شهرستان کوهرنگ بعنوان سرچشمه های عظیم رودخانه های بزرگ زاینده رود، کارون و دز بوده است امروز بدلیل خشکسالی، مهاجرت بی رویه مردم و دیگر استانها و عدم حمایت مسئولین در ایجاد اشتغال و نیز عدم سرمایه گذاری اساسی در بخش صنعت و صنایع تبدیلی به یکی از بیکارترین شهرستانهای کشور با نرخ ۲۷ درصدی در سال ۹۵ تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار شمس آباد، اشتغال و بیکاری از جمله موضوع های اساسی اقتصاد در هر کشور است، به گونه ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع تلقی می شود، از این رو یکی از اهداف کلان توسعه در بسیاری از کشورها و از جمله ایران، کاهش بیکاری و توسعه فعالیت های شغلی است.

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری در بهار ۹۶ را ۲۰٫۳ درصد اعلام شده که پس از استان البرز بالاترین نرخ بیکاری را در بین استانهای کشور به خود اختصاص داده است.

این آمار در مقایسه با نرخ بیکاری بهار ۹۵ که ۱۷٫۸ درصد بوده است، ۳٫۵ درصد افزایش داشته که این امر نشانگر سیر صعودی نرخ بیکاری در استان است و می طلبد تا برای مهار این وضعیت مسئولان اهتمام بیشتری به کار گیرند.

شهرستان کوهرنگ بعنوان سرچشمه های عظیم رودخانه های بزرگ زاینده رود، کارون و دز که نقش موثر و چشمگیری در ایجاد اشتغال و گسترش کشاورزی و باغداری در مناطق مختلف کشور بوده است امروز بدلیل خشکسالی، مهاجرت بی رویه مردم و دیگر استانها و عدم حمایت مسئولین در ایجاد اشتغال و نیز عدم سرمایه گذاری اساسی در بخش صنعت و صنایع تبدیلی به یکی از بیکارترین شهرستانهای کشور با نرخ ۲۷ درصدی در سال ۹۵ تبدیل شده است.

 محمدحسینی یکی از اهالی کوهرنگ که چند سالی است این شهرستان را به مقصد استان همجوار ترک کرده است در گفتگو با خبرنگار شمس آباد گفت: مهمترین معضل شهرستان کوهرنگ که موجب فرار جمعیت آن نیز شده است، نبود منبع درآمد پایدار است.
 
 وی افزود: بیکاری زخم چرکینی در کوهرنگ است که برای التیام آن هیچگونه اقدامی صورت نمی گیرد.
 
 محمدحسینی تصریح کرد: شهرستان کوهرنگ از ظرفیت های خوب کشاورزی،باغداری ، گردشگری و حتی معادن برخوردار است، اما به دلیل نبود مدیریت کارآمد و برنامه ریزی مدون هیچگونه استفاده بهینه ای از آن صورت نمی گیرد.
 
جوان ۳۰ ساله کوهرنگ که نخواست نامش فاش شود و به دلیل بیکاری چند سالی است به خوزستان مهاجرت کرده است در گفتگو با شمس آباد اظهار کرد: اقتصادی کردن کشاورزی سنتی با استفاده از وسایل مدرنیته و پیشرفته یکی از مهم ترین راه های اشتغالزایی و تحقق اقتصاد مقاومتی است که متاسفانه در کوهرنگ وجود ندارد.
 
 وی گفت: بارها و به صورت مکرر در خصوص ظرفیت های شهرستان کوهرنگ در ابعاد مختلف طرح دادم و به ادارات مراجعه کردم اما وقتی کسی به این ظرفیت ها توجه ای ندارد و شاهد کوچکترین تغییر و تحول در این خصوص نیستیم چه فایده ای دارد.
 
 این جوان افزود: یکی دیگر از معضلات نبود زیر ساخت مناسب در شهرستان و کمبود امکانات پزشکی است که موج جمعیت کوهرنگ را به دیگر شهرهای کشور سرازیر کرده است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : طرح پیشنهادی ممیزی املاک و ارائه آسان خدمات شهرداری

وی گفت: ظرفیت های بیشماری در حوزه گردشگری وجود دارد که به سبب نبود زیرساخت های لازم مغفول مانده است، از همین رو می طلبد تا در این حوزه فعالیت های بیشتری انجام گیرد.

یکی از جوانان کوهرنگ در گفتگو با شمس آباد گفت: با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و فراهم کردن زمینه ایجاد طرح های تولیدی و بهره گیری از قابلیت های گردشگری در کوهرنگ می توان تا حد زیادی نرخ بیکاری را کاهش داد.

وی افزود: تقویت زیر ساخت ها با هدف ایجاد اشتغال می تواند در کاهش نرخ بیکاری و رونق اقتصادی نیز موثر باشد.

این جوان کوهرنگی بیان داشت: برهمین اساس جمعیت فعال در پی یافتن کار به استانهای دیگر مهاجرت می کنند و در کارخانه ها و شرکت های تولید و صنعتی استانهای بزرگ مشغول به کار می شوند

وی افزود: مشکلات اقتصادی مهمترین علت مهاجرت روستاییان به شهرها است و نبود درآمد کافی، نبود شغل، فرار از بیکاری و تامین معیشت خانواده، این قشر را وادار به مهاجرت می کند.

امیر محمدحسینی در گفتگو با خبرنگار شمس آباد گفت: یکی از عوامل مهاجرت را میتوان دستمزد پایین کار در روستاها و افزایش آن در شهرها دانست چرا که تا زمانی که این روند ادامه دارد نمی توان از مهاجرت ممانعت به عمل آورد.

کارشناس کوهرنگی افزود: نبود زیر ساخت های مناسب در روستاها از جمله جاده، مدرسه، اشتیاق روستاییان به آموزش فرزندان در مقاطع بالاتر، چشم و هم چشمی و وجود امکانات اجتماعی از جمله سالن های ورزشی و مکان های تفریحی در شهرها را از عوامل اجتماعی مهاجرت دانست.

وی گفت: تامین سرمایه های لازم از طریق دادن وام های دراز مدت و کم بهره، جهت دهی سرمایه های کوچک روستایی به سمت سرمایه گذاری تولیدی، ایجاد واحد های تعاونی روستایی و کشت و صنعت در روستاها و توجه هر چه بیشتر مسئولان سازمان های جهاد کشاورزی به روستاییان از طریق دادن مدد های بلاعوض و بیمه اراضی کشاورزی، باغات و دام ها در هنگام بروز مسائلی چون خشکسالی، سیل و سایر حوادث و بلایای طبیعی، می تواند در کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها بسیار موثر باشد.

نماینده مردم اردل، کیار، فارسان و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شمس آباد کرد: اقدامات مفیدی در استان در راستای رشد اقتصاد و اشتغال صورت گرفته اما در حال اکنون مشکلات بسیاری وجود دارد.

کاظمی با اشاره به اینکه جذب سرمایه‌گذار در کشور و استان می‌تواند در بخش‌های مختلف رونق اقتصاد و اشتغال را داشته باشد، خاطرنشان کرد: بایستی شرایط لازم در راستای این امر فراهم شود.

وی تاکید کرد: با توجه به پتانسیل استان، فرمانداران شهرستان‌ها بایستی از سرمایه گذاران دعوت و آنان را به سرمایه گذاری ترغیب کنند.

علی کاظمی در ادامه بیان کرد: متکی بودن به درون و جلوگیری از واردات بی رویه یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند موجب رونق تولید داخلی شود.

کاظمی با اشاره به ظرفیت مناسب استان در گردشگری، صنایع تبدیلی و صادرات بادام، خاطرنشان کرد: بادام استان اکنون به صورت خام صادر و پس از فراوری به استان وارد می‌شود که در این زمینه می‌توان اقدامات موثری انجام داد و با استفاده از این صنعت رشد اقتصاد استان چشمگیر خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - سر مبارک امام حسین(ع) کدام آیات را تلاوت کرد

وی در خصوص گردشگری استان گفت: امیدواریم سند گردشگری استان در سال ۹۶ در دولت تصویب شود.

کاظمی با اشاره به اقدامات موثر انجام شده در خصوص صنایع غذایی در استان، اظهارکرد:  توجه به اهمیت بازار فروش استان از فعالیت‌هایی است که بایستی گسترش و تولیدات به خارج از کشور صادر شود تا موجب ارتقاء وضعیت فعلی شود.

فرماندار کوهرنگ در گفتگو با خبرنگار شمس آباد با اشاره به معضل بیکاری و پرداخت تسهیلات به بیکاران کوهرنگ بوسیله بانک رسالت از توسعه طرح اشتغال خانگی پرورش بز سانن در روستاهای شهرستان شمس آباد داد.

مرتضی زمان پور فرماندار شهرستان کوهرنگ، اعطای تسهیلات به مشاغل خانگی با سود ۲ درصد درباره طرح توسعه پرورش بز سانن در روستاهای شهرستان شمس آباد داد و گفت: در این زمینه طرحی با موضوع اشتغال خانگی با استفاده از پرورش بز سانن انجام شد و این بزهای اروپایی اصلاح ژنتیک شده و چند قلو زا هستند و همچنین از لحاظ شیردهی روزانه بین ۴ تا ۸ کیلو شیر می دهند.

زمانپور افزود: در مقایسه با بز بومی که یک قلو زاست و روزانه کمتر از نیم کیلو شیر می دهد پرورش این بز بسیار صرفه اقتصادی دارد و مقرر شدیک روستا بصورت پایلوت انتخاب شود و تسهیلات لازم از طریق بانک رسالت جهت پرورش این بز به این روستا پرداخت گردد و در صورت اجرایی شدن این طرح تحول بزرگی در بحث اشتغال و صادرات شیر انجام خواهد شد.

مرتضی زمانپور فرماندار شهرستان از پرداخت بیش از یازده میلیارد و دویست و پنجاه میلیون ریال تسهیلات اشتغال زایی خانگی در شهرستان کوهرنگ به متقاضیان خبر داد و گفت: جهت اشتغال زایی خانگی از یازده میلیارد و دویست و پنجاه میلیون ریال که سهم شهرستان کوهرنگ برای پرداخت تسهیلات بود کامل پرداخت شد.

فرماندار کوهرنگ بیان داشت: بعد از پرداخت تسهیلات کارگروهی تشکیل می شود تا نظارت های لازم را داشته باشند تا متقاضیانی که از این تسهیلات استفاده می کنند ایجاد شغل نمایند.

وی با اشاره به تسهیلات طرح اصلاح نژاد گوسفندان، بیان داشت؛ اصلاح نژاد دام موضوعی است که ما مطالعاتی را با همراهی هدایت امور عشایر کوهرنگ انجام داده ایم، در سالهای گذشته اصلاح نژاد گوسفندی رومانف روسی با نژاد لری بختیاری را اجرا کردیم که طرح موفقی بود.

زمانپور با اشاره به افزایش اعتبارات کوهرنگ در بخش صنایع دستی اظهار داشت؛ ۳ میلیارد ریال به اعتبارات صنایع دستی، مشاغل خانگی شهرستان کوهرنگ افزوده شد که انتظار می رود مردم از این اعتبارات استفاده کنند.

رئیس هدایت صنعت، معدن و تجارت شهرستان کوهرنگ در گفتگو با خبرنگار شمس آباد اظهار کرد: در راستای برنامه های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال از ابتدای سال ۹۶ تا امروز مجوز ایجاد ۷ واحد صنعتی جدید (با ظرفیت اشتعال ۸۱ نفر بصورت مستقیم ) در نواحی صنعتی شهرستان کوهرنگ صادر شده است.

غلامرضا قائد امینی افزود: تولید پمپ های آب بدون نیاز به انرژی برق، تولید یونیت دندانپزشکی، تولید پولک و نبات صنعتی، بسته بندی مواد غذایی و گیاهان داروئی(۳واحد) و ایجاد واحد تولیدی نان صنعتی در شهر چلگرد از جمله طرحهای قابل اجرا در دوماه پایانی سال خواهد بود.

وی بیان داشت: احیای دو واحد آبمعدنی در روستاهای دیمه و گردو سفلی نیز در دستور کار این هدایت قرار دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چه چیزی بخوریم تا بیشتر چربی سوزی کنیم؟

رئیس هدایت صنعت معدن کوهرنگ تصریح کرد: توسعه و تجهیز واحدهای تولیدی صنفی از دیگر برنامه های در دست اقدام این هدایت می باشد و متقاضیان در این حوزه میتوانند با مراجعه به سامانه اصناف ایرانیان تقاضای خود را ثبت و کد رهگیری دریافت نمایند.

مهندس قائد امینی یادآور شد: توجه به مشاغل خانگی و ایجاد کارگاههای قالیبافی و تولید پوشاک نیز در حالی مد نظر می باشد که در دو ماه اخیر تعداد ۶۲ نفر از قالی بافان و تولید کنندگان پوشاک جهت دریافت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی شده اند.

رئیس هدایت کار، تعاون و رفاء شهرستان کوهرنگ در گفتگو با خبرنگار شمس آباد بیان داشت: در سال ۹۶ که از سوی رهبری بعنوان سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شد برنامه های خوبی از حیث اشتغال در شرف اجراست ما در سال ۹۶ به بیش از ۲۸۰ نفر از هم شهرستانیهای عزیز تسهیلات مشاغل خانگی با سود  ۴درصد در زمینه های مختلف از جمله قالیبافی، خیاطی، پرورش قارچ، زنبورداری و… پرداخت کرده ایم و یا در حال تکمیل پرونده در بانکها می باشند که امید داریم این عزیزان در قالب اشتغال خانگی هم مدد به تولید نمایند و هم به نوعی زمینه اشتغال خود ودیگران را فراهم کنند.

فرج الله چراغپور افزود: در تسهیلات روستایی و عشایری در مرحله اول ۲۰ میلیارد تومان برای شهرستان در نظر گرفته شده و در کارگروه اشتغال استان نیز مصوب شده است، البته این تسهیلات در قالب ایجاد و توسعه کارخانه و کارگاههایی اعطا خواهد شد که در اولویت اشتغال شهرستان باشد از جمله صنایع تبدیلی و بسته بندی کشاورزی، دام اصلاح شده نژادی، شرکتهای دانش بنیان، فراوری محصولات معدنی، زعفران و گیاهان دارویی، فناوری اطلاعات و…خواهد بود.

چراغپور یادآور شد به هیچ وجه متقاضیان بدون هماهنگی با دستگاههای اجرایی هدایت تعاون کار و رفاه اجتماعی، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و صنایع دستی و گردشگری اقدام به ثبت نام در سامانه کارا ننمایند.

وی گفت: این تسهیلات با نرخ سود ۶ درصد و باز پرداخت ۶ ساله به متقاضیان و کسانی که طرح های اشتغال زایی تنها منطبق با رسته های اولویت دار اشتغال ما باشد اعطا میگردد،
البته در اشتغال فراگیر نیز تسهیلات با نرخ ۱۸درصد اعطا خواهد شد.

چراغپور گریزی هم به کارگرن اخراجی شرکت سابیر زد و افزود: کارگرانی که از شرکت سابیر اخراج شدند، پس از مراجعه به هدایت کار برای آنها پرونده تشکیل و جلسه رسیدگی به شکایات آنها برگزار شد که برای بیش از ۷۰ نفر آنها رای صادر شده که برای اجرا به دادگاه ارسال شده است، البته خبردار شدم روز پنجشنبه ۲۸ دیماه ۹۶ شرکت اقدام به واریزی حدود ۳۰ درصد از مطالبات کارگران نمودند.

وی با اشاره به تسهیلات بانک ها افزود: بانکها نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال و حمایت از سرمایه گذار خواهند داشت، البته باید بپذیریم بعضی از بانکها خصوصی هستند و درصدد کسب شود بیشتر می باشند ولی تا کنون همکاری خوبی با ما داشته اند و جای تقدیر و تشکر دارد

چراغپور گفت: در زمینه مشاغل خانگی از کل اعتبار ما حدود ۸۰ درصد پرداخت شده و بقیه نیز در شرف پرداخت است.

گزارش از همت بدری فرد

انتهای پیام/۶۱۰ک

این خبر را به اشتراک بگذارید :