به گزارش خبرنگار علمی شمس آباد پویا؛ نشست خبری برگزاری دومین دوره “جایزه مصطفی(ص)” امروز با حضور حسن ظهور؛ رئیس کارگروه علمی، حمیدرضا ربیعی؛ رئیس کارگروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهدی صفاری‌نیا؛ دبیر شورای سیاستگذاری و حمیدرضا نیکوفر؛ قائم‌مقام اپراتور اول ارتباطی به عنوان حامی ویژه این رویداد در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد.

حسن ظهور در ابتدای این مراسم با بیان اینکه سال ۹۴ نخستین دور این جایزه برگزار شد و از اردیبهشت سال گذشته با ارسال فراخوان برای ۲۰۰ نهاد معتبر علمی، ۳۶۳ سازمان و مؤسسه معتبر بین‌المللی و هزار و ۶۲۲ دانشمند در ۲۸ کشور جهان، برگزاری دور دوم جایزه مصطفی(ص) کلید خورد، اظهار کرد: فراخوان این دوره در چهار حوزه علوم و فناوریهای نانو، فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم و فناوریهای زیستی و پزشکی و کلیه زمینه‌های (رشته‌های عمومی) منتشر شد.

رئیس کارگروه علمی جایزه مصطفی(ص) ادامه داد: براساس سیاستگذاری انجام شده قرار بود که در حوزه‌های اول تا سوم مذکور به یک نفر این جایزه اختصاص یابد و در حوزه چهارم (کلیه زمینه‌ها) به دو نفر جایزه مصطفی(ص) اهدا شود.

وی گفت: اما براساس داوریهای انجام شده در گروه‌های مختلف، حوزه‌های علوم و فناوری های نانو و علوم و فناوریهای زیستی و پزشکی اثری پذیرفته نشد و در نهایت یک نفر از گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات و یک نفر هم کلیه زمینه‌ها منتخب شدند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اردشیر نوریان: کاهش ایران هراسی یک تصویریت در سطح سیاستمداری است

رئیس کارگروه علمی جایزه مصطفی(ص) خاطر نشان کرد: در راستای فراخوان این دوره از برگزاری جایزه مصطفی(ص)، ۲۴۱اثر از ۳۱ کشور دنیا به دبیرخانه رسید که با بررسی ۵۷ اثر در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات نهایتا محمدامین شکرالهی از جمهوری اسلامی ایران منتخب شد.

وی افزود: در بخش کلیه حوزه‌ها نیز از میان ۲۳ اثر دریافت شده، اِرول گِلنبه از ترکیه منتخب شد.

هدف برگزاری جایزه مصطفی(ص)

مهدی صفاری‌نیا؛ دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) نیز با بیان اینکه هدف اصلی این جایزه حرکت به سمت ایجاد بنیاد علم‌وفناوری در جامعه اسلامی است، اظهار کرد: به‌زودی تمام فعالیتهای دبیرخانه این جایزه به بنیاد مذکور منتقل خواهد شد.

صفاری‌نیا همچنین با اشاره به حوزه‌های در نظر گرفته شده برای برگزاری دور سوم این جایزه گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم زیستی، علوم نانو، فناوری و زیست پزشکی و اقتصاد و بانکداری اسلامی است.

وی خاطر‌نشان کرد: در مراسم امسال که ۱۲ آذر ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود ۹۰ نفر دانشمند از حدود ۳۰ کشور جهان حضور خواهند داشت.

جایزه مصطفی(ص) نوبل جهان اسلام می‌شود

حمیدرضا ربیعی هم که با اشاره به معیارهای در نظر گرفته شده برای انتخاب آثار رسیده به کارگروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: این جایزه با توجه به اینکه قرار است در آینده نوبل جهان اسلام باشد، معیارهایی را برای برگزیدن آثار در نظر گرفته که نمونه‌هایی از آن شخصیت علمی اثردهنده، نفوذ وی در فضای علمی دنیا، امتیازبندی وی از نظر معیارهای بین‌المللی و… است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - برانکو: اطمینان دارم تیمم آماده بازی مقابل الهلال است/ نوع زدن پنالتی اول‌مان را تأیید نمی‌کنم

رئیس کارگروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات جایزه مصطفی(ص) گفت: برای داوری آثار رسیده به دبیرخانه این جایزه، نظرات مراکز علمی جهان اسلام اجتماع و در قالب سیاستهای کلی اجتماع و به دبیرخانه ارسال می‌شود.

وی افزود: علاوه بر اینکه در کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات این جایزه هفت داور بین‌المللی با دو حضور دو نماینده از ایران داشتیم، یکسری مشاور بین‌المللی نیز در کنار آن داشتیم که درباره آثار نظر می‌دادند.

ربیعی با بیان اینکه بیشتر آثار در زمینه شبکه‌های رایانه‌ای بود، درباره منتخبین این دوره دوسالانه جایزه مصطفی(ص) عنوان کرد: دکتر شکرالهی که تخصصشان در زمینه تئوری اطلاعات است سال ۲۰۰۱ اختراعی را در زمینه شبکه‌های ارتباطی داشتند که شرکت کوال آن را خریداری کرد؛ دکتر گِلِنبه هم در زمینه مدلسازی شبکه‌های اطلاعاتی نظریاتی داشتند و تئوری به نام خود دارند.

جایزه ۵۰۰ هزار دلاری به هر کدام از منتخبان جایزه مصطفی(ص)

به گزارش شمس آباد، با توجه به اینکه جایزه مصطفی(ص) یکی از بالاترین ارزشهای مالی را در میان جوایز علمی دنیا دارا است و امسال قرار است همراه اول با پشتیبانی ویژه نوبل جهان اسلام را به منتخبان این رویداد بین‌المللی اعطاء کند، حمیدرضا نیکوفر؛ قائم‌مقام اپراتور اول ارتباطی در این باره گفت: چند سال است که همکاری با دانشگاه‌های معتبر کشور را نظیر صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر، علم‌وصنعت و تربیت مدرس آغاز کردیم و بیش از ۱۰ میلیارد تومان برای تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی آنها تزریق کرده‌ایم و از قبل این سرمایه‌گذاریها شرکتهای دانش‌بنیان تأسیس شدند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - راه هایی که شما را در برابر افسردگی مقاوم می‌کند

وی افزود: سال گذشته نیز با تکیه بر این الگو و برای ایفای نقش هاب در میان دانشگاه‌ها وارد همکاریهایی با دانشگاه‌های شهید بهشتی، اصفهان و شیراز نیز شدیم.

قرار است به نفرات منتخب ۵۰۰ هزار دلار به اضافه مدال مصطفی(ص) اعطاء شود.

در پایان این مراسم ظهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا کشور عربستان سعودی نیز در این رویداد مشارکتی داشته و از آن دعوت شده است، گفت: علاوه بر اینکه از میان ۳۶۳ مرکز و مؤسسه بین‌المللی چهار مرکز متعلق به این کشور است؛ برای ۶۵ دانشمند عربستان سعودی نیز فراخوان ارسال شد و اتفاقا یکی از کاندیدهای کمیته بین‌المللی از عربستان است.

به گزارش شمس آباد، سال ۱۳۹۴ که نخستین دوره جایزه مصطفی(ص) برگزار شد، دو نفر حائز دریافت این جایزه تشخیص داده شدند؛ “پروفسور جکی یینگ”؛ مدیرعامل و عضو هیئت علمی موسسه نانو فناوری و مهندسی زیستی از سنگاپور و “پروفسور عمر یاغی” از کشور اردن؛ رئیس مؤسسه علوم نانو انرژی کاولی و عضو هیئت علمی دانشگاه برکلی آمریکا بودند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :