته کار خود را آغاز نموده با توجه به چسبیدن پتانسیل این شهرستان تاکنون هیچ‌گونه تلاشی برای افزایش رشته این دو دانشگاه صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: برای خوابگاه دانشجویی باگذشت بیش از ۱۰ سال هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته با توجه به اینکه برای ساخت این خوابگاه بودجه‌ای نیز در نظر گرفته‌شده بوده اما هنوز ساخت این خوابگاه به اتمام نرسیده است.

کاظمی بیان داشت: طی دیداری که با وزیر علوم خواهم داشت مسائل و مشکلات مربوط به مراکز آموزشی و این دو مرکز را حتماً پیگیری می‌کنم و باخبرهای خوب نزد مسئولین و دانشجویان بازخواهم گشت.

وی در ادامه بیان کرد: باید چشم‌انداز بلندمدت دانشکده و بیست سال آینده آن را در نظر گرفت و از مسئولان موجود در این بازدید خواست، اهتمام ویژه‌ای به توسعه این دانشکده داشته باشند و سعی لازم را برای در اختیار قرار دادن اراضی موردنیاز دانشکده و مسائل مرتبط با آن انجام دهند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ردپای یار مهربان در دنیای قبولی/ کتاب الکترونیکی، پدیده ای نو و رو به گسترش

بسیاری از دانشجویان از امکانات نامناسب خوابگاه گلایه دارند

یکی از دانشجویان خوابگاه هنر فارسان گفت: توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها متناسب با یکدیگر انجام نشده و فضاهای رفاهی دانشگاه‌ها با چالش‌های بسیاری مواجه است.

برخی دانشجویان دختر ساکن در خوابگاه دانشگاه هنر فارسان بر کمبود کتاب در خوابگاه و نامطلوب بودن امکانات تفریحی برای پرکردن اوقات فراغت تأکید کردند.

عدم وجود بافت فرهنگی مناسب با رشته‌های هنری در شهرستان فارسان، نبود امکانات و تجهیزات مناسب برای رشته های هنری در این دانشکده و کمبود استاد متخصص در این دانشکده از دیگر مکلاتی بود که دانشجویان مطرح و خواستار رفع آن‌ها شدند.

انتهای پیام/۵۹۰پ
 

این خبر را به اشتراک بگذارید :