به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکزچهارمحال وبختیاری ،مدیرکل دفترحفاظت وحمایت سازمان جنگل‌ها،مراتع وآبخیزداری کشور گفت: در کشور هشت و نیم میلیون هکتار از جنگل‌ها به آفات و بیماری آلوده شده،که یک ونیم میلیون هکتار از آن وضعیت بحرانی دارد.     آلودگی بیش از8 میلیون هکتارجنگل‌های کشوربه آفات
بهمن افراسیابی افزود: تغییر اقلیم دررویشگاه‌های مختلف کشورموجب بروز مشکلاتی برای منابع طبیعی وتشدید آفات برخی بیماری‌ها شده است.
وی افزود:دررویشگاه خزری(هیرکانی)،چند سال اخیربلایت شمشاد وشبپره شمشاد، به حدود ۱۰ درصد از شمشادهای این منطقه آسیب جدی زده و آنان را خشک کرد.
افراسیابی گفت:درمنطقه ایران تورانی هم گیاهان نیمه انگلی به عنوان انگل برخی از درختان تشدید پیدا کرد و مساحتی حدود ۴۵۰ هزار هکتار از درختان جنگلی آلوده به گیاهان نیمه انگلی شد.
وی افزود:دراین منطقه یک جانورتحت عنوان تشی هم به درختان بلوط خسارت می‌زند.
افراسیابی گفت:درفلات مرکزی کویری دارای درختچه‌های شپشک سفید طاق هم آفتی شیوع یافته است و حدود ۸۰ هزار از طاق‌زارها را آلوده کرده که حدود ۴۰ هزار هکتار آن، وضعیت بحرانی دارد.
وی گفت: در رویشگاه زاگرس که چهارمحال و بختیاری در آن واقع شده و وسعت این رویشگاه حدود ۶ میلیون هکتار است ازچندسال گذشته حدود یک میلیون و۴۰۰ هزارهکتار از جنگل‌های بلوط به سوسک چوب‌خوار و قارچ ذغالی آلوده شده و حدود ۱۰ درصد از این درختان آلوده خشک شدند و مابقی نجات یافتند.
افراسیابی گفت:رویشگاه زاگرس اکنون به آفت جوانه خوارآلوده شده وامروزبا حضور مسئولان حفاظت منابع طبیعی رویشگاه زاگرس، برای مدیریت این آفت یک هم اندیشی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: این آفت در حال اماده ۲۴۱ هزار هکتار از بلوط زارهای استان‌های زاگرس را آلوده کرده  اما موجب خشک شدن درختان درختان بلوط نمی‌شود ولی به لحاظ فیزیولوژیکی خسارتی را به درخت وارد می‌کند.
افراسیابی گفت:سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تمام آفات و بیماری‌ها را شناسایی، سطوح آلوده و مناطق بحرانی را مشخص کرده و برای مبارزه با آنان دستورالعمل فنی تهیه شده و به استان‌های مختلف ارائه کرده است.
وی افزود:برای مبارزه آفت جوانه‌خوار بلوط حدود یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان اعتباردرسال جاری در اختیار استان‌ها قرار گرفت.
افراسیابی گفت:درمبارزه با آفات وبیماری‌ها بایدازبهره‌برداران منابع طبیعی استفاده کرد به آنان آموزش داد تا در مبارزه به ادارات منابع طبیعی سودمند شود که این اقدام اکنون در حال انجام است.
وی درباره قطع درختان برای سوخت درکشورگفت:درکشورهشت و نیم میلیون مترمکعب چوب برای تامین انرژی تحت عنوان هیزم استفاده می‌شود که برای جلوگیری از این اقدام یک سوخت جایگزین تعریف شده همانند منطقه لردگان از چهارمحال و بختیاری که آبگرمکن خورشیدی به این افراد داده شد.
افراسیابی گفت:دو تا سه سال اخیر حدود ۶ هزار آبگرمکن خورشیدی در اختیار طبیعت نشینان سطح کشور قرار گرفت.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - وظیفه امروز ما این است که نسل جدید را با تاریخچه انقلاب، آشنا کنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید :