چهارمحال و بختیاری؛

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری همکاری مردم با نیروهای یگان حفاظت در روز انس با طبیعت را خواستار شد

رعایت نکاتی برای باقی طبیعت در روز انس با طبیعتبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز چهارمحال و بختیاری، شهرام احمدی با اشاره به اینکه فروردین آسیب پذیرترین زمان برای گیاهان است، گفت: شهروندان حتی الامکان از رفتن به مراتع و توقف کردن خودرو روی گیاهان خودداری و سعی کنند کمترین ردپا را در طبیعت به جای بگذارند.

وی افزود: شهروندان با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: دوستداران طبیعت به جای رها سازی سبزه های نوروزی در طبیعت، آنها را به مراکز اجتماع آوری در نظر گرفته شده تحویل دهند و ماهی های قرمز را هرگز در رودخانه ها و محیط های آبی طبیعی رهاسازی نکنند.

احمدی افزود: در زمان حضور در طبیعت، تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشید و در صورت نیاز به آتش، در حد امکان از زغال آماده استفاده و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری کنید.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : اقتصاد مقاومتی، نقشه عملیاتی برای فتح خاکریز دسیسه های دشمن

وی گفت: از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و حتماً خاکستر آتش را با آب و خاک خاموش کنید؛ بهترین کار همراه برطرف گاز پیک نیکی است.

رعایت نکاتی برای باقی طبیعت در روز انس با طبیعتمدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه کیسه مخصوص اجتماع آوری زباله را همراه خود ببرید و در پایان زباله های خود را به محل های اجتماع آوری زباله منتقل کنید، افزود: از حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی پرهیز کنید و به جای شکار یا زنده گیری حیوانات و چیدن گل ها و گیاهان، از آنها عکس بگیرید و سال ها از دیدن آن عکس لذت ببرید.

احمدی افزود: در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد، با کمترین سرعت ممکن رانندگی کنید و مراقب حیوانات بی پناه باشید.

وی گفت: در صورت مواجه شدن با آتش سوزی در محیط های طبیعی، آتش را خاموش کنید و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس بگیرید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۴۹ کارگاه و صنعت نیمه فعال در سامان وجود دارد

احمدی افزود: به هیچ وجه به حاشیه یا حریم مناطق چهارگانه حفاظت شده هدایت کل حفاظت محیط زیست وارد نشوید، اما اگر به هر دلیلی این اتفاق افتاد باید بدانید رعایت قوانین مربوط به آن الزامی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: برای جلوگیری از آلودگی آب های روان در حین شستن ظروف، از مصرف مواد شوینده خودداری کنید و در صورت امکان ظروف استفاده شده را برای شست و شو به منزل باز گردانید.

احمدی افزود: از قرار دادن مواد غذایی باقی مانده برای جانوران و پرندگانی که در دامنه طبیعت زندگی می کنند قطع خوداری کنید، چرا که نه تنها باعث بیماری حیوانات می شود بلکه با این کار، حیوانات برای بدست آوردن غذا کوشش نخواهند کرد و باعث تلف شدن زود هنگام آن ها می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از شهروندان خواست در صورت مشاهده تخلفات شکار و صید حیات وحش، خرید و فروش حیوانات غیرمجاز و هرگونه تخریب و آلودگی محیط های طبیعی از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ یا تلفن های ۰۳۸۳۲۲۲۳۵۷۲ و ۳ تماس بگیرند و یا به نزدیک ترین پاسگاه یا گشت محیط زیست اطلاع دهند.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :