تونل گلاب غیرقانونی است

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از منطقه آزاد، نشست روشنگرانه بحران آب در استان چهارمحال و بختیاری در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام دکتر جعفری، رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری و دکتر عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به بحث و مناظره در خصوص بحران آب پرداختند.

عابدی گفت: ما طالب جاری شدن زاینده‌رود برای همیشه هستیم، انجام شدنی هم هست، سامان‌دهی رودخانه و اینکه هر کسی اجازه برداشت نداشته باشد و تنظیم کردن مصارف براساس منابع از اقداماتی است که در این راستا باید انجام شود.

 

در ادامه حجت الاسلام جعفری با اشاره به اینکه ما در استان چهارمحال و بختیاری حتی یک طرح مصوب هم نداریم ولی بنده برای شما لیست می‌کنم از این قبیل طرح‌ها که دراصفهان فراوانند را اضافه کرد:  آب براساس مرّ قانون در اختیار حاکمیت است، استاندار می‌گوید شورای عالی آب گفته که گلاب غیرقانونی است اما عرض من اینست چرا ما قانون را دور می‌زنیم؟ مگر می‌شود ما وزارت نیرو را بگذاریم کنار و پایبند به شورای عالی آب باشیم که از استان ما کسی در آن نیست و بیشتر دوستان اصفهانی ما هستند.

نماینده مردم اصفهان در پاسخ گفت: ما معتقدیم باید نماینده اصناف ناظر باشند بر رودخانه، از نظر ما هر طرحی بعد از مصوبه دی ماه ۹۲ غیرقانونی است. اگر متخصصین ما وارد کار می‌شدند الآن حاج آقا که متخصص علوم دینی هستند سر کار اصلی خودشان بودند و من هم که رشته ام پرستاری است سر کار خودم بودم.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - پیوند اجتماعی مهم ترین کارکرد رسانه است/ جای خالی محتوای جذاب و اثرگذار در رسانه ها

وی افزود: البته در اصفهان با چاه‌های غیرقانونی برخورد خوبی شده، بحث ما یک کلمه است، حق‌آبه، ما از شما انتظار داریم براساس نص صریح فتوای مراجع، احادیث و… حق‌آبه را به رسمیت بشناسید، رودخانه انفال نیست.

حجت الاسلام جعفری در ادامه تاکید کرد: شما وقتی وارد مجلس شدید سوگند یاد کردید که پاسدار نظام و حافظ عدالت و… باشید، گلاب قانونی است یا خیر؟ سازمان بازرسی می‌گوید غیرقانونی است، دیوان محاسبات می‌گوید غیر قانونی است، شما مشخص کنید گلاب قانونی است یا غیرقاونی؟

عابدی بیان داشت: ما وزارت نیرو را قبول داریم، تا منبع گلاب مشخص نباشد، یعنی این تونل غیرقانونی است، البته گلاب قبل از من احداث شده است.

رئیس کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری گفت: شما به‌عنوان قانون‌گذار آن‌ها را به‌عنوان یک نماینده که باید حافظ عدالت باشد به دادگاه می‌کشانید؟ آیا صنعت حق‌آبه داشته؟ با کدام خط‌کش و معیار می‌گویید مردم ما اضافه برداشت دارند؟

وی افزود: چرا در نصب کنتور تعیین میزان آب تأخیر سه ساله شده؟ فولاد خوب است ولی نه در فلات مرکزی. فولاد باید در کنار خلیج پارس باشد. اگر گلاب راه‌اندازی شود، به کشاورز اصفهان هم خیانت می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - «حجاب» خاکریز آخر است

حجت‌الاسلام جعفری افزود: این حجم عظیمی که در برنج‌کاری صرف می‌شود را باید با اصلاح الگوی کشت مدیریت کرد. این فضای سبزی که در اصفهان راه‌اندازی کرده‌اید دو برابر نرم کشور است ولی روستاهای شما و شرق اصفهان آب ندارد؛ این سوءمدیریت است، بحران آب قابل حل است اگر زیاده‌طلبی نباشد.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۹۲۰م

این خبر را به اشتراک بگذارید :