بی توجهی مسئولان به شهرستان کوهرنگ/زباله و پسماند سهم کوهرنگ از گردشگری

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از شمس آباد، ضرورت ایجاد زیرساخت های تفریحی و رفاهی در سطح شهرستان نیازی اساسی است، اجرای پروژه های گردشگری همانند ایجاد مجتمع رفاهی و تفریحی، خدمات بین راهی و بازارچه سنتی در ورودی شهر چلگرد، در کنار ایجاد شهرک صنعتی می تواند زمینه ساز ماندگاری و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال شود.
 
تجربه و مطالعات نشان می‌دهد توسعه ‌صنعت گردشگری نقش بسیار موثری در کاهش بیکاری و بهبود توزیع و افزایش درآمدهای مردم و دولت دارد، در این میان از آنجا که بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری به عنوان اولین و اصلی‌ترین معضل شناخته شده، لازم است صنعت گردشگری روز به روز به صورت جدی‌تری مورد توجه مدیران استانی قرار گیرد و با در پیش بردن سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های معقول و منطقی بتوان زمینه رشد این صنعت پول‌ساز را در استان فراهم کرد.

تبعیض در اختصاص امکانات به شهرهای گردشگری

اما متاسفانه نگاه مدیران استانی و در راس آنها مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به شهرستان کوهرنگ، نگاه سردی است و اگر سری به شهرستان کوهرنگ بزنید متوجه خواهید شد که کمترین زیرساختی به مناطق گردشگری کوهرنگ از جمله غار یخی، چشمه کهرنگ، سد تونل اول و در کل بخش بازفت و دوآب صمصامی که پر از آب های روان و آبشارها هستند، داده نشده است که در آخرین مورد آن متاسفانه هزینه سنگینی را با فوت دو هموطن شیرازی در غار یخی بعلت نبود امکانات از دست دادیم ضمن اینکه مدیران استانی حضور بسیار ضعیفی در جلسات دارند بطوریکه فرماندار کوهرنگ در موارد زیادی گلایه هایی داشتند.

امروزه نگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نقاط خاصی دارد، از هر گردشگر که در مورد کوهرنگ سوال پرسیدم جاذبه های طبیعی و گردشگری را فوق العاده خواندند اما امکانات را زیر صفر بیان کردند.

تنها نقطه ای که در شهرستان کوهرنگ به نسبت جاهای دیگر کمی بهتر و با امکانات است چشمه تفریحی دیمه است که به بخش خصوصی و به شخص آقای غلام علی ابدالی واگذار شده است با امکانات رفاهی بسیار خوب که هزینه های بسیار زیادی انجام داده است.
 
سرعت ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری بسیار سریع‌تر از سایر بخش‌هاست و دستیابی به یک روند رو به رشد در این عرصه جز با عزم جمعی مدیران استان و همدلی و کوشش جمعی گروه‌های مختلف فارغ از تمام جبهه‌گیری‌های مرسوم میسر نمی‌شود، البته مدیران گذشته و مسئولان امروز همگی به لزوم سرمایه‌گذاری در این بخش ایمان دارند و در سخنان خود همیشه حمایت‌های خود را اعلام کرده‌اند ولی کمترین سرمایه گذاری و زیرساختی انجام نمی شود و همه آن در حد شعار در رسانه ها و تلویزیون باقی می ماند.
 
خوشبختانه کوهرنگ دارای جاذبه‌های فراوانی در زمینه جذب توریست است، این منطقه به دلیل وجود آثار طبیعی گردشگری همواره کانون توجه جهانگردان و گردشگران بوده است وجود چشمه‌ساران فراوان کوهرنگ را به «سرزمین آبها» نامور کرده است. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : حججی‌های غیرتمند آخرین بقایای تروریست‌ها را تحویل آمریکا خواهند داد

آبشارهایی زیبایی مانند آبشار کوهرنگ، آبشار شیخ علیخان، چشمه کهرنگ، چشمه ماربره و… تنها بخشی از آبشارهای کوهرنگ هستند که هر کدام زیبایی‌های خاص خود را دارند و از قدیم الایام از تفریحگاه‌های زیبای استان چهارمحال و بختیاری و کشور به شمار می‌آمده‌اند.

رشته کوه‌های زردکوه استوار و زیبا این شهرستان را به یکی از قطب‌های مهم طبیعت گردی ایران تبدیل کرده است. 

 وجود تنوع غذایی و صنایع دستی بی‌نظیر و مهم‌تر از همه مردم خونگرم، مهربان و صمیمی از دیگر ظرفیت‌های این شهرستان کوهرنگ بشمار می‌آید که این ویژگی‌ها و پتانسیل‌ها می‌توانند عاملی برای جذب بیشتر گردشگران باشند.

ترکیب جمعیتی کوهرنگ

ترکیب جمعیت شهری و روستایی در کوهرنگ به ترتیب ۷۰ به ۳۰ درصد است که نشان از این دارد که زندگی روستایی در این شهرستان به زندگی شهری غالب است.
 
رتبه صنعت گردشگری ایران از نظر بزرگی در سال ۲۰۱۴ از میان ۱۸۴ کشور جهان ۴۰ و از نظر سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی ۱۳۷ اعلام کرده است.

شاخص زیرساخت های خدمات گردشگری ایران چه رتبه‌ای دارد؟
 
امروزه گردشگری یکی از پررونق‌ترین فعالیت‌های اقتصادی جهان به شمار می رود، این صنعت  هم اکنون در بسیاری از کشورها با رشدی سریع‌تر نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی و با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، به عنوان یک صنعت پیشرو معرفی شده است، امروزه گردشگری به قدری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اهمیت دارد که اقتصاد دانان آن را “صادرات نامرئی” نام نهاده‌اند.
 
در تقسیم‌بندی مهمترین منابع درآمدزایی در جهان، صنایع مرتبط با نفت در رتبه اول و پس از آن صنعت خودروسازی و در رتبه سوم صنعت گردشگری قرار دارد، البته مزیت اساسی و نکته قابل تامل در صنعت گردشگری، ایجاد ارزش افزوده بالا بدون بهره برداری از منابع کانی و طبیعی و صدور مواد خام می باشد و به همین دلیل پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور، این صنعت رتبه های بالاتری را به خود اختصاص خواهد داد.
 
هم اکنون صادرات خدمات گردشگری در ۱۵۰ کشور در ردیف ۵ قلم اول صادراتی است و در حداقل ۶۰ کشور رتبه اول صادرات را به خود اختصاص داده و همین نکته به تنهایی مبین اهمیت آن است. همچنین بنا بر اعلام سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در حال اکنون از هر ۱۱ شغل در جهان یکی به طور مستقیم با گردشگری مرتبط است و تا سال ۲۰۳۰ گردش مالی این بخش از ۲۰۰۰ میلیار دلار فراتر خواهد رفت.

کوهرنگ نیازمند حمایت از سرمایه گذاران
 
در کوهرنگ نوع فعالیت مردم شهرستان غالبا کشاورزی، دامپروری و فعالیت های مرتبط با کشاورزی است، در حوزه صنعت نیز شهرستان کوهرنگ با وجود بردن جاذبه های گردشگری نیازمند حمایت از طرح و سرمایه گذاری در زمینه اشتغال دارد.
 
توجه به این حوزه در شهرستان زمینه ساز تحقق شعار سال است، ایجاد این شرایط می تواند به فراهم کردن زمینه ها اشتغال و توسعه پایدار در شهرستان کوهرنگ سودمند کند.
 
وجود برخی مشکلات و کمبودات ازجمله آب روستایی، نوسازی و کمبود فضای آموزشی مدارس، بهره برداری از آبندان ها، لایه روبی، کمبود ساختمان و فضای اداری، لزوم ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری های و توجه به حوزه گردشگری ازجمله مشکلات در سطح شهرستان را می توان بیان کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سایپا ۱

 

زباله و پسماند سهم کوهرنگ از گردشگری
 
متاسفانه سهم شهرستان کوهرنگ از این میزان بسیار اندک  و تنها ترافیک و پسماند و زباله بوده است.
 
ضرورت ایجاد زیرساخت های تفریحی و رفاهی در سطح شهرستان نیازس اساسی است، اجرای پروژه های گردشگری همانند ایجاد مجتمع رفاهی و تفریحی، خدمات بین راهی و بازارچه سنتی در ورودی شهر چلگرد، در کنار ایجاد شهرک صنعتی می تواند زمینه ساز ماندگاری و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال شود.
 
با توجه به حوزه گردشگری می توان زمینه های تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را فراهم کرد.
 
با وجود جاذبه های طبیعی بسیار در کوهرنگ امکانات اولیه ما برای تامین زیرساخت به منظور جذب گردشگری ناچیز و در این بخش ضعیف هستیم.
 
در این زمینه باید اعتبارات ملی و استانی افزایش یابد همچنین حضور بخش خصوصی می تواند در این راستا تاثیرگذار باشد.

عدم وجود زیرساخت های گردشگری
 
در صورت فراهم شدن زیرساخت های گردشگری اشتغال‌زایی نیز افزایش می یابد، نیاز اصلی یک سرمایه گذار در بخش خصوصی و در این زمینه مشوق است اما مشوق های بخش گردشگری در کوهرنگ بسیار ضعیف است.
 
این مشوق ها می تواند شامل بخشودگی مالیاتی و دیرکردها، واگذاری زمین رایگان، به تعویق انداختن پرداخت اقساط و از همه مهم تر امنیت گردشگری و فراهم کردن آرامش روانی است.
 
با وجود تعداد زیاد اثر طبیعی و گردشگری در کوهرنگ هنوز در زمینه زیرساخت ها با کمبود روبرو هست که در صورت ایجاد این بسترها، می توان از این محل درآمدهای بسیاری را نصیب مردم استان کرد.
 
بازی های بومی محلی ظرفیت بسیار بالایی برای جلب گردشگران دارند و باید بخش خصوصی در این زمینه فعال شود، با این وجود بخش خصوصی به علت تکیه بیش از حد به دولت در این زمینه بسیار ضعیف است.
 
در حال اکنون تنها چند روستای هدف گردشگری مصوب در این شهرستان وجود دارد اما تعداد بسیار زیادی از دیگر روستاهای این استان نیز قابلیت تبدیل شدن به روستای هدف گردشگری را دارند.
 
دسترسی آسان، معماری اصیل و سنتی (سرآقاسید)، جاذبه های معنوی و طبیعی و نوع زندگی افراد بومی روستاها شاخص هایی هستند که در تبدیل شدن یک روستا به روستای هدف گردشگری موثر است.
 
قابلیت جذب گردشگری روستایی
 
کوهرنگ قابلیت های بسیار زیادی در زمینه گردشگری روستایی دارد، توسعه و رونق گردشگری روستایی مهمترین راهکار جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها است.
 
یکی از بحث های مهم حوزه گردشگری که در تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار موثر است گردشگری روستایی است و سازمان میراث فرهنگی در راستای رونق آن بایددستورالعملی را تدوین کند.
 
توسعه گردشگری شهری و روستایی با تکمیل زنجیره های مختلف به رونق صنایع دستی نیز منجر خواهد شد و اشتغال و درآمد پایدار را برای روستاییان به همراه خواهد داشت.
 
ایجاد و توسعه اقامتگاه های بوم گردی با امکانات کامل سنتی و پخت و تولید انواع غذاها و صنایع دستی محلی و بومی در روستاها با هدف توسعه گردشگری روستایی ضروری است.
 
گردشگری می تواند جایگزین مناسبی برای صنعت نفت باشد و یکی از ارکان اساسی شهرسازی اولویت قرار دادن حوزه گردشگری است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : عضو کمیسیون بودجه مجلس به پارس خبر داد نامه نمایندگان به رئیس‌جمهور برای پس بردن لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم

 

به گفته فرماندار کوهرنگ در تعطیلات عید فطر بیش از ۶۰۰ هزار گردشگر در اقامتگاه های، بلوارها و مکان های گردشگری اسکان یافتند که نسبت به تعطیلات عید فطر سال گذشته افزایش داشت.
 
مرتضی زمانپور گفت: در حال اکنون زیرساخت‌های گردشگری شهرستان نیر مطلوب و قابل قبول نیست و باید قبل از معرفی قابلیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری زیرساخت‌های این شهرستان تامین شود.
 
نخست باید زیرساخت‌های این مناطق فراهم شود تا سرمایه‌گذاران برای توسعه این مناطق رضایت داشته و گام بردارند چرا که تامین زیرساخت نقش مهمی در این امر دارد و یکی از لازمه‌های کار به حساب می‌آید.
 
متاسفانه به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های گردشگری در مناطق مختلف شهرستان نیر با توجه به ظرفیت‌هایی که در منطقه موجود دارد تاکنون پیشرفت زیادی نداشته و از هر لحاظ این شهرستان عقب مانده و توسعه پیدا نکرده است.
 
ولی شهرستان کوهرنگ نیر با بردن مناطق گردشگری بسیار عالی در آینده پیشرفت بسیار بالایی خواهد داشت و به علاوه یکی از پر رفت و آمدترین مناطق گردشگری در سطح استان خواهد بود اگر زیر ساخت ها و امکانات فراهم شود.

 

محرومیت علت اصلی عدم پیشرفت
 
محرومیت یکی از عوامل اصلی در کاهش پیشرفت کوهرنگ بوده و امیدواریم که مسئولان اهمیت ویژه‌ای به این موضوع داشته و اقدامات لازم را در این راستا را انجام دهند تا ما شاهد جایگاه واقعی این شهرستان در آینده نه چندان دور باشیم.
 
مسئولان با اختصاص اعتبارات هم باید این شهرستان را به شکل دائمی پشتیبانی کنند تا این منطقه به توسعه زیرساخت‌ها دست یابد و به مرحله پیشرفت و بهره‌برداری برسد.
 
در سفر مسئولان کشوری و استانی در این مورد اظهار نظر کردند ولی این سخنان کاری از پیش نبرده و هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و ما هم خواستار رسیدگی به این موضوع از مسئولان محترم هستیم.

گزارش از همت بدری فرد شهرستان کوهرنگ

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۶۱۰ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :