وی با بیان اینکه برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می شود، افزود: برجام یک توافق چند جانبه و بین المللی بوده است؛ برجام توافقی است که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۳۱ قرار گرفته، بنابراین آمریکا رسما امشب اعلام کرد که به تعهدات بین المللی توجهی ندارد.

رئیس جمهور کشورمان تاکید کرد: قبل از برجام هم ترامپ تعهدات خود را نسبت به تغییرات آب و هوایی پاریس اعلام کرد و از این تعهد مهم و مفید برای محیط زیست جهانی خارج شد.

روحانی اضافه کرد: توافقات دیگری هم بود که ترامپ به آنها پایبند نماند، مثل توافقات تجاری و از آن خارج شد بنابراین این امر سابقه دار است.

وی اظهار کرد: مردم ما در همین دقایق شاهد بودند تنها رژیمی که از مواضع ترامپ پشتیبانی کرد، رژیم نامشروع صهیونیستی بود، رژیمی که دانشمندان هسته ای ما را به شهادت رساند؛ همان رژیمی که روزی نیست که در تاریخ سیاسی و زندگی اش ظلم و جنایت علیه مردم منطقه و به ویژه ملت بزرگ فلسطین نباشد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : نیروی زمینی ارتش از سایر نیروها در ایده‌پردازی پیشروتر است/ از تجربه عملیات خیبر در والفجر ۸ و کربلای ۵ استفاده کردیم

رئیس جمهور با بیان اینکه از این لحظه توافق برجام بین ایران و ۵ کشور است٬ ادامه داد: از این لحظه ۱+۵ ، یک خود را از دست داده و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که شش کشور بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند تا در صورتی که مورد نیاز باشد، غنی‌سازی صنعتی خودمان را بدون محدودیت آغاز کنیم و ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می‌کنیم؛ با دوستان و متحدین خودمان، با اعضایی که پای برجام و توافق برجام امضاء کردند و وفادار خواهند بود، به رایزنی می‌پردازیم.

روحانی افزود: من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر یعنی روسیه و چین رایزنی ها، هماهنگی ها و مذاکرات لازم را انجام دهد؛ اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری ۵ کشور می توانیم، همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده را به دست آوریم، علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی، مجاهدت ها و حرف های بی نزاکت امشب ترامپ، برجام پایدار خواهند ماند و ما می توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم های خودمان را برداریم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بررسی راه اندازی مدرسه و موزه یونیما در چهارمحال و بختیاری » پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام

وی تصریح کرد: اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد، به زودی من با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می رسانم. تاکید می کنم که مردم هیچ گونه نگرانی برای آینده کشور نداشته باشند.

رئیس جمهور افزود: از هفته ها و ماه ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین المللی وفادار نیست و از جمله وفادار به برجام، بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسائل اقتصادی خودمان اتخاذ کردیم.

وی اضافه کرد: دولت از ماه ها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده کرده است و مشکل حادی به هیچ عنوان نخواهیم داشت و از این مقطع تاریخی با اتحاد، هماهنگی و استقامت به خوبی عبور می کنیم.

روحانی با بیان اینکه امشب از یک نظر متاسفم که مردم آمریکا که مردمی بزرگی هستند، پیچیده زمامدارانی شدند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته اند، تاکید کرد: از طرفی خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است؛ بی تردید ما راه خود را با موفقیت ادامه می دهیم و من به زودی در مصاحبه مفصلی با مردم عزیز و بزرگوار مان صحبت خواهم کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : بازی آمریکا با موضوع کردستان، خطرناک است/ حضور ایران با دعوت دولت مشروع سوریه است
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :