شهرستان فارسان در یک نگاه

تعطیلات نوروز ۹۷ کجا بریم؟شهرستان فارسان بهترین منطقه گردشگری برای سفر نوروزی

Share/Save/Bookmark

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳

برای زدودن سفری همراه با آرامش در تعطیلات نوروز انتخاب مقصد ، آب و هوا از اهمیت ویژه برخوردار هستند. شهرستان فارسان ، مهم ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری می باشد.

تعطیلات نوروز 97 کجا بریم؟شهرستان فارسان بهترین منطقه گردشگری برای سفر نوروزی

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی پیرغار، شهرستان‌ فارسان‌ در شمال‌ غرب‌ و غرب‌ استان‌ و در ۳۵ کیلومتری‌ شهرکرد واقع‌ شده‌ است‌. این‌ شهر با تهران‌ ۵۷۸ کیلومتر فاصله‌ دارد. فارسان‌ در بین‌ پیشکوه‌های‌ زاگرس‌ و در مکانی‌ مرتفع‌ و خوش‌ آب‌ و هوا بنا گردیده است‌ و در اکثر ماههای‌ سال‌ پوشیده‌ از برف‌ است‌ و در اطراف‌ این‌ شهر چشمه‌ ساران‌ و ییلاق‌های‌ خوش ‌آب‌ و هوا وجود دارد.

شهرستان فارسان به عنوان یکی از شهرستان های استان چهارمحال‌وبختیاری ونیز بخشی از پیکره پرجاذبه ایران زمین دارای ویژگی ها وقابلیت های با ارزش کم نظیر وگاهی منحصر به فرد وتوأم با جذابیت های تاریخی فرهنگی است.این شهرستان مهم ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری است ودارای جاذبه های طبیعی کم نظیری چون: غارسراب بابا حیدر، غار آقا سید عیسی، پیر غار، چشمه دیمه که گواراترین آب جهان شناخته شده است، رودخانه بازفت، دشت لاله های واژگون، شکارگاه های متعدد و… است. منطقه فارسان عمدتاً ییلاق عشایر بختیاری ومرکز حکومت خوانین آل بویه بوده است، ازاین رو قلعه هایی به علامت اقتدار وسلطه خوانین درمنطقه ساخته اند. ازجمله جاذبه های تاریخی شهرستان فارسان می توان به: قلعه سردار اسعد بختیاری، قلعه دهناش، قلعه اسعدیه چلیچه، چشمه قلعه، کتیبه پیر غار مشروطیت و… اشاره کرد. صنایع دستی شهرستان فارسان شامل: بافت گلیم، جاجیم، چوغا، کلاه نمدی، نمد ونظایر آن همراه با ویژگی خاص خود می تواند در بازارهای محلی وجهانگردی عرضه شود ورونق پیدا کند. یکی از دیدنی های توجه برانگیز منطقه فارسان، کوچ طوایفی از ایل بختیاری است. تماشای کوچ عشایر ونقل وانتقال کلیه مایملک یک خانواده بوسیله چهارپایان، چرای گوسفندان وبز در دشت های سرسبز، صدای نی چوپانان، مراسم سئار وتیر اندازی، رقص دسته جمعی، مراسم ترکه بازی، بازی های محلی وقصه های محلی حال وهوای خاصی را برای هر تازه واردی برجای خواهند گذاشت

 
 فارسان یکی از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری و بخشی از پیکره پرجاذبه ایران زمین است که دارای ویژگی ها و قابلیت های کم نظیری است. فارسان، مهم ترین کانون شهری در قلمرو سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری است و ییلاق عشایر بختیاری محسوب می شود. در زمان حکومت آل بویه این شهر مرکز فرماندهی حکام بود که هنوز قلعه هایی به علامت اقتدار و سلطه خوانین در منطقه از آن زمان باقی مانده است. یکی از دیدنی های جالب منطقه فارسان، کوچ طوایفی از ایل بختیاری است. تماشای کوچ عشایر و نقل مکان چندین ایل با کلیه مایملک با چهار پایان و مراسم حین این تغییر محل، بسیار دیدنی است.

آثار و بناهای تاریخی شهرستان:
 

۱-کتیبه معروف پیر غار در ده چشمه ی فارسان
 
۲-کتیبه ی سراب جونقان
 
۳-طاق سنگی های شهر جونقان
 
 
اماکن مذهبی و مقدسه فارسان:
 
امامزاده سید سعید از نوادگان امام موسی کاظم در چلیچه
 
امامزاده سید سعید کران
 
امامزاده میر احمد کران
 
امامزاده سید عیسی سر آقا سید
 
امامزاده ملک خاتون در گوشه
 
امامزاده سید محمدآفتابی در شهر فارسان
   
 
مشخصات جغرافیایی – فارسان:
 
شهر فارسان در ۳۵ دقیقه و ۵۰ درجه درازای جغرافیایی، و ۱۶ دقیقه ۳۲ درجه پهنای جغرافیایی، و بلندی ۲۰۲۰ متر از سطح دریا در یک منطقه نیمه کوهستانی قرار دارد. کوه دنا با بلندی ۲۵۰۰ متر در شمال خاوری و کوه چوبین در شمال باختری این شهر واقعند. فارسان مرکز شهرستان فارسان، از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری است که در ۳۰ کیلو متری جنوب باختری شهر کرد واقع شده است. هم چنین رود سراب باختر و جنوب این شهر را مشروب می سازد.   
 
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی – فارسان:
 
از قدمت، چگونگی نام‌گذاری و پیشینه‌ی‌تاریخی فارسان اطلاع جامعی در دست نیست.‌اما آن طور که از ظواهر امر پیداست، مردم این دیار در سوارکاری و تیراندازی مهارت داشته اند.هم چنین روایت شده است که پارس در لغت به معنی سوار یا صاحب است و از جهتی این کلمه از «پارس» یا «پارسیان» گرفته شده و به فارسان تبدیل شده است. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سند ۲۰۳۰ در آموزش و پرورش اجرا نشده است

                                                میدان ورودی شهرستان فارسان

  آبشار پیرغار شهرستان فارسان

آبشار پیرغار فارسان در موقعیت جغرافیایی در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. ابشار پیرغار که در کانون گردشگری پیرغار روستای دهچشمه شهرستان فارسان قرار دارد یکی از زیبا ترین مکانهای طبیعی استان است این ابشار زیبا که از فرازکوه پیرغار سرازیرمی شود سکوت طبیعت را درهم می شکند وزیبایی خاصی به منطقه می بخشد یخ زدگی این ابشار قندیل های زیبایی را ساخته که چشم هر بیننده را به سوی خود جلب می کند.

این آبشار نام خود را از غاری آهکی و ناشناخته می گیرد که اهمیت تاریخی بسیار دارد این آبشار در روستایی به نام ده چشمه قرار دارد که آبی که از همین آبشار به زمین می ریزد از کنار این روستا گذشته و کشتزار های زیادی را سیراب میکند. از مسیر های ایجاد شده در کوه میتوان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالا ترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. آبشار در جنوب غربی و ۴۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی شهر فارسان در روستایی به نام ده چشمه واقع شده است. بهترین مسیر برای گردشگران رساندن خود به شهرکرد و ادامه مسیر به سمت شهر فارسان است. البته مردم این محل را بیشتر به خود پیرغار یا ده چشمه می شناسند و روی تابلو ها هم محلگردشگری پیرغار یا ده چشمه نوشته شده است..در ضمن جاده رسیدن به آبشار کاملا مطلوب و آسفالت بوده و از پارکینگ مناسبی برخوردار است.و زمینه اطراق کردن نیز فراهم میباشد.

در مجاورت این ابشار هم کتیبه های معروف مشروطه قراردارند که جزء بی نظیر ترین اثار مکتوب از زمان تعرض بختیاری ها به تهران در عهد مشروطه است سنگ نوشته های دوره مشروطیت به دستور “حاج خسروخان سردار ظفر بختیاری ” ،” حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری ” و” جعفر قلی خان سردار اسعد سوم بختیاری ” مقارن با جنگ جهانی اول بر روی تخته سنگی در پیرغار جاودان شد. سنگ نوشته مشروطیت پیر غار شرح فعالیتهای مجاهدین چهارمحال و بختیاری برای مبارزه با استبداد محمد علی شاه قاجار است.


 

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : تصاویری زیبا از شفق قطبی

  امام زاده سیدسعید چلیچه

مشهور به «آب المراد یا باب المراد»، بقعه این امامزاده در میان روستای چلیچه در ۹ کیلومتری جنوب غرب شهر فارسان واقع شده است. اصل بنا که از سنگ لاشه و ملاط گل ساخته شده، بیش از دو سه قرن سابقه تاریخی دارد و در سالیان اخیر مرمت و بازسازی شده است. بقعه به اندازه ۱۰ پلکان از کف صحن ارتفاع دارد و به صورت مربع و به ابعاد ۱۴×۱۴ متر می باشد که ایوان آن رو به جانب جنوب قرار دارد و در پیشانی آن بر روی کاشی با قلم درشت نوشته شد: «آستان مقدس امامزاده سید سعید چلیچه.»اتاق مرقد از داخل به صورت مدور و در هر زاویه تاقکی تعبیه شده است. در وسط این فضا، چهار ستون قطور جهت برقراری سقف و گنبدخانه احداث شده و دور آن شبیه راهرو است. درست در میان این ستون ها، ضریح مطلایی نصب است که بر روی در آن نوشته شده: «ضریح مطهر امامزاده سید سعید که بوسیله هدایت اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری و هیئت امنا امامزاده در سال ۱۳۷۵ ساخته و نصب گردید. طراحی و ساخت بهنام کبیری، قلمزنی سید مرتضی احمدی.» بر فراز بقعه، گنبدی شلجمی به قطر ۳ و ارتفاع ۴ متر قرار دارد که فاقد تزیین می باشد. گویند در قدیم بقعه که از چوب گردو بود و بیش از ۸۰۰ سال سابقه داشت، اینک در موزه نگهداری می شود. حیدر خسروی ضمن اشاره به نسب امامزاده که او را سعید بن حمزه بن موسی علیه السلام می داند می نویسد: « بنای بقعه وی در زمان سلطنت سعد بن  اتابک ساخته شد و به مرور زمان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۴۴ ضریح زیبایی در آن نصب شد. او سپس داستان مجعول مهاجرت سادات از طریق شط العرب به ایران را ذکر می نماید که یقیناً صحت تاریخی ندارد.»

در سفر ریاست محترم جمهوری، جناب دکتر محمود احمدی نژاد به شهر فارسان، مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان جهت توسعه و عمران این بقعه اهداء شده است که فضاسازی پیرامون صحن ۷ هکتاری بقعه از جمله اقدامات هیات امناء است. متاسفانه آنچه که به نا درست شهرت یافته و امامزاده سعید را فرزند حضرت حمزه بن موسی علیه السلام قلمداد نموده خالی از حقیقت است و ما در کتاب علی بن حمزه بن موسی علیه السلام مفصل درباره تعداد برادران وی سخن گفته ایم به آنجا رجوع شود.

به اعتقاد ما، شخصیت مدفون در این بقعه با نه واسطه به حضرت جعفر طیار علیه السلام نسب می رساند که از قرار ذیل است: سید ابو سعید بن ادریس بن عبدالله بن داود بن ابی الحسن محمد بن جعفر السید بن ابراهیم الاعرابی بن ابی جعفر محمد بن علی الزینبی بن عبدالله الاکبر الجواد بن جعفر الطیار بن ابی طالب علیه السلام. وی مشهور به امامزاده سعید و از جمله طالبیونی است که پس از درگیرهای مفصل در بصره، در اواخر قرن سوم و ابتدای قرن چهارم هجری به منطقه جبل مهاجرت نمود. علامه نسابه سید جعفر اعرجی، از همین خانواده سید محمد جبلی بن داود بن محمد العالم را نخستین شخص مهاجر به منطقه چهارمحال و کردستان = جبل ذکر نموده و می نویسد او در این منطقه دارای نسل زیادی بوده است. از جمله مهاجرین به منطقه جبل، سید ابراهیم بن عبدالله، عموی امامزاده سعید است که در منطقه جبل دارای نسل زیادی بوده است. چنانچه پیشتر گفته شد، علامه سید جعفر اعرجی از سکونت سید احمد بن موسی بن عبدالله سخن رانده که پس از سکونت در جبال دارای نسل زیادی شده و به فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام معروف گشته است. خاندان جعفر طیار که پسر زادگان حضرت زینب کبری دختر بزرگوار حضرت امیرالمومنین علیه السلام می باشند از مشاهیر خاندان طالبی در منطقه خوزستان، چهارمحال و لرستان به شمار می آیند و قبور آنان ملاز و ملجا پناهندگان و دوستداران اهل بیت بوده است. متاسافانه در منابع موجود به تاریخ وفات و یا شهادت سید ابو سعید اشاره نشده است، اما از واسطه های نسب شریف او می توان پی برد که وی در ابتدای قرن چهارم هجری در این مکان وفات یافته و دفن شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ازخرید رأی‌ برای‌ روحانی‌ تا مفقود شدن۴۰۰ تعرفه‌

باباحیدر یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است. این شهر در ۴۵ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت باباحیدر برابر با ۱۰,۹۲۲ نفر بوده است.

وجه تسمیه این شهر به خاطر وجود امامزاده حیدر ابن مالک در این شهر است. این شهر در دامنه کوههای زاگرس واقع است. دارای اماکن زیارتی مانند امامزاده سید میراحمد و امامزاده حیدربن مالک مراکز گردشکری مانند غار سراب در روستای امید آباد،چشمه کفشینه، احمداباد، دردگه، زیرده و…است . مردم این شهر به زبانی آمیخته به گویش بختیاری تکلم می‌کنند. رودخانه‌ای که از داخل شهر می گذرد، دارای مناظر زیبایی است.
کاوشهای فسیل شناسی در ناحیه بابا حیدر چهارمحال و بختیاری منجر به کشف بیش از ۷۰ فسیل ماهی مربوط به ۶۵ میلیون سال پیش شد.تازه ترین بررسی ها نشان می دهد که در این دوره، منطقه باباحیدر دریای بزرگ با عمق متوسط بوده است و فسیلهای بسیار زیادی در آن کشف و از طریق دلتا وارد دریا شده است. “محمدعلی جعفریان” مؤسس موزه تاریخ طبیعی اصفهان در این باره گفت:”این ماهی ها در منطقه باباحیدر در شهر فارسان کشف شده است و به دوران سوم زمین شناسی باز می گردد. در این ناحیه یک دریای بزرگ وجود داشته است که در رسوبات دلتای آن فسیلهای جانوری بسیاری کشف شده است. وجود رسوبات آبهای شیرین باعث حفاظت از این فسیلها شده است.” او گفت:”بررسی ها نشان می دهد که باباحیدر یک دریای پیوسته بوده است که طبق کاوشهای ژانویه، پژوهشگر فرانسوی از این ناحیه در شمال چهارمحال و بختیاری آغاز و به لبنان ختم می شده است.” ژانویه علاوه بر کاوشهای فسیل شناسی در لبنان بررسی هایی را نیز بر روی فسیلهای موجود در شهر ایلام انجام داده است. به گزارش “میراث خبر” بررسی ها نشان می دهد که زاگرس از ۵۰۰ میلیون سال پیش اغلب اوقات دریا بوده است. از نظر پژوهشگران امنیت زاگرس در شباهت گونه های جانوری این منطقه با نواحی مونت ولگا در ایتالیا و گرین ریورز (دریای سبز) در آمریکا است. این بررسی ها نشان می دهد زاگرس در این دوران با نیم کره جنوبی ارتباط داشته است.

انتهای پیام/۵۹۰پ
 

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :