نجات جان دانش آموزان مدرسه نساکوه لردگان بوسیله دبیر جوان

الفبای جوانمردی یک آموزگار!/ ساخت مدرسه با هزینه شخصی به ستایشگری شهدای مدافع حرم!

Share/Save/Bookmark

تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۳

خدمت صادقانه، رایحه خوش سعی جهادی دبیر جوانی است که با ایثارگری در دومین سال خدمتش با صرف هزینه شخصی، دبستان دو کلاسه شهدای مدافع حرم روستای نساکوه لردگان را احداث کرد.

مرجع : پایگاه خبری سلام لردگان

الفبای جوانمردی یک آموزگار!/ ساخت مدرسه با هزینه شخصی به ستایشگری شهدای مدافع حرم!

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از خبرنگار سلام لردگان هنوز هستند جوانانی که هر چند در سال‌های دفاع مقدس حضور نداشتند اما روحیه ایثارگیری و مجاهدت، انسان‌هایی وارسته را تربیت کرده که همچنان دغدغه خدمت به هم‌نوعان را داشته و در مسیر انسایت برای اعتلای نام ایران و سرافرازی ایرانیان خود را فدا می‌کنند تا راه شهامت هم‌چنان بر تارک انقلاب اسلامی بدرخشد.
علی تیرگیر، دبیر ۲۵ ساله فلارد از توابع شهرستان لردگان که دومین سال خدمت خود را در آموزش و پرورش سپری می‌کند میهمان خبرنگار سلام لردگان شد، تا از اشتیاق خود برای انجام وظیفه بگوید.

اما آنچه از او شنیده‌ایم فراتر از وظیفه بود و درواقع شوق او به جهاد و حماسه را بیشتر نشان می‌داد که در قالب خدمت رسانی به دانش آموزانش تجلی یافته بود.

دانش آموزان روستای نساکوه لردگان هر روز برای حضور در کلاس درس باید مسیر طولانی و خطرناکی که از وسط رودخانه خروشان خرسان می گذشت طی می کردند و موقعی که به رودخانه می رسیدند با استفاده از سیم بکسل از عرض رودخانه عبور کنند، تا الفبای زندگی را با عبور از خطرات فراگیرند و دل های مضطرب پدران و مادرانی که در انتظار فرزند عزیزشان به ثانیه های سخت دلواپسی سپرده می شد تا شامگاهان به سلامی دیگر از جگر گوشه خود آرام شوند.

خبرنگار در ابتدای این گفت و شنود صمیمانه از او می خواهد تا ابتدا از خودش بگوید: آقای دبیر لب به سخن می گشاید، متولد ۱۳۷۱  هستم که دوران تحصیل ابتدایی و راهنمایی را در مدارس بخش فلارد طی کردم و برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه سختی راه را به جان خریدم و در شهرستان بروجن دوره دبیرستان را به پایان رساندم.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : تاثیرات شگفت‌انگیز استفاده از انرژی های تجدید پذیر برای تامین نیاز ۹۹ درصد جهان به انرژی

پس از آن به دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی فرخشهر راه یافتم و پس از فراغت از تحصیل به صورت داوطلبانه متقاضی خدمت در مناطق عشایری شهرستان لردگان شدم و از آنجایی که در خانواده ای فرهنگی زندگی می کنم با آگاهی از وضعیت فرهگیان به طور رسمی از سال ۹۵ قدم در سنگر تعلیم و تربیت گذاشتم.

وی انگیزه خدمت در آموزش و پرورش را با زیبایی‌های معنویت می آراید و مدد به دانش آموزان بی بضاعت برای قرار زدودن در مسیر پیشرفت را هدف خود می‌داند و می گوید: من از بی نوایی ندارم غمی غم بی نوایان رخم زد کرد.
 

دولت برای تحقق اهداف آموزش و پرورش بستر و زیرساخت های لازم را مهیا نماید

تیرگیر گفت: آموزش در کنار تربیت مفهوم و اعتبار پیدا می کند و وظیفه اصلی من و همه همکارانم این است که مفاهیم آموزش که زیربنای تربیت و اخلاق آن توجه ویژه داشته باشیم؛ اما دولت نیز باید برای تحقق این اهداف بستر و زیرساخت های لازم را مهیا نماید.

از علی از تلخی های زندگی پرسیدیم با کمی تأمل گفت: زندگی فراز و نشیب های زیادی دارد ولی برای یک نوجوان دبیرستانی دل کندن از خانواده و حضور در غربت واقعاً سخت است دوران تحصیل من در شهرستان بروجن دور از خانواده، پدر و مادرم برایم سخت و نفس گیر بود.

او از سعی و همت خود در دوران جوانی هم این طور می گوید: در دوران تحصیلی همیشه سعی می کردم در اوقات فراغت و ایام تعطیلات تابستان مخارج تحصیلی خودم را تأمین نمایم تا کمکی برای اقتصاد خانواده باشم.

تیرگیر در ادامه گفت: پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه فرهنگیان مأمور خدمت در یکی از مدارس دوردست در روستای دره روآب پشت کوه میلاس از توابع شهرستان لردگان شدم و برای اولین تجربه کاری در مدرسه ای ۶ کلاسه با ۱۲ دانش آموز مشغول به کار شدم، مدرسه ای بود با کوهی از مشکلات و سختی ها از وضعیت نامناسب فضای آموزشی گرفته تا مسائل بهداشتی و فرهنگی که باعث شد عزم خود را جزم کنم تا در کنار دانش آموزان و مردم روستا مرهم مشکلات آنها باشیم و مشکلات دیگران را سختی های خود بدانم.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : عربستان «محور شرارت» منطقه است - شمس آباد

به همین دلیل در اولین اقدام با هزینه شخصی محوطه این مدرسه کوچک را آسفالت کردم، حیاط آن را سامان دادم و با فراهم نمودن امکانات تفریحی و وسایل بازی توانسم لبخند را بر لبان کودکان معصوم این منطقه محروم هدیه کنم تا خاطره ای زیبا به عنوان یادگار اولین سال کاری در دفتر خاطرات خدمتم ثبت کنم.

در دوران تحصیل در دانشگاه نیز درقالب اردوی جهادی دانشجویی در مناطق محروم کوهرنگ خدمت رسانی می کردم.

از دیگر افتخارات من که هیچ‌گاه از قاموس خاطراتم پاک نخواهد شد رویایی بود که به حقیقت پیوست، دیدار با مراد و مقتدای دل مقام معظم رهبری بود که توفیق شد تا همراه جمعی ازدانشجویان و فرهنگیان از شراب وصال یار سیراب گردیم.

این نیک اندیش فعال در عرصه تعلیم و تربیت می گوید: دانش آموزانم در روستای نساکوه مجبور بودند هر روز مسیر خطرناک رودخانه خرسان را با استفاده از سیم بکسل طی نمایند تا به مدرسه برسند، به همین دلیل تصمیم گرفتم با صرف هزینه شخصی ۱۸ میلیون تومان یک مدرسه دو کلاسه به نام شهدای مدافع حرم احداث نمایم و از طریق پیگیری و مشارکت ادارات دیگر توانستیم جاده دسترسی به این روستا به مسافت چهار کیلومتر احداث نمایم، همچنین برای عبور مردم روستا از رودخانه خرسان موفق شدیم گهواره ای امن تهیه کنم تا خطرات عبور از آن به حداقل برسد.

 

وی افزود: با ستایشگری به خدمت توانستم اقلامی مثل کفش، لباس فرم مدرسه و لوازم التحریر برای دانش آموزان بی بضاعت فراهم کنم تا شکوفه های امید در دل نگران این کودکان معصوم جوانه بزند.

تیرگیر ادامه داد: یکی از دغدغه های من خانواده های دانش آموزان بی بضاعت بودند که توانستم با سعی و پیگیری اقلام مورد نیاز آنان مثل تلویزیون، فرش و… تأمین نمایم.

کودکان، معصومیت مقدسی دارند که از کار کردن با آنها به وجد می آیم

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تکلیف ایران با پرونده‌ جهانی «یلدا» چیست؟

دبیر روستای نساکوه از حس معلمی و کارکردن با دانش آموزان گفت: این کودکان، معصومیت مقدسی دارند که از کار کردن با آنها به وجد می آیم چون اگر من به عنوان یک دبیر بتوانم استعدادهای آنها را در مسیر درست زندگی هدایت کنم خدمت بزرگی به جامعه و آینده سازان کردم.
 
علی تیرگیر، با بیان اینکه برای پرورش صحیح دانش آموزان نیاز به مدیران و معلمان با انگیزه داریم افزود: معلمان، قشر دلسوز و زحمتکشی بوده که با مشکلات معیشتی زیادی روبرو هستند و می طلبد تا دولت و وزارت آموزش و پرورش با برنامه ریزی اصولی به این قشر عظیم فرهنگی توجه زیادتری داشته باشند، چراکه اگر به آن ظرفیت بزرگ علمی و فرهنگی به صورت دقیق توجه شود قطعاً هزینه های کمتری در بخش های مربوط به کنترل جرائم، نگهداری از زندانیان و بازپروری معتادان پراخت می شود، چراکه آموزش و پرورش منطقی، مسیر را برای بذهکاری و انحراف جامعه مسدود می کند.

رسیدگی  به وضعیت آموزش و پرورش در همه بخش ها باید اولویت بندی شود

این دبیر جوان، با اشاره به اینکه در رسیدگی  به وضعیت آموزش و پرورش در همه بخش ها باید اولویت بندی کرد گفت: مسئولین باید به دانش آموزان و مناطق محروم توجه ویژه داشته باشند، به فکر حل مشکلات مردم در این حوزه باشند و چه بسا استعدادهای درخشان فراوانی که فقط به خاطر ضعف امکانات و نبود زیرساخت ترک تحصیل کرده و از کسب دانش محروم می شوند.

علی تیرگیر در پاسخ به سوال خبرنگار سلام لردگان مبنی بر اینکه اگر روزی وزیر آموزش و پرورش شد چه موضوعی را در اولویت برنامه های کاری خود قرار خواهد داد گفت:  دو موضوع برای من به عنوان وزیر آموزش و پرورش در اولویت خواهد بود، اول بازگرداندن دبیر ها به جایگاه واقعی اجتماعی خود و حل مشکلات آنان و سپس کاربردی کردن آموزش در این وزارت خانه که برنامه ریزی اساسی و اصولی نیاز دارد.

 

انتهای پیام۱۰۲۶ج/۶۳۰ل

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :