چهارمحال و بختیاری؛

هنر سنگ تراشان هفشجانی با قدمت بیش از ۴۰۰ سال در چهارمحال و بختیاری همچنان پر رونق است

هنر- صنعتی از اعماق تاریخبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز چهارمحال و بختیاری، مدرس دانشگاه و کارشناس میراث فرهنگی، قدیمی ترین سند مکتوب از حجاری در هفشجان را به زمان حکومت صفویه می داند و می گوید: این سند سنگ نوشته ای است که بر روی سنگ کف بخاری متعلق به استاد نورالدین محمد هفشجانی و به سال ۱۱۱۷ هجری قمری ساخته شده است و هم اکنون در موزه قلعه تاریخی چالشتر نگهداری می شود.

اردشیر آخوندی می گوید: خط زیبا و کادربندهای این سنگ نوشته گواه مهارت استادکاران سنگ تراش است که پیشینه طولانی دارد.

کارشناس صنایع دستی هدایت کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری هم گفت: قدمت و زیبایی سنگ های قبور و شیرهای سنگی در قبرستان شهر هفشجان، این قبرستان را در فهرست آثار ملی کشور قرار داده است.

آقای طاهرپور افزود: قبرستان شهر هفشجان در سال ۸۱ با عنوان قبور قدیمی به شماره ۵۹۹۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : لزوم واکنش قاطعانه‌ به تخطی برجام از سوی آمریکا - شمس آباد

معاون صنایع دستی هدایت کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری هم گفت: آثار سنگ تراشان هفشجانی در بناهای تاریخی به ویژه قلعه ها، پل ها و اماکن عمومی همچون حمام ها و مساجد در قالب ازاره های سنگی، سرستون ها و پاستون ها شکوه هنر هنرمندان مردم هفشجان است که همچنان پا برجا و استوارند.

مهرداد رئیسی افزود: هم اکنون ۶۰ کارگاه سنگ تراشی در هفشجان فعال است که هنرمندان آن با ساخت دست سازه های سنگی ماهانه در هر کارگاه شخصی و گروهی ماهانه حداقل هفت میلیون تومان درآمد دارند و علاوه بر باقی این هنر- صنعت ماهانه نزدیک به پنج میلیارد ریال درآمد ماهانه در این شهر را برای خود تضمین کرده اند.

وی گفت: انواع حجاری در هفشجان به حکاکی روی سنگ، سنگ تراشی، احجام سنگی، مرصع سنگ، برجسته و نیم برجسته تقسیم می شود که از ویژگی های هنرمندان حجار این شهر مهارت استادکاران درهمه انواع حجاری است.

شهر هفشجان در ۱۵ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد که مردم این دیار را به صنعت گران جوشکار وهنرمندان حجارش می شناسند.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :