روستایی در زیر آب

پس از احداث سد زاینده رود در سال ۱۳۴۸ پنج روستای یانچشمه، آبادچی، مره و یا بابا آگادگان، جمالو و قعله رئیس یا مندرجان در حوزه آبگیری قرار گرفتند و مجبور به تخلیه شدند.

در روستای جمالو بر بالای یک تپه خاکی بسیار بلند به شکل مخروط قلعه ای بود که متعلق به علیرضا خان کیانی بوده و برای جلوگیری از فرسایش خاک آن نوعی بوته بر خاکش رویانده بودند و گفته می شد خاک این قلعه بصورت دست ریز ایجاد شده است.

در پایین این قلعه بقعه یکی از امامزادگان به نام حارث بن علی واقع بود که در یک طرف آن نیز قبرستان قرار داشت، بر روی قبرهای قدیمی این قبرستان شیرهای سنگی زیبایی وجود داشت که  سه چهار تای آنها بسیار بزرگ بودند و کار هنری محسوب می شدند اما به جهت بی اطلاعی مردم روستا این شیرهای سنگی به یغما رفتند.

روستای جمالوی جدید

پس از احداث سد زاینده رود و زیر آب رفتن جمالوی قدیم روستای جمالو ی جدید احداث شد و مردمی که قرار بود به دشت میشان در استان خوزستان کوچ کنند در دامنه کوهی بنام (قیز قلعه سی) این روستا را بنا کردند.

 نیمی از جمعیت این روستا ترک و نیم دیگر لر بختیاری هستند که به کار کشاورزی و دامداری مشغولند.

 

از لحاظ نامگذاری اکثر مزارع این روستا و روستاهای اطراف نام ترکی دارند مانند چائیرلی دره (دره چمن)، آق بولاغ (چشمه سفید)، ساغ دره، اینچه دره، ایاق دره، آق گدیک، قره دره، آلما دره سی، قمیشلی چمن، بویوک چمن، ئوکوز قارشی، قورد دلیگی و غیر ه هستند.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : مردم بابت عدم استفاده از خودروی شخصی پول دریافت می‌کنند

مردمان روستای جمالو جدید را در دامنه کوه شیدا ساختند سکنه این روستا درحال موجود از فامیل هارونی چهارلنگ بختیاری هستند و بزرگ فامیل شخصی به نام موسی هارونی بود که به رحمت ایزدی پیوسته است.

امام زاده ای غریب

مرقد مطهر حضرت امامزاده حارث بن علی (ع)، مشهور به امامزاده ابراهیم (ع) که شجره نامه این امامزاده به حضرت علی (ع) برمی‌گردد در روستای جمالو، از توابع شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

 

حدود ۴۵ سال قبل و در پی آبگیری سد زاینده رود، تمامی روستای جمالو و منجمله ساختمان بقعه متبرکه امامزاده حارث ابن علی (ع)، زیر آب رفت که در سال ۱۳۸۹، و به سبب خشکسالی های اخیر و کاهش سطح آب سد زاینده رود، بقعه متبرکه این امامزاده واجب التکریم (ع)، مجدداً از آب بیرون آمده و نمایان شد.

در پی احداث سد زاینده رود، زمین ها و املاک روستای جمالو خریداری شد ، به طوری که در طول سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۹ ( سال بهره برداری از سد زاینده رود )، همه ساکنین این روستا املاک خود را به فروش رسانده و روستا خالی از سکنه گردید و پس از آبگیری سد زاینده رود، این منطقه زیر آب رفت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تماس صوتی تلگرام خلاف امنیت کشور بود/ نگرانی‌هایی درباره تغییر مکان زنده مناظره‌ها وجود دارد

 

 

چون در آن سال ها، تجربه جابجایی قبور امامزادگان (ع) و مؤمنین در استان وجود نداشت، لذا مرقد مطهر امامزاده حارث بن علی (ع) نیز در زیر آب قرار گرفت، لکن در چند سال اخیر، به علت فرو نشست چند کیلومتری سطح آب سد زاینده رود (به دلیل خشکسالی های اخیر)، محل سابق روستای جمالو و بقعه متبرکه امامزاده حارث بن علی (ع) از زیر آب بیرون آمده و نمایان شد.

 شجرنامه امامزاده حارث ابن علی (ع) مدفون در روستای جمالو


براساس بقایای ساختمان مخروبه و قدیمی موجود و اطلاعات محلی درخصوص مکان و موقعیت و قبر مطهر حرم امامزاده (ع)، با همت اهالی روستاهای جمالو، حیدری و یان چشمه، و پس از یک ماه مجاهدت شبانه روزی در شرایط آب و هوائی بسیار سرد منطقه و چهار متر مکعب خاکبرداری با دست، قبر مبارک آن حضرت (ع) مشخص و ضمن استفتاء از مراجع عظام تقلید، و اخذ مجوز از سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و با انجام عملیات بسیار دقیق کارشناسی و فنی، بدون نبش قبر، مزار مطهر از زمین قطع شد.

 

طی مراسمی (در دی ماه سال ۱۳۸۹ ) با حضور دهها هزار نفر از عزاداران حسینی (ع) و دسته جات سینه زنی و زنجیرزنی که از نقاط دور و نزدیک به این منطقه آمده بودند، پس از طی مسافت ۶ کیلومتری، به محل جدید روستای جمالو، منتقل  به خاک سپرده شد.
 
اهالی روستای جمالو، زمینی به مساحت پنج هکتار جهت احداث بارگاه مطهر حضرت امامزاده حارث بن علی (ع) اختصاص دادند که در حال موجود، ساختمان بارگاه و حرم مطهر در دست احداث می باشد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : گزارش مکتوب... تعریض مرگبارترین جاده در پیچ و خم تصمیم مسئولان + فیلم

حصار کشی بقعه امامزاده حارث بن علی (ع) جمالو

با پیگیری هیئت امنا بقعه متبرکه حارث ابن علی (ع) و اجتماع‌آوری همدستی خیرین و نیکوکار، دیوار پیش ساخته با ارزش ۸۰۰ میلیون ریال حریم این امامزاده را از دیگر املاک روستای جمالو جداسازی کرده و بقعه متبرکه محصور شد.

 

از سال ۱۳۸۹ تاکنون تربت‌خانه بقعه، سرویس‌های بهداشتی و زائرسرا جهت این بقعه متبرکه از محل اعتبارات داخلی و خیرین احداث شد که اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال هزینه شده است.
 
برخی مشکلات این امامزاده که باید مورد توجه مسئولین و مردم قرار بگیرید تا به مرور زمان رفع گردد.
 
۱-نبود فضای سبز در اطراف امامزاده
۲-نبود محل اقامت و استراحتگاه در اطراف امامزاده
۳- نبود روشنایی کافی
۴- نبود آسفالت در اطراف امامزاده و مشکلات در هنگام بارندگی
۵- نیاز به توسعه حرم این امامزاده
۶- نبود جاده خوب و راحت جهت دسترسی
۷-نبود تابلو های راهنمایی امامزاده

 عکس هایی از امامزاده حارث بن علی (ع) جمالو

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۲۰ز

این خبر را به اشتراک بگذارید :