به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، سردار سیدکمال هادیان‌فر در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به گسترش فعالیت‌های پلیس فتا در سراسر کشور اظهار کرد: از میان ۴۲۹ شهر، مرکز استان و شهرستان کشور پلیس فتا در بیش از ۱۴۰ مرکز استان، شهرستان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر حضور دارد. از اواخر سال ۹۶ تمام مراکز استان‌های کشور به آزمایشگاه عدله دیجیتال در حوزه شبکه رایانه تلفن همراه و بدافزار مجهز شده است که ۲۲ آزمایشگاه به صورت کاملا بومی طراحی و تحت بهره‌برداری قرار گرفته است.

رئیس پلیس فتای کشور با بیان اینکه ۸۲ درصد از پلیس فتا از افسران جوان و متخصص کشور هستند گفت: ایجاد امنیت میان کاربران، ارتقاء امنیت در توسعه کسب و کارهای مجازی و سخت‌تر شدن فعالیت برای مجرمان در این شبکه از دستاوردهای پلیس فتا بوده و در ۶ سال گذشته به طور میانگین ۸۶ درصد پرونده‌ها منجر به کشف شده است که در مقایسه نرم جهانی از وضعیت بسیار خوبی برخوردار هستیم.

هادیان‌فر در ادامه با تاکید بر اینکه زمان رسیدگی به پرونده‌های فضای مجازی از ۳۳ روز به کمتر از ۱۵ روز رسیده از افزایش توان واکنش سریع پلیس فتا به حملات سایبری از ۲۳۵ هزار فقره به ۵۲۸ هزار فقره خبر داد.

رئیس پلیس فتای کشور همچنین با اشاره به افزایش مشارکت‌های مردمی در پیگیری جرائم سایبری با پلیس فتا گفت: در حال اکنون ۵۴ هزار همیار پلیس فتا که علاقه‌مند مبارزه با جرایم سایبری و مشارکت با پلیس هستند فعالند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : صندوق‌های بازنشستگی به مرز بحران رسیده‌اند/عده‌ای با روابط خاص وام‌های نجومی می‌گیرند

دسترسی ۵۶ میلیون ایرانی به فضای مجازی/حضور ۶۰ میلیون کاربر ایرانی در تلگرام و اینستاگرام

وی در بخش دیگری از سخنانش به پیگیری طرح کوا (کودک و اینترنت) با مشارکت پلیس فتا گفت: پلیس فتا با مشارکت وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش از اواخر سال ۹۵ این طرح را اجرا کرد و تا امروز بیش از ۲۱۰ هزار دانش‌آموز در قالب ۴۹۰ کارگاه تحت آموزش‌های کودک و اینترنت قرار گرفتند.

هادیان‌فر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آمارهای دسترسی جهانی به اینترنت گفت: از ۷٫۳ میلیارد نفر جمعیت دنیا ۴٫۲ میلیارد نفر به اینترنت دسترسی دارند و در ایران نیز این آمار در سال ۹۲، ۳٫۴ میلیون نفر بود که در سال ۹۶ و بر اساس آخرین آمارهای اخذ شده تعداد ایرانیانی که به اینترنت دسترسی دارند به ۵۶ میلیون نفر رسیده است.

رئیس پلیس فتای کشور گفت: همچنین در حال اکنون بیش از ۹۳۷ هزار وب‌سایت با دامنه دات آی آر در کشور فعالند. 

وی اضافه کرد: علاوه بر این موارد در حال اکنون ۴۰ میلیون کاربر ایرانی در تلگرام و ۲۰ میلیون نفر ایرانی در اینستاگرام حضور دارند و این در شرایطی است که هیچ‌یک از این دو شرکت سروری در داخل ایران ندارند و این موضوع باعث شده تا پیگیری جرائم رخ‌داده در این شبکه‌ها بسیار سخت شود.

هادیان‌فر با بیان اینکه رشد اینترنت در ایران ۱۰ برابر شده است گفت: هم‌اکنون ۱۵۶ میلیون سیم‌کارت در اختیار مردم ایران است و ۸۰ درصد از مردم کشور از تلفن‌های همراه خود به عنوان اینترنت همراه استفاده می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ایمپلنت دندان برای این افراد ممنوع است

رئیس پلیس فتای کشور با بیان اینکه علاوه بر این بیش از ۴۱۲ میلیون کارت بانکی در اختیار مردم ایران است گفت: این آمار نشان می‌دهد که هر ایرانی حدودا ۵ تا ۶ کارت بانکی داشته که متاسفانه هنوز این کارت‌های بانکی با کد ملی کاربران «یونیک» نشده است.

افزایش ۹۰۰ درصدی جرایم سایبری طی ۶ سال گذشته/روزانه ۶ تا ۷ میلیون تعرض سایبری به ایران انجام می‌شود

وی در ادامه این نشست با بیان اینکه در حال اکنون ۱۰۳۸ شهر و ۲۸ هزار روستا به اینترنت نسل ۳ و ۴ مجهز هستند افزود: با توجه به اتفاقات رخ داده و رشد تکنولوژی روزانه میزان جرایم از سال ۹۰ تا امروز ۹۰۰ درصد افزایش داشته است یعنی به ازای هر ۱۴۰۰ ایرانی یک فقره جرم در کشور رخ داده است و این در حالیست که در کشور هند با جمعیت ۱٫۳ میلیارد نفر تنها ۵۷ هزار فقره جرم سایبری اتفاق می‌افتد که این معادل وقوع هر فقره جرم سایبری به ازای ۸۴۰۰ نفر هندی است.

هادیان‌فر با اشاره به وقوع حملات مکرر سایبری به زیرساخت‌های کشور گفت: روزانه ۶ تا ۷ میلیون تعرض سایبری در فضای کشور اتفاق می‌افتد که درصد بسیار قابل توجهی از این حملات ثبت شده و تاثیری بر روی زیرساخت‌های ارتباطی کشور نداشته است.

رئیس پلیس فتای کشور گفت: عمده این حملات به کلاینت کاربران بوده تا با زامبی کردن آنها و سوء استفاده از سیستم‌ها و موبایل‌های این افراد آنها را برای حملات سایبری به زیرساخت‌های داخلی و خارجی سازماندهی کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مصونیت در مقابل بیماریها و باقی تندرستی با رعایت توصیه‌ای «یک‌کلمه‌ای» - شمس آباد

وی گفت: در سال ۹۶، ۷۵۲۵ تعرض سایبری به زیرساخت‌های کشور انجام شد که ۱۶۵۸ مورد از آنها به آدرس آی پی‌ها و ۲۳۵ مورد آن با بدافزارهای آلوده انجام شده است.

۲۹۶ تعرض جدی سایبری به زیرساخت‌های حیاتی ایران / ۵۰ درصد حملات از سوی آمریکا و چین

هادیان فر گفت: در سال ۹۶، ۲۹۶ تعرض جدی به زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور انجام شد که بر اساس پیگیری‌های انجام شده مشخص شد که ۵۰ درصد این حملات از سوی آمریکا و چین، ۳۰ درصد از کشورهای هلند و‌ آلمان و مابقی از طرف کشورهای آسیایی انجام شده است.

رئیس پلیس فتای کشور اضافه کرد: هدف تعرض‌های جدی انجام شده در سال گذشته به ترتیب زیرساخت‌های بانکی و موسسات پولی و مالی، زیرساخت‌های مخابراتی کشور، حوزه‌های انرژی همچون توزیع برق و گاز و صنایع نفتی بوده است که نکته قابل توجه در این حملات سازمان‌یافته بودن آن و کوشش تعرض‌کنندگان برای اختلال در فعالیت این زیرساخت‌ها بوده است.

وی تاکید کرد: بیشترین حملات انجام گرفته به این اهداف از نوع ddos بوده که صرفا با هدف اختلال در فعالیت سرورها انجام گرفته و هدفشان سرقت اطلاعات نبوده است که خوشبختانه با کوشش پلیس فتا، مرکز ماهر و مرکز افتا هیچ مشکل جدی در این بخش بوجود نیامد.

هادیان‌فر اضافه کرد: همچنین از ۱۱ بانک داخلی که مورد این حملات قرار گرفتند عمدتا بانک‌هایی که بیشترین مشتری و چرخش مالی را داشتند مورد هدف بوده  که تذکرات لازم برای ارتقاء امنیت زیرساخت‌ها به این بانک‌ها داده شد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :