اردل، بهشت آبشاران و رودخانه‌ها + تصاویر

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از هفت چشمه، طبیعت بکر شهرستان اردل تابلویی از زیبایی فصل بهار است، به گونه ای که دشت، کوه، دریاچه، رود، چشمه و جنگل همه با هم همزمان با تولد بهار، لباس نو بر تن می کنند و طرحی زیبا از طبیعت در این تابلو می آفرینند، شهرستانی که رودخانه و آبشار آن با همه زیبایی که از آن می گذرد و طراوت و تازگی را به مردمانش هدیه می دهد و این شهرستان به دلیل جاذبه های طبیعی و گردشگری همواره در ایران شناخته شده است.

شهرستان اردل با مرکزیت شهر اردل (در فاصله ۷۷ کیلومتری مرکز استان ) و با مساحت ۱۸۵۴ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۵۳۵۱۴ هزار نفر، شامل دو بخش ‌چهار شهر و چهار دهستان است که با ارتفاع ۱۸۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. از مهمترین جاذبه های گردشگری، تاریخی–مذهبی، صنایع دستی و سوغات محلی این شهرستان می توان به موارد بسیاری اشاره کرد.

حاشیه رودخانه کارون از دشتک تا پل و دریاچه سدکارون ۴، چشمه سرداب روستای رستم آباد، چشمه مولا روستای آلیکوه، چشمه سرخون، چشمه دهنو،‌ چشمه روستای عزیز آباد، چشمه شلیل و مروارید، چشمه زیبا و منطقه بکر بادره سمی دیناران، چشمه آبسرده و چشمه های روستای کری منطقه دیناران، آبشار زردلیمه، طبیعت روستای بهشت آباد، منطقه حفاظت شده جنگلی هلن میانکوه، طبیعت جنگلی و زیبای هفت پیران روگر، پارک جنگلی گندمکار، پارک جنگلی شیاسی، طبیعت زیبای دشت قراب دیناران، غار اردل، پل مروارید و ایلراه تاریخی، عشایری دزپارت و…

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پشتوانه قرارداد ۱۰۰ میلیاردی آمریکا و عربستان چیست؟

آبشار زرد لیمه

آبشار زرد لیمه یکی از آبشار زیبای استان چهارمحال و بختیاری و ایران است. این آبشار با ارتفاع تقریبی ۵۰ متر و عرض نزدیک به ۲۰۰ متر به عنوان یکی از عریض ترین آبشارهای ایران شناخته می شود.

منطقه جغرافیایی زرد لیمه مسیر حرکت از شهرکرد به سمت روستای کاج، از توابع شهرستان اردل است. پس از گذر از روستای کاج، به سمت رستم آباد و آز آنجا در جاده دیناران به حرکت ادامه می دهیم. گذر از روستاهای لاخشک و گرده پینه، ما را به جاده خاکی نزدیک می نماید. در جاده خاکی تا جوار ساختمان تعاونی عشایری حرکت می کنیم.

با توجه به نیمه سنگین بودن برنامه چسبیدن آمادگی بدنی بالا برای ۶ الی هشت ساعت پیاده روی تا رسیدن به آبشار و به همراه چسبیدن وسایل مورد نیاز الزامی است.

رودخانه بهشت آباد

روستای بهشت آباد دارای مناطق گردشگری بسیار زیبا می باشد، بهترین منطقه گردشگری این روستا چشمه باغ رستم است که سالانه تعداد زیادی از ساکنین اهواز واصفهان از این منظره زیبا بازدید می کنند این روستا علاوه بر رودخانه وپوشش گیاهی زیبایش دارای بناهای تاریخی می باشد که می توان به پل قدیمی بهشت آباد و تپه بهشت آباد اشاره کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : در تعیین مدیر آموزش پرورش کوهرنگ مسائل بیرونی و خارج از شهرستان موثرتر است/باج خواهی افراد غیر بومی و مسائل پشت پرده و ناعدالتی گسترده باعث اعتراض معلمان است

فاصله بهشت آباد تا شهرستان اردل پنج کیلومتر و تا شهرکردمرکز استان چهار محال و بختیاری ۷۰ کیلومتر است.

چشمه های باغ رستم

آبشارهای زیبای باغ رستم در تنگ درکش ورکش و در فاصله ۶ کیلومتری شهرستان اردل در زمره زیباییهای طبیعی به شمار می رود اما برای گردشگران ناشناخته مانده است.

سد کارون چهار

سد کارون چهار به عنوان بزرگترین سد بتنی کشور در ابتدای سال ۱۳۸۹ آبگیری شد؛ این سد با ارتفاع ۲۳۰ متر و حجم بتنی افزون بر یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مکعب توانایی ذخیره ۲/۳ میلیارد متر مکعب آب را داشته و نیروگاهی به ظرفیت یک هزار مگاوات در کنار آن ساخته شده است.

هر ساله بیشترین بازدید از مناطق گردشگری شهرستان اردل در ایام تعطیلات نوروزی از سد کارون چهار می باشد که طبق گفته امام داد شهبازی بخشدار میانکوه از توابع شهرستان اردل تا کنون ۵۰ هزار گردشگر از چشم انداز های این سد زیبا بازدید کردند.

بخش میانکوه از توابع شهرستان اردل با برخورداری از جمعیتی افزون بر ۲۲ هزار نفر در فاصله ۱۶۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - دختران‌ و پسران بدنبال "همسفری" با‌جنس مخالف!+عکس
سرداب رستم آباد

چشمه سرداب رستم آباد یکی از پر آب ترین چشمه های زاگرس و جاذبه های مهم گردشگری استان چهار محال بختیاری به شمار می رود که در شهرستان اردل قرار دارد.

چشمه سرداب رستم آباد در ۲۰ کیلومتری شهر اردل در استان چهارمحال و بختیاری و در ۹۰ کیلومتری شهرکرد از کوه‌های نزدیک روستای رستم آباد چشمه ای از دل زمین می جوشد که نام آن چشمه سرد آب رستم آباد است.

این چشمه از نظر حجم آب خروجی و عظمت زبانزد خاص و عام می باشد وجود این چشمه باعث بوجود آمدن باغات میوه فراوان ومناظر مصفا گشته و طراوت خاصی را به منطقه داده است. از دیگر جذابیت های این مکان باید از کوه‌های اطراف، استخرهای شیلات ماهی ،باغهای زیبای و معدنی بودن آب آن را نام برد.

برای رفاه مسافران اقدامات زیرساختی از قبیل جاده دسترسی، ساخت سکوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این مکان صورت گرفته است.

سوغات

صنایع دستی روستایی و عشایری: قالی، گلیم، گبه، شیردنگ و…
فراورده های لبنی: کشک، قارا، روغن حیوانی و…
محصولات کشاورزی: گردو، بادام، کشمش، عسل و…

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۷۰ه

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :