شمس آباد – گروه استان: زچهارمحال و بختیاری یکی از استان های کوهستانی و مرتفع کشور است که در ارتفاعات جنوبی غربی زاگرس واقع شده است. ارتفاع بالای دو هزار متری از سطح دریا در این استان از مهمترین پتانسیل ها به شمار می رود که هنوز به این ظرفیت توجه قابل توجهی نشده است.

ارتفاع بالا موجب کاهش فشار هوا و کاهش اکسیژن در هوا و ایجاد شرایط خاص در بدن می شود که این امر یکی از مهمترین ظرفیت های استان چهارمحال و بختیاری نسبت به دیگر استان های کشور است.

تیم های ملی سالانه در رقابت های مختلف بین المللی شرکت می کنند که با توجه به برگزاری رقابت ها در کشورهای مختلف مجبور هستند در شرایط آب و هوایی متفاوت از جمله شرایط کوهستانی شرکت کنند. آمادگی پیش از حضور در رقابت های بین المللی در شرایط آب و هوایی متفاوت زمینه ساز ارتقای موفقیت آنها می شود.

آمادگی شرایط بدنی، برای حضور در رقابت هایی که در کشور های مرتفع جهان برگزار می شود از مهمترین مواردی است که همیشه مورد توجه تیم های ملی بوده است و برگزاری اردوهای تیم های ملی در کشور های کوهستانی و مرتفع از مهمترین دلایل  در این بخش شمار می رود.

چهارمحال و بختیاری به علت قرار زدودن در ارتفاعات پتانسیلی ارزشمند برای برگزاری کمپ های تیم ملی به شمار می رود که نقش مهمی در کاهش هزینه های فدراسیون ها و توسعه ورزش این استان دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اعلام مسیرهای راهپیمایی روز جهانی قدس سال ۱۳۹۶ استان چهارمحال و بختیاری

طرح اردوبام یکی از مهمترین طرح های ورزشی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود که سال ها قبل در این استان مطرح شده است و اگرچه مجاهدت هایی در این زمینه صورت گرفته است اما هنوز این طرح به صورت کامل اجرا نشده است.

چهارمحال و بختیاری در ارتفاع بالای دو هزارمتری از سطح دریا قرار گرفته است و این امر از مهمترین ظرفیت های این استان برای برگزاری کمپ های تیم ملی کشور به شمار می رود که نقش مهمی در توسعه تمام بخش های ورزشی، اقتصادی گردشگری و… دارد

حمید کریمی مدیر کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری در این زمینه به شمس آباد گفت: ایجاد آمادگی ورزشکاران برای شرکت در مسابقاتی که در ارتفاعات برگزار می شود بسیار ضروری است.

وی بیان کرد: شرایط کوهستانی به علت کاهش فشار هوا و کمبود اکسیژن می تواند وضعیت ورزشکارانی که تجربه تمرین در ارتفاعات را نداشته باشند  تحت تاثیر قرار دهد و موجب ضعف ورزشکار شود.

وی تاکید کرد: آمادگی ورزشکاران در تمام شرایط آب و هوایی زمینه ساز موفقیت آنها در تمام رقابت ها می شود.

وی تاکید کرد: چهارمحال و بختیاری در ارتفاع بالای دو هزارمتری از سطح دریا قرار گرفته است و این امر از مهمترین ظرفیت های این استان برای برگزاری کمپ های تیم ملی کشور و تیم های ملی دیگر کشور ها به شمار می رود که نقش مهمی در توسعه تمام بخش های ورزشی، اقتصادی گردشگری و… دارد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - رهبر انقلاب: حقّاً و انصافاً آقای جعفری یک عنصر و یک شخصیت برجسته‌ بود

مدیر کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: وجود ظرفیت های گردشگری و آب و هوای سالم و پاک از دیگر ظرفیت های این استان است که در تبدیل این استان به کمپ برگزاری اردوهای تیم ملی نقش مهمی دارد.

کریمی بیان کرد: توسعه زیر ساخت های ورزشی در این استان ضروری است که باید مجاهدت شود این مهم محقق شود.

مدیر کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه اجرای طرح اردو بام یکی از مهمترین اهداف سازمان ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری است، بیان کرد: در این زمینه مجاهدت ها آغاز شده است.

یکی از کارشناسان حوزه ورزش در استان چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با شمس آباد اظهار داشت: شرایط آب و هوایی ومرتفع چهارمحال و بختیاری یک امتیاز برای این استان به شمار می رود که باید از این ظرفیت در مسیر توسعه ورزش بهره گیری شود.

علی حسینی اظهار داشت: در ارتفاعات فشار هوا کاهش می یابد. کاهش دمای هوا، کاهش جاذبه زمین، کاهش مقاومت هوا، افزایش خشکی هوا، کاهش اکسیژن و … از مهمترین شرایط آب و هوایی ارتفاعات به شمار می رود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۲۳ کشته بر اثر واژگونی قایق در شرق هند

شرایط آب و هوایی ومرتفع چهارمحال و بختیاری یکی امتیاز برای این استان به شمار می رود که باید از این ظرفیت در مسیر توسعه ورزشی بهره گیری شودوی بیان کرد: کاهش فشار اکسیژن در ارتفاعات زمینه ساز افزایش سرعت استنشاق می شود که این مهم موجب افزایش اکسیژن خون و کاهش دی اکسید کربن خون می شود که در نتیجه هموگلوبین خون افزایش می یابد و تمام عملکرد طبیعی بدن برای کسی که به تازگی وارد ارتفاعات شده است به هم می خورد.

این کارشناس ورزشی بیان کرد: اقامت یک الی دو هفته ای در ارتفاعات سبب کاهش هموگلبین خون و کسب شرایط طبیعی در بدن فرد می شود.

وی ادامه داد: هر ورزشکار تیم ملی باید بتواند در این شرایط آب و هوایی، فعالیت ورزشی را به خوبی انجام دهد و کسب این آمادگی با انجام تمرینات ورزشی در ارتفاعات محقق می شود.

این مربی پیشکسوت بیان کرد: باید با توسعه زیر ساخت های ورزشی زمینه اجرای طرح اردوبام در استان چهارمحال و بختیاری فراهم شود که نقش مهمی در کاهش هزینه های فدراسیون ها و توسعه و پیشرفت استان چهارمحال و بختیاری  دارد.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :