به گزارش گروه اجتماعی شمس آباد پویا؛ مجید خرازیان مقدم با بیان اینکه یکی از تهدیدات مهم برای حیات وحش کشور طی سالهای اخیر، انتقال بیماریهای شایع واگیر دامی از دامهای اهلی سبک همچون گوسفند و بز به نشخوارکنندگان وحشی است، گفت: از جمله مهمترین این بیماریهای واگیردار، طاعون نشخوارکنندگان کوچک یا همان  pprاست.

 وی افزود: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یا  ppr، بیماری ویروسی است که از دامهای اهلی کوچک (گوسفند و بز) به حیات وحش و نشخوارکنندگان زوج سم همچون کل و بز و قوچ و میش منتقل می‌شود.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز تاسف از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک طی دو، سه سال اخیر در برخی استانها، اظهار کرد: متاسفانه این بیماری که ویروس عامل آن از دام اهلی منتقل می‌شود، تلفات قابل ملاحظه‌ای در حیات وحش کشور داشته است.

خرازیان مقدم با اشاره به اقدامات ضروری برای جلوگیری از انتقال این بیماری به حیات وحش، خاطرنشان کرد: مهمترین اقدام در این زمینه، جلوگیری از ورود دام اهلی به مناطق تحت مدیریت محیط زیست است که اقدامی بسیار دشوار و فراسازمانی و فرابخشی است و لازم است نسبت به ممیزی پروانه تعلیف احشام و همچنین جلوگیری از تعلیف دام بیش از ظرفیت چرای مراتع اقدامات جدی و اساسی به عمل آید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بهرام قاسمی در گفت‌وگو با پارس عنوان کرد «نه» بزرگ جامعه جهانی به بداندیشان/پیام ایران صلح، دوستی و امنیت

تاکید بر ضرورت واکسیناسیون به موقع و فراگیر سالانه دام های اهلی علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک

وی با یادآوری این موضوع که از دیگر اقدامات ضروری در این حوزه، واکسیناسیون فراگیر و به موقع کلیه دامهای اهلی سبک همچون گوسفند و بز است، اظهار کرد: برای واکسیناسیون به موقع و فراگیر سالانه دامهای اهلی علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، نیاز به در نظر بردن اعتبارات ویژه‌ای برای سازمان دامپزشکی کشور است.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در حال موجود دامپزشکی تنها زمانی که بیماری در نقطه‌ای خاص در دامهای اهلی یا حیات وحش گزارش شود نسبت به واکسیناسیون دامها آن هم در همان کانون بیماری اقدام می‌کند.

به گفته خرازیان مقدم، اگر چه دستورالعملهای کنونی برای واکسینه دامهای اهلی و اقدامهای صورت گرفته در این زمینه خوب است اما به دلیل اینکه واکسینه شدن تنها در زمان گزارش بیماری رخ می‌دهد، بعضا وقوع تلفات قابل ملاحظه‌ای را در حیات وحش به دنبال دارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - جام بلا بیشترش می‌دهند

 واکسینه کردن دامهای اهلی بر اساس اولویت مناطق تحت مدیریت محیط زیست صورت می‌گیرد

وی افزود: گرچه تقسیم بندی مناطق تحت مدیریت محیط زیست بر اساس شاخصهای مرتبط با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک همچون جمعیت کل و بز و قوچ و میش و میزان تعارض مناطق به لحاظ ورود دام به سه دسته مشخص و اعلام آن به سازمان دامپزشکی کشور جهت واکسینه کردن دامهای اهلی بر اساس اولویت مناطق و همکاری دامپزشکی کشور در این زمینه منجر به موفقیتهایی شده است اما همچنان باید برای واکسیناسیون به موقع و فراگیر سالانه دامهای اهلی کوشش کرد.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: یکی دیگر از اقدامهای صورت گرفته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای کنترل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش، ارائه دستورالعملی به ادارات کل استانی و تشریح چگونگی کنترل و ممانعت از گسترش این بیماری در مناطق است که در آن موارد متعددی از جمله نحوه معدوم کردن لاشه‌ها و چگونگی ضدعفونی کردن آبشخورها بیان شده است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : حال و هوای خرید کریسمس در محله‌های مسیحی‌نشین تهران - شمس آباد

خرازیان مقدم تاکید کرد: واکسیناسیون فراگیر و به موقع دامهای اهلی علیه بیماریهای واگیردار به‌ویژه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بصورت جدی و مستمر و با اولویت دامهایی که در مجاورت یا داخل مناطق تحت مدیریت سازمان قرار دارند از جانب ادارات کل دامپزشکی استانها ضرورت دارد.

وی خاطرنشان کرد: گرچه ادارات کل محیط زیست استانها بر اساس دستورالعملهایی ابلاغی از سوی دفتر حیات وحش و معاونت محیط زیست طبیعی با همکاری ادارات کل دامپزشکی اقدام کرده‌اند اما متاسفانه طی دو سه هفته اخیر، شاهد شیوع و گسترش بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان سمنان  بوده‌ایم.

 بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سالوک تایید نشد

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: وقوع حدود ۲۵ راس تلفات در قوچ و میشهای پارک ملی سالوک در استان خراسان شمالی ناشی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک نبوده و بر اساس اعلام دامپزشکی استان عامل تلفات ویروس عامل اکتیمای واگیر است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :