آشفته بازار عرضه لوازم التحریر در آستانه شروع سال تحصیلی/ مِهرِِ مهر را دریابیم

به گزارش شمس آباد نیوز به نقل از هفت چشمه، با نزدیک شدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی جنب و جوش خانواده‌ها برای تهیه مایحتاج دانش‎آموزان مانند کتب درسی، کیف و کفش، لباس فرم مدارس، لوازم‎التحریر و… آغاز شده است.

در این روزها بازار شهر شلوغ، پر رفت و آمد و مملو از خانواده‌هایی است که به همراه فرزندان خود برای تامین لوازم‎التحریر و دیگر اقلام مورد نیاز تحصیلی آنها روانه بازار شده‌اند.

در این میان نرخ بالای برخی اقلام لوازم‎التحریر آه از نهاد والدین درآورده، در حالی که دانش‎آموزان مصر به خرید لوازم لوکس و شیک مورد علاقه‌ خود با طرح و تصویر زیبا بوده و با بی‌اعتنایی به گرانی اجناس با توسل به روش‌های مختلف نظیر اصرار، خواهش، لجبازی و گاهی گریه و زاری در به کرسی نشاندن نظر خود کوشش می‌کنند.

در این خصوص یکی از شهروندان اردلی گفت: گرانی لوازم‎التحریر و وجود نرخ‌های مختلف موجب شده، آغاز سال تحصیلی برای بسیاری از خانواده‌ها به‌خصوص اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه با استرس و تنش روانی همراه باشد، چراکه توان خرید مایحتاج کودکان خود را ندارند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : جهت گیری‌ها باید از اقتصاد رانتی و نفتی به اقتصاد مولّد و مردمی تغییر یابد » پایگاه شمس آباد

وی افزود:این روزها به هر‌مغازه ای که وارد می‌شویم، بیشتر لوازم‌التحریر چینی است. به همین دلیل کالاهای وارداتی فروش بیشتری دارد.

این شهروند اردلی در ادامه افزود: لوازم‌التحریر ازجمله کالاهای اولیه و ضروری برای دانش‌آموزان است و از آنجا که بخش عظیمی از لوازم‌التحریر مورد نیاز جامعه از طریق واردات تامین می‌شود، هر ساله با گرانی این کالاها روبه‌رو می‌شویم.

وی گرانی سرسام‌آور لوازم‌التحریر همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید را بسیار ‌آزاردهنده دانست و تاکید کرد: بهتر است مسئولان به جای فرافکنی، با نظارت بیشتر بر بازار، از گران فروشی مایحتاج دانش‌آموزان جلوگیری کنند.

با توجه به آنچه از فروشندگان و خریداران لوازم التحریر شنیدیم متأسفانه اقبال کودکان ما به فرهنگ بیگانه بیش از فرهنگ اسلامی است و امیدواریم هر یک از ما،با حس مسئولیت بیشتری عمل کنیم تا هم تولید کننده ایرانی برای عرضه محصولاتش زمینه سازی کند (آشنایی با محصولات از طریق فیلم انیمیشن، آهنگ ها و سرود) و هم خریدار ایرانی از محصولات وطنی استفاده کند تا بتوانیم در سایه حمایت از تولید ملی کیفیت تولید داخلی را بالا ببریم.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : ۲۰۰ تعاونی در چهارمحال و بختیاری راه‌اندازی می‌شود

اما موضوعی که در بازار رنگارنگ لوازم التحریر بیش از همه خودنمایی می‌کند، وجود اجناس خارجی با کیفیت های متنوع است و تقریبا حجم زیادی از بازار را به خود اختصاص داده و مشتریان هم به دنبال این اجناس هستند، حتی برخی از این لوازم التحریرها با وجود آنکه وارداتی هستند، قیمت کمتری به نسبت به انواع ایرانی ها دارند و شکل و شمایل آنها بیشتر مورد پسند دانش آموزان است.

محصولات چینی که بیشتر بازارهای ما را به خود اختصاص داده‌اند، در این بخش هم حضور فعالی دارند و اغلب بازار لوازم التحریر ایران تحت سلطه محصولات رنگارنگ چینی است، هرچند که در برخی انواع لوازم التحریرها می‌توان حضور تولیدکنندگان ایرانی را دید اما تقریبا در اغلب محصولات این حضور بسیار کمرنگ است.

در این میان نقش والدین بی تاثیر نیست، متاسفانه بعضی از والدین به بهانه اینکه یک فرزند بیشتر ندارند، آنها را در رفاه هرچه بیشتر قرار می دهند و به بایسته های متنوع آنها پاسخ مثبت می دهند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تصفیه خانه اصلی شهر سامان سال آینده به بهره برداری می رسد

در این میان می طلبد که دولت نیز بر نحوه فروش و قیمت انواع لوازم التحریر نظارت بیشتری به عمل آورد، هرچند نمایشگاه های دولتی توزیع لوازم التحریر در سطح کشور تاحدودی توانسته است قیمت ها را تعدیل کند اما لوازمی که در آن به فروش می رسد کیفیت و کارایی لازم را ندارد.

البته نقش تلویزیون و سایر رسانه در معرفی طرح های ایرانی اسلامی هم بسیار تاثیرگذار خواهد بود، زیرا بسیاری از افراد با اینگونه طرح ها آشنایی ندارند.

انتهای پیام۱۰۲۶ج /۵۷۰ه

این خبر را به اشتراک بگذارید :