سومین جشنواره انار در روستای دورک با همکاری دهیاران دهستان مشایخ، فعالان فرهنگی و اهالی خونگرم و مهمان نواز روستای دورک برگزار شد.

 به گزارش کیار بیدار سومین جشنواره انار روستای دورک به میزبانی این روستا در حالی برگزار شد که  غرفه های عرضه محصولات صنایع دستی، غرفه های تولید محصولات لبنی ، غرفه ی عرضه انار و محصولات تولید شده از این میوه، اجرای موسیقی بختیاری با صدای کورش اسد پور  نیز این جشنواره ی زیبا را پر از بارتر و زیبا تر از همیشه کرد.
 

دورک روستایی زیبا از توابع دهستان مشایخ، بخش ناغان، شهرستان کیار استان چهارمحال و بختیاری است. نزدیک ترین شهر به روستای دورک ناغان مرکز بخش ناغان است که فاصله ای ۱۵کیلومتری با این روستا دارد.

اگر می خواهید از شهرکرد به  به دورک برسید باید مسیر پر پیچ و خم شهرکرد ایذه را در پیش گیرید و پس نزدیک به ۱۰۰کیلومتر رانندگی با گذر از شهرهای کیان، طاقانک، شلمزار، گهرو و ناغان  زیبایی های روستای دورک را به تماشا بنشینید.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : گفت‌و‌گوی تفصیلی پارس با عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس محل هزینه ۵۹ هزارمیلیاردتومان از درآمد هدفمندی یارانه‌ها مشخص نیست/ لزوم تعیین تکلیف اختلاف معنادار ۹۶ تا ۳۷ هزار میلیاردی

یکی از قابلیت های فوق العاده روستای دورک اناری دارا بودن ۹۰ هکتار باغ انار است که آن را به مهم‌ترین مرکز تولید انار در چهارمحال و بختیاری  بدل نموده است.

انار میوه ای بهشتی با خواص بیشمار است که نام آن  در قرآن سه مرتبه در سوره‌های الرحمن(آیه ۶۸) و انعام(آیه‌های ۹۹ و ۱۴۱) ذکر شده است. قرآن از انار به عنوان میوه‌‌ای یاد کرده است که در بهشت در دسترس مؤمنان قرار می‌گیرد و اکنون روستای زیبای دورک محل رشد و پرورش این میوه ی بهشتی است.

 ۸۵درصد انار آب و ۱۰ درصد آن را قندهای ساده تشکیل می‌دهد.  ۵‌/‌۱ درصد پکتین دارد که حاوی چند نوع فیتواستروژن و برای دستگاه گوارش مفید است. انار منبع خوبی از ویتامین‌های B1، B2، B9 و ویتامین‌های C و K می‌باشد.

انار منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که نتایج تحقیقات اپیدمیولوژیک نشان می‌دهد مصرف میوه انار و انگور قرمز و سبزیجات که حاوی پلی‌فنولیک هستند به میزان قابل‌توجهی از میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی ـ عروقی، سکته‌های مغزی و سرطان‌های مختلف می‌کاهند.

به برکت رشد و نمو و پرورش انار در روستای دورک اهالی دورک سه سال پیاپی هنگام برداشت محصول باغ های انارشان و به شکرانه ی آنچه خداوند به واسطه ی باغات انار به سفره شان می فرستد جش شکر گزار و جشنواره ی انار برگزار کردند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : چابهار چه زمانی صاحب موزه می شود؟

دبیر اجرایی این جشنواره در خصوص هدف از برگزاری این جشنواره به خبرنگار کیار بیدار گفت: روستای دورک یکی از روستاهای قدیمی منطقه ی مشایخ است که سالیان سال با نام زیبای انار عجین شده و شهرت یافته است و لازم است برای اعتبار ربخشی و توجه بیش از پیش به این قابلیت در روستای دورک برنامه ریزی های متعدد فرهنگی، هنری و زیرساختی صورت پذیرد.

جابری افزود: یکی از اقداماتی که می تواند به کمترین هزینه بیشترین بهره وری را در راستای معرفی محصول انار دورک انجام دهد جشنواره انار در این روستا است که صرفا به دلیل موقعیت جغرافیایی اش از دیدگان پنهان است و لازم است روستای دورک اناری(شاهپوری) باردیگر و به واسطه انار تولید شده در این خطه به همگان معرفی شود.

وی در خصوص آثار برگزاری این جشنواره هم گفت: ایجاد وحدت و همدلیْ ایجاد امید در دل ساکنان این روستای زیبا، ایجاد بازار عرضه محصول و ….از جمله تاثیراتی است که برگزاری دو جشنواره گذشته در روستای دورک به جای گذاشته است و می طلبد در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری صورت پذیرد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : آخرین وضعیت چالش کم‌آبی در کشور/دنبال مقصر نیستیم؛مردم سودمند کنند

به گزارش کیار بیدار اهالی و ساکنان روستای دورک در کنار پرورش انار در باغات روستای دورک فرآورده های دیگری همچون رب و شربت انار را نیز تولید و به بازار مصرف عرضه می کنند.

انتهای پیام/۵۸۰ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :