به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، به دنبال انتشار انتقادات حمیدرضا اسماعیلی استاد ماهی‌شناسی دانشگاه شیراز نسبت به صدور مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در این خبرگزاری، معاون مرکز تحقیقات ماهیان آب‌شور کشور طی تماسی با شمس آباد، ضمن اعتراض نسبت به آنچه وی “انتقادات سریالی شمس آباد نسبت به پرورش تیلاپیا” خواند، خواهان انتشار پاره‌ای توضیحات شد که در ادامه می‌خوانید:

توضیحات معاون مرکز تحقیقات ماهیان آب‌شور کشور را در ادامه می‌خوانید:

“ماهی تیلاپیا دومین ماهی پرورشی در جهان، نخستین گزینه آبزی‌پروی مناطق گرم و بهترین کاندید جهت فناوری های نوین آبزی‌پروی  مانند سیستم بدون تعویض و سیستم اکواپونیک است. خانواده ماهیان سیچلیده ۱۶۰۶ گونه دارد که تنها اندکی از آنها به ویژه تیلاپیای نیل و تیلاپیای قرمز تجاری هستند.

هر ثانیه ۱۹۰ کیلو گرم از این ماهی در ۱۳۵ کشور جهان تولید میشود و در ۱۸۰ کشور از جمله ایران مصرف میشود ایران یکی از وارد کنندگان مهم این ماهی است.

طی تصمیم کمیسیون کشاورزی در سال ۸۷ مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور پیگیر مطالعه این آبزی در شرایط تعریف شده این کار در مرکز تحقیقات ملی آبزیان آبهای شور در بافق یزد شد و طی مجوز ۱۷۴۹۴ مورخ ۲۶/۳/۸۷ سازمان حفاظت محیط زیست با تشریفات کامل و حضور ناظر آن سازمان این ماهی را از مؤسسه تحقیقات شیلات اندونزی وارد کشور شد و مطالعه جامعی مشتمل بر بیش از ۲۰ پروژه پژوهشی را در این خصوص انجام داد. سپس طبق بند ۷ مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور مطالعه ارزیابی زیست محیطی این ماهی را در سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ ۵/۲/۹۰ دفاع کرد و طی ابلاغ نامه ۵۶۴۱ ص مورخ ۱۸/۲/۹۰ سازمان حفاظت محیط زیست مقرر شد که این آبزی در بخش خصوصی ۱۰ کارگاه تولید شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : ریشه مشکلات فاصله مسئولان با نسل جوان است/ همه مسئولان قابل نقد هستند

این وقت‌کشی‌های متعدد در این چند سال چیزی جز عقب افتادگی و توسعه واردات به همراه نداشته. هدایت کل حفاظت محیط زیست سمنان نیز در تاریخ ۳۰/۳/۹۱ بلامانع بودن تولید این ماهی را در آن استان اعلام کرد که متاسفانه به دلیل برخی کارشکنی‌ها این امر عملیاتی نشد. تا اینکه در جلسه دفتر معاون اول ریاست جمهور در تاریخ  ۱۰/۸/۹۴ و مجدد در ۲۱/۱۰/۹۴ در مجمع تشخیص، تولید آن در ۱۰ مزرعه تاکید و تصویب شد.

در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۶ هزار و ۴۰۰ تن فیله این محصول وارد کشور شده که میتوانست در سال تولید و اشتغال سهم این تولید به چرخه اشتغال و تولید داخل وارد شود و نه شهری از این اشتغال  را در سایر کشورها ایجاد کنیم وقتی نیاز بازار به دلیل طعم و بو سهولت استفاده. در این زمینه در کشور هست یا باید جواب بازار را با تولید داخل داد و یا مسیر واردات داشت. گفتنی است بانک جهانی با توجه به رشد شدید تولید این محصول پیش بینی کرد از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ فقط دو محصول رشد شتابان %۹۰ خواهند داشت تیلاپیا یکی از این دو محصول است. ضمنا پیش بینی شده تا ۲۰۳۰ میزان تولید تیلاپیا به دو برابر برسد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : ساداتی‌نژاد در نطق میان دستور دولت به جای سعی برای پس برطرف امضای سؤال از رئیس‌جمهور از این فرصت برای پاسخگویی استفاده کند

سازمان غذا دارو امریکا حفاظت محیط زیست امریکا در سند JUNE2014 و ۲۴٫۲٫۲۰۱۵ تیلاپیا را یکی از ۵ ابزی مناسب برای زنان باردار و شیرده و کودکان نام برده و در سند ۱٫۸٫۲۰۱۷ این ماهی را در رده BEST CHOICE قرار داده در سیاست‌های راهبردی سازمان خواروبار جهانی تولید ماهی نسبت به طیور و دامهای دیگر به شدت موجب صرفه جویی در مصرف اب میشود و بویژه تیلاپیا به دلیل خصوصیات آن جهت مبارزه با خشکسالی و تامین پروتئین خالص تأکید می‌‌شود. متاسفانه برخی در داخل  بهره‌برداری از این فناوری مهم را در کشور  مسدود می‌کنند و در مسیر تیلاپیا هراسی گام بر می‌دارند.

متولی سلامت و بهداشت مواد غذای وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی است و مضر بودن این ماهی در هیچ خروجی این سازمانها با توجه به پایش شدید وجود ندارد و برخی باید برای تشویش اذهان عمومی به مردم پاسخگو باشند. بزرگترین‌ مصرف‌کننده و بازار اصلی آن آمریکا است و چین بزرگترین تولید کننده آن است.

استانداردهای بسیار معتبری از این رو برای این ماهی قرار داده شده و کشورهای صادر کننده در افزایس کیفیت صادراتی خود نهایت مجاهدت را دارند چون استانداردهای BRC. IFS. SQF. ACC. BAP. GAA.WWF ‌قزل الا کپور و میگو که در کشور تولید میشود همه همچون غالب کشورها گونه غیر بومی هستند. همانطور که در صنعت دام و طیور  وحتی محصولات کشاورزی از گونه‌های غیر بومی استفاده می‌کنیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : روستاییان در راستای برندسازی محصولات گام بردارند

ما معتقدیم میتوان در شرایط تعریف شده از این فناوری استفاده کرد و تولید ملی داشت. توجه کنیم هر فناوری چون تلویزیون موبایل خودرو ووو … و البته ماهی تیلاپیا میتواند تبعاتی هم داشته باشد اما انچه مهم است این تبعات باید از مسیر علمی مورد توجه قرار گیرد و برخورد چکشی جز توسعه قاچاق و مسیرهای زیر زمینی سرانجامی نخواهد داشت.
ضمنا گونه مورد پرورش در بافق یزد گونه نیل و قرمز است و هیچ ربطی به گونه زیلی ندارد.”

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :