به گزارش گروه اجتماعی شمس آباد پویا؛ محمد جواد شکوری مقدم؛ مدیر سرویسهای آپارات، فیلیمو، میهن‌بلاگ، صباویژن و کلوب در تازه‌ترین نوشته خود در وبلاگش به نکته‌ای تأسف‌بار اشاره کرد و نوشت:

«زمانی راه‌اندازی و مدیریت یک شبکه اجتماعی از ترانزیت کراک و شیشه در این کشور خطرناک‌تر و پر دردسرتر بود.

آن دوران سخت، مصادف با شروع دوران ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود، زمانیکه هیچ تصویر روشنی از مدیریت فضای دیجیتال و به‌خصوص مفهوم شبکه‌های اجتماعی و سایتهای کاربر محور وجود نداشت.

فقط چند لحظه فرض کنید، شما به عنوان مدیر کلوب دات‌کام، مسئول تمامی فعالیتها و محتوای پستها، عکسها و کامنتهای نزدیک به یک میلیون کاربر بودید، دنیایی پر از خلأهای قانونی و کم تجربگی دستگاه‌های اجرایی، قضایی و پلیسی…

این محتوایی که امروز به چرخش آن بر روی تلگرام عادت کرده‌اید، هرگز قابل رشد و گردش در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگهای آن دوره نبود.

کلوب دات‌کام نزدیک به سه بار کاملا فیلتر شد، بار آخر رفع فیلتر ما ۲۸ روز به طول انجامید؛ اگر وب مستر یا کشاورز باشید شاید کمی ملتفت شوید که چگونه بعد از ۲۸ روز زمینی خشکیده و بی‌رونق را دوباره باید گرم فعالیت و حضور مردم کرد!

خاطرم هست آن دوران، یک بار بخشی که مسئولیت مدیریت و پالایش فضای مجازی را به تازگی به ایشان سپرده بودند، ما و چند سرویس وبلاگ دیگر را صدا کردند و یکی از آن دوستان که هنوز مسند اجرایی دارند صریحا خطاب به چند جوان مهندس با انگیزه فرمودند: «اگر شما را دستگیر نمی‌کنیم این فقط لطف ما است و باید مراقب رفتارتان باشید»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ‎درخواست شاکری از وزیر ارشاد درباره فیلم "امپراطور جهنم"

شریان حیاتی یک شبکه اجتماعی و سایت کابر‌محور فقط و فقط محتوای آن است، مقوله‌ای که آن روزها بسیار بسیار محدود بود و امروز هم به‌گونه‌ای دیگر محدود است.

کلوب دات‌کام جزو ۳ سرویس پرترافیک ایران بود، درخت پر شاخه و برگ کلوب را، پس از فیلترهای مکرر هر روز بی‌رونق‌تر کردند و نه دل و دماغی برای مردم ماند و نه برای مدیران آن و امروز بسیاری از همان مسئولان نادم و پشیمان هستند ولیکن چه سود؟!

کشور عجیبی داریم، زمان که می‌گذرد دغدغه‌های گذشته به مزاح و شوخی تبدیل می‌شود، باورتان می‌شود چاپ کارت ویزیت یک روزی نیاز به مجوز و ممیزی وزارت ارشاد داشت؟ ماجرای دستگاه فکس؟ دستگاه ویدیو؟ و ده‌ها موضوع دیگر پس از گذشت یک دهه  امروز به لطیفه تبدیل شده‌اند، ماجرا و مشکلات آن روز ما هم امروز به لطیفه می‌ماند.

آنکه هر روز از خواب بلند شوی و منتظر فیلتر شدن و کلا تعطیلی کسب‌وکارت باشی‌!!

این روزها هم دوستان عزیزی شروع کرده‌اند به جریان‌سازی، تضعیف و شکایت از جریان جدید محتواسازی کاربران در آپارات و سرویسهای دیگر که بلاشک این مسیر تولید محتوا بومی، به نفع کشور و فرهنگ امروز ما است‌.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : چرا نباید در بر همان پاشنه بچرخد؟

هر ماه روزنامه یا دوست جدیدی مقاله‌ای می‌نویسد که وا اسلاما، وا حجابا، این چه محتوایی است که مردم تولید می‌کنند!! یا صداوسیما شکایت می‌‌کند که چرا پخش زنده می‌روید، بیاید ۵۰ درصد سهامتان را به نام ما کنید تا اجازه پخش زنده بدهیم‌!!

باورتان می‌شود دختری آرایش کردن خود را در اینستاگرام پخش زنده می‌کند و ۲۰ هزار نفر آنلاین می‌بینند و انواع کامنتهای مرتبط برایش می‌فرستند بعد صدا‌وسیما پیغام و پسغام تهدیدآمیز بابت پخش زنده‌های سایت آپارات از هیئتهای عزاداری محرم گرفته تا میزگرد آقای مهران مدیری و پخش زنده فلان سمینار برای ما می‌فرستد و هر روز به دنبال شکایت جدیدی است و می‌فرماید اگر می‌خواهید به این فعالیت ادامه دهید تشریف بیاورید مجوز IPTV  بگیرید و به ما سهام دهید و…

برادر من دیگر بس است، این داستان شما هم دو سال بعد لطیفه دیگری خواهد شد، وقتی زورتان یا دستتان به سرویس اینستاگرام یا تلگرام  نمی‌رسد برای چه به سراغ ما می‌آئید؛ آنهم با تهدید؟!

امروز بیش از ۱۲۰ سری، محتوای هفتگی بواسطه کاربران  در تهران و شهرستانها تولید می‌شود و نزدیک به ۱۲۰۰ نفر اشتغالزایی کرده است؛ گریزی از جریان تکنولوژی وجود ندارد، در بستر آپارات نباشد، هزاران راه دیگر برای نشر آن وجود دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - نگاهی به مواضع غیرفوتبالی مهدی طارمی/ آقـای گل!

در این یک صد برنامه قطعا اشکالاتی هست و بعدا هم بیشتر پیش خواهد آمد، مگر با غیر از صبوری و تدبیر و با ضدیت و از ریشه درآوردن می‌شود درخت تنومندی را اصلاح و پربار کرد؟

قحطی محتوا ویدیویی، چنان گریبان‌گیر کشور شده که یک شبکه ۵۰ نفره ماهواره‌ای آنچنان در کشور مخاطب پیدا کرده که روزی چندین پرونده رسیدگی به تبلیغات کسب‌وکارها، در آن تشکیل می‌شو‌د!

مقاله‌هایی که امروز، علیه محتواهای تولید شده فرزندان رشد یافته در بستر فرهنگی خود می‌زنید که شاید ذائقه‌شان را نمی‌پسندید، نکند فردا به لطیفه‌هایی شبیه ماجرای کلوب تبدیل شود! و دوباره کار از کار گذشته باشد و این همه نشاط به سیل سرخوردگی بدل شود.

و کلام آخر آنکه

نگهداری سایت کلوب دات‌کام با شرایط فعلی، محدودیتها و عدم تمایل به توسعه آن بیش از این صلاح نیست و شرکت صباایده تصمیم به خاموشی این سرویس در انتهای پاییز دارد.

از کاربران عزیز و قدیمی این سرویس دردمندانه پوزش می‌طلبیم و تقاضا داریم در این فرصت یکی دوماهه اگر محتوای خاصی برای کپی‌برداری یا ذخیره نسخه پشتیبان در نظر دارند از فرصت استفاده کنند.

اگر کم و کسری در سرویس دهی ـ چه در ابعاد فنی و چه محتوایی ـ دیدید با عنایت به موارد فوق بنده و تیم‌مان را حلال بفرمایید‌.

والسلام»

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :